Ukrajina má nového prezidenta. Bude s ním legrace?

Ukrajinci dali přednost humoru před neúprosnou realitou ekonomických těžkostí a války. Novým ukrajinským prezidentem se stal podle očekávání populární bavič Volodymyr Zelenskyj. S jistotou porazil současného prezidenta Petra Porošenka.

Ukrajina zažila unikátní volby. Byly zvláštní pro zemi samotnou, ale sotva se něco podobného odehrálo někde jinde ve světě. O post hlavy státu se utkal nynější prezident země a hrdina televizního seriálu. Vítězně ze souboje vyšel ten druhý.

Po sečtení zhruba 95 procent hlasů Zelenskyj obdržel 73,2 procent, dosluhující hlavu státu Porošenka volilo 24,5 procenta. Celkem k volebním urnám přišlo v druhém kole hlasování 62 procent voličů, přibližně tolik, jako v kole prvním.

Těsně po vyhlášení výsledků exit-pollů, bleskových sociologických výzkumů provedených přímo u volebních místností, dosluhující prezident Porošenko přiznal svou porážku. Oznámil, že se z politiky nemíní stáhnout. Se vší pravděpodobností bude kandidovat v podzimních parlamentních volbách.

Volodymyr Zelenskyj prohlásil hned po uzavření volebních místností, že nynější volby poslouží jako vzor pro všechny postsovětské státy. Není jasné, co tím přesně myslel, ale i tak semmu ke zvolení vyjádřil ruský předseda vlády Dmitrij Medveděv a dokonce obávaný šéf Čečenska Ramzan Kadyrov.

Ruský premiér uvedl, že neočekává razantní změnu vzájemných vztahů. „Nedělám si žádné iluze,“ uvedl Medveděv na soukromém facebookovém účtu.

Zelenskému se zato dostalo gratulace od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který mu zavolal krátce po zveřejnění exit-pollů. Novému ukrajinskému prezidentovi poblahopřál rovněž francouzský prezident Emmanuel Macron, polský prezident Andrzej Duda, předseda Evropské rady Donald Tusk a nebo český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Nově zvoleného prezidenta Zelenského nyní čeká to nejtěžší: bude muset splnit všechny předvolební sliby, kterými si získal voliče. Pokud jeho reformy budou drhnout, není vůbec vyloučeno, že proti němu vyjdou lidé do ulic. A i jeho političtí oponenti mu zcela jistě dají vítězství „sežrat.“ Po zveřejnění výsledků byl však v centru Kyjeva i na Náměstí Nezávislosti, kde se pravidelně konají protivládní demonstrace, klid.

Video ze Sluhy lidu: Zelenskyj jako prezident Holoboroďko popravuje ukrajinské poslance:

Prohra zachránce

Prezident Petro Porošenko musel těžce obhajovat pět let své vlády. Do úřadu nastoupil zanedlouho po svržení autoritáře Viktora Janukovyče novým Majdanem, po anexi Krymu a za zvuku prvních výstřelů na východě země. Ukrajinská ekonomika stála nad propastí. Stát se doslova rozpadal.

Ukrajinu se Porošenkovu týmu podařilo zachránit, státnost slepit dohromady. Válku s proruskými povstalci a pravděpodobně i příslušníky ruské armády se ale nepodařilo bleskově vyhrát, jak Porošenko slíbil. Ekonomika země se doposud snaží chytit druhý dech a jen pozvolna roste. Stále je přitom závislá na zahraniční pomoci. Nikam nezmizela korupce ani zneužívání moci.

Na neschopnost Porošenkovy vlády poukazoval bavič Volodymyr Zelenskyj. Nejprve v roli skromného, ale rozhodného prezidenta Holoboroďka v seriálu Sluha lidu. Poté jako černý kůň prezidentských voleb, který s přehledem vyhrál obě kola voleb.

Zelenskyj nabídl Ukrajincům místo propracovaného předvolebního programu naději spravedlivějšího státu a lepšího života. Voliči, unaveni starými politickými elitami, které se v nejvyšších patrech ukrajinské politiky točí posledních dvacet let, jako třeba expremiérka a opět neúspěšná prezidentská kandidátka Julija Tymošenková, dali proto přednost herci a populistovi v jednom.

Nový impulz

„To přece nemůžeš myslet vážně. Jaký z něho bude vrchní velitel?“ „Porošenko taky prohrál, co se dalo. Nebude horší.“ Podobné rozhovory, jako tento spor dvou mladíků v malebném parku na Vladimírské hůrce nedaleko centra Kyjeva, bylo možné před druhým kolem voleb zaslechnout na každém kroku.

Opodál drobná slečna rozdávala letáky varující před následky Zelenského vítězství. Kolemjdoucí si brali áčtyřky s přeškrtnutým logem bavičovy kampaně bez zjevného nadšení. Jako kdyby to byla ta obligátní reklama, kterou lidi berou ze soucitu k brigádnici.

Ukrajina žila politickými debatami a vášnivými spory. Zelenskyj dal ukrajinskému politickému prostřední nový impulz.

Kandidát Zelenskyj vzbuzoval odpor a zoufalství u ukrajinských intelektuálů, chcete-li ukrajinské kavárny. Obávají se, že se teď už nový prezident vzdá Vladimiru Putinovi. Že bude plnit přání svého patrona, oligarchy Ihora Kolomojského, který v roce 2017 musel ze země utéct. Myslí si, že se zastaví ukrajinizace veřejného prostoru. A že je mimořádně politicky naivní.

„Už jsem přemluvila dva lidi, aby nehlasovali za Zelenského. Daly jsme si s kamarádkou slib, že přemluvíme do neděle tři lidi. Každý hlas proti němu se počítá,“ svěřila se dva dny před volbami autorovi čtyřicetiletá Nasťa. Marnost svého počínání si nepřipouštěla.

A Zelenského stoupenci? Ty si především přejí, aby dostál svému slibu: zatočil s korupcí a prohnilým systémem, zrušil poslaneckou imunitu, nastartoval ekonomiku a pohnul s řešením konfliktu na východě země.

„Je to nová tvář naší země. My potřebujeme nové lidi, kteří nastolí spravedlnost. Já Zelenskému věřím,“ prohlásil před volební místností v centru Kyjeva Serhyj. Komu šel dát hlas bylo jasné.

Špinavá kampaň

Podle ukrajinského ministerstva vnitra během nedělního hlasování docházelo k dílčím narušení voleb. Jednalo se o bezmála tisíc případů. Na výsledek voleb nebudou mít ale vliv. Docházelo i ke kuriózitám. Třeba v Kryvym Rihu, v rodném městě herce Zelenského, se notně alkoholem podroušená volička pokusila sníst přímo ve volební místnosti hlasovací lístek. Členové volební komise s ní o rozžvýkané kousky státního dokumentu zoufale zápasili.

На участке 121507 ( Кривой Рог, ТИО 33), Женщина, находясь в состоянии алкогольного опьянения , съела бюллетень. Кусочек успели выхватить :)вот

Posted by Inna Ivanchenko on Sunday, April 21, 2019

Volby si nemohly neužít radikální ukrajinské feministky z hnutí Femen, které se proslavily třeba útokem na Miloše Zemana během loňských prezidentských voleb. Aktivistka skandálně známé skupiny obnažila své poprsí přesně v okamžik, kdy Volodymyr Zelenskyj šel volit. Dívka v rozhovoru s novináři prohlásila, že protestuje proti nejasné budoucnosti země. Její hruď zdobil nápis proti Zelenskému a na těhotenském bříšku měla karikaturu prezidenta Porošenka.

V podobném duchu se nesla celá předvolební kampaň. Ta byla, jak už je na Ukrajině zvykem, pořádně špinavá. Na jednotlivé kandidáty se zveřejňovaly účelové materiály. Tak třeba těsně před prvním kolem voleb média zveřejnila, že okolí prezidenta Porošenka bylo zapojeno do pašování vojenského materiálu z Ruska a do korupce při opravě armádní techniky.

Zelenskyj byl naopak obviňován, že je pouhou loutkou oligarchy Kolomojského, který se chce opět přisát k tučným ziskům státních firem. Objevilo se rovněž podezření, že favorit voleb měl dostávat finanční podporu od proruských separatistů. Výraznou roli ale tyto manipulace na hlasování neměly.

Třešničkou na dortu byly debaty kandidátů mezi prvním a druhým kolem. Zelenskyj se jim před užším volebním finále mistrně vyhýbal, neboť si byl vědom vlastní nezkušenosti a slabého politického programu. Když s přehledem zvítězil v prvním kole, vyzval svého soka ke střetu na stadionu.

Porošenko se zprvu snažil věcně argumentovat na obecenstvo hrajícímu Zelenskému. Po první sérii otázek to vzdal a debata o směřování Ukrajiny se změnila na ukrajinskou variaci pořadu Máte slovo s prezidentskými kandidáty. S verbálním okopáváním kotníků a manipulacemi od obou pretendentů na prezidentský post. Jak se následně ukázalo, názor voličů debata nezměnila. Brali ji jako kabaret.

Kdo je pan Holoboroďko?

Čerstvě zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pochází z města Kryvyj Rih na jihovýchodě Ukrajiny. Během studia na právnické fakultě začal psal humoristické skeče pro populární televizní soutěž Klub veselých a vynalézavých. Spolu s pár přáteli založil skupinu Kvartal 95. Ta nese název podle čtvrti, ze které Zelenskyj pocházel.

Zelenskému se v ukrajinském showbyznysu podařilo prosadit. Z Kvartalu 95 je obří produkční firma, která stojí za populárními filmy a seriály. Včetně seriálu Sluha lidu, ve kterém Zelenskyj ztvárnil hlavní roli učitele dějepisu Holoboroďka, který je zvolen do prezidentského úřadu.

Jako dobrácký prezident bojuje s oligarchy, zkorumpovanými politiky a neschopnými byrokraty. Ale také zahraničními vydřiduchy, kteří chtějí Ukrajinu ekonomicky kolonizovat.

Od televizního prezidenta byl už jen krůček k tomu skutečnému. Loni na Silvestra oznámil Zelenskyj svou kandidaturu. A letos v květnu usedne do křesla hlavy ukrajinského státu. A to bude jiná show.

Jiří Just

Tagy: