CNN Prima News prezidentské volby

prezidentské volby

Výpis příspěvků ke štítku „prezidentské volby“

Prezident Emil Hácha. Před 85 lety líbal lebku sv. Václava a záhy zemi vydal Hitlerovi

Třetí československý prezident Emil Hácha prožil první den ve funkci 1. prosince 1938. Právě před 85 lety poděkoval za své zvolení v pražské katedrále sv. Víta, kde nechal sloužit slavnostní Te Deum. Jeho předchůdci Masaryk a Beneš za své zvolení Bohu neděkovali, Hácha se ale na rozdíl od nich hlásil ke katolické víře. Zvolen byl za nešťastné mezinárodní situace a musel počítat i s tím, že se jednou pokoří před Hitlerem. „Hácha se prezidentem stát nechtěl, ale přijal tento úkol jako službu vlasti,“ říká pro CNN Prima NEWS českobudějovická historička Marie Ryantová.

Prodej dětí i vulgární urážky papeže. „Argentinský Trump“ může dojet na své výroky, říká Pilip

Argentinské prezidentské volby může ovládnout Javier Milei, kterému se přezdívá argentinský Donald Trump, ale stále nemá vyhráno. Porazit ho může jeho vlastní nebývalá excentričnost, která některé z voličů odrazuje. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl exministr financí a odborník na Latinskou Ameriku Ivan Pilip. Ten se zároveň pozastavil nad některými z nápadů argentinského politika. Například nad možností prodávat děti či vlastní orgány.

Zemřel Karel Schwarzenberg. Šlechtic, Havlův kancléř a ministr zahraničí

Ve věku 85 let zemřel bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. O úmrtí jedné z nejvýraznějších postav české polistopadové politiky na síti X informoval jeho politický souputník Miroslav Kalousek. Několik posledních dní byl Schwarzenberg, o jehož smrti informoval i web Echo24, hospitalizován ve Vídni. Speciální vysílání k úmrtí Karla Schwarzenberga můžete sledovat na CNN Prima NEWS.

Trump definuje problémy USA. Na jeho souboj s Bidenem se ani já netěším, říká Kmoníček

Americký exprezident Donald Trump jednoznačně definuje nynější americké období a bude to pokračovat i v případě, že v nadcházejících prezidentských volbách v USA neuspěje. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček. Nynější ambasador ve Vietnamu doplnil, že kontroverze vyvolává i nynější hlava státu Joe Biden, přičemž se zdá, že právě tato dvojice se ve volbách znovu utká o Bílý dům.

KOMENTÁŘ: Bojovník proti fanatikům, ale také pokrytec. Babiš znovu cíleně rozděluje společnost

Přestože jsou evropské volby až příští rok, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) již v těchto týdnech ukazuje, že politické klání rozhodně nepovede v rukavičkách. Úspěchu chce dosáhnout osvědčeným způsobem – rozséváním strachu a nenávisti či záměrným rozdělováním společnosti, stejně jako jsme to mohli pozorovat již u prezidentských voleb. Přestože podobná taktika na nejvyšší úřad v zemi nestačila, může mu tentokrát přinést drtivé vítězství. Česká společnost však za Babišův úspěch znovu zaplatí vysokou cenu.