V Austrálii se povedlo zachytit neobvyklý jev. Jednu z řek obývá vzácný bílý krokodýl!

Hodně nevšední podívaná se naskytla v neděli několika málo šťastlivcům na australské řece Adelaide. Ve vodě totiž plaval dospělý bílý krokodýl. Podle odborníků se jedná o raritu, protože takto nápadní jedinci se v drtivé většině případů stanou kořistí jiných predátorů ještě jako mláďata.

Krokodýl, který byl tento víkend vyfotografován nedaleko města Darwin, měří přibližně tři metry. Od místních pak dostal jméno Pearl. Jeho nápadně bílé zbarvení je pravděpodobně způsobeno takzvaným hypomelanismem, tedy nedostatkem tmavého pigmentu malenain.

Australští krokodýli přitom mají v drtivé většině šedou či zelenou barvu a právě zbarvení je klíčové pro jejich maskování. Podle odborníků totiž není běžné, aby se bílý krokodýl dožil ve volné přírodě dospělosti, protože díky nápadnému zbarvení bývá často snadnou kořistí pro jiné predátory. „Je to opravdu neobvyklé vidět takto světlého krokodýla v dospělém věku,“ vyjádřil svůj úžas pro stanici BBC vědec Adam Britton.

Kromě vědců ale nadšením nešetřili ani místní, kteří věří, že k nim Pearl přiláká mnoho zvědavců a zvedne se tak turistický ruch v regionu. „Všichni jsou radostí bez sebe,“ neskrývala radost žena jménem Broady. „Celý den jsem ho pozorovala a plakala,“ dodala.

S bílým krokodýlem přitom místní lidé nemají dobré zkušenosti. V roce 2014 tu museli jednoho utratit poté, co napadl a usmrtil rybáře. Na Pearla ale zatím nedají dopustit.

Tagy: