V Číně stojí první podzemní hotel světa, vybudovaný ve skalách opuštěného lomu

Osmaosmdesát metrů vysoký hotel Intercontinental Shanghai Wonderland (známý také jako Shimao Quarry Hotel) je jako první na světě postaven na jedné ze skalnatých strání spadajících do úpatí lomu. Hotel se nachází v čínské Šanghaji a jeho stavba trvala téměř deset let, uvedl server Russia Today.

Výstavba nového hotelu stála přes šest a půl miliardy korun (287,9 milionu dolarů). Podle britského architekta Martina Jochmana, který hotel navrhl, „je to poprvé, kdy se opuštěný lom proměnil v úžasný podzemní hotel“.

Dvě podlaží hotelu jsou pod vodou

Dvě z osmnácti podlaží hotelu jsou nadzemní, zatímco dvě nejnižší patra jsou kompletně ponořena do jezera, které se nachází na dně rozsáhlého lomového komplexu.

Budova má 336 pokojů, restaurační, sportovní a jiná rekreační zařízení včetně horolezecké stěny nebo bungee jumpingu. Vedle hotelu je také zábavní park, jezero na dně lomu budou hosté využívat k vodním sportům. Plánuje se také stavba přilehlého obchodního centra.

Má odolat zemětřesení o síle 9 stupňů

Podle majitelů je hotel schopen odolat zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy stupnice. Součástí stavby jsou dále dva hasičské výtahy a šest čerpadel, které mají zabránit rozvodnění uvnitř lomu během sezóny dešťů.

Lom, ve kterém je nový hotel vybudován, byl využíván během druhé světové války a uzavřen byl v roce 2000 kvůli novým předpisům o ochraně životního prostředí.

Tagy: