CNN Prima News Čína

Čína

Výpis příspěvků ke štítku „Čína“

Není komunista jako komunista. Vietnam se vyzbrojí americkými letouny, chce i české zbraně

Ještě před několika dekádami byli nepřáteli na život a na smrt. Nyní Vietnam a Spojené státy navazují nejužší spolupráci od dob studené války. Jihoasijská země se nechá Američany vyzbrojit upravenými víceúčelovými stíhačkami F-16 a jedná o nákupu dalších zbraní včetně českých. Důvod? Posilující vliv Číny, který znervózňuje nejen Vietnamce a Američany, ale všechny státy v tichomořském regionu. Pro USA je to impuls, aby se pokusily o vytvoření strategické aliance, jež by odradila Peking od „unáhlených kroků“, informují vietnamská média i agentura Reuters.

Domácí průmysl strádá, důvodem je Čína či Německo. Pracovní trh je prý i tak vyprázdněný

Český průmysl je v útlumu. Firmy mají méně zakázek, v případě některých došlo k propadu poptávky až o 30 procent. Za poklesem prý stojí konkurence z Asie či nepříznivý stav ekonomiky v Německu. Některé podniky dokonce musely začát propouštět. Podle Svazu průmyslu je ale pracovní trh aktuálně vyprázdněný, a když někdo o práci přijde, snadno najde novou.

Léky nejsou dostupné kvůli EU, říká Síla z SPD. Musíme je dostat zpátky, souhlasí Philipp

Léky nejsou v České republice kvůli malému trhu a dřívějšímu přístupu Evropské unie. Shodli se na tom politici, kteří vystoupili v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Koaliční poslanec KDU-ČSL Tom Philipp řekl, že se budeme muset připravit na dražší léčiva. Je to ale daň za to, že budou dostupná a jejich dodávka nebude záležet na vůli jiných států.

Japonci čelí šikaně Číny, nemají mluvit nahlas. Odpad z Fukušimy vyvolal konflikt občanů

I když odborníci tvrdí, že vypouštění kontaminované vody z bývalé japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě je bezpečné, Peking to považuje za nehoráznost a spouští masivní obviňující kampaň. Japonci teď často v Číně čelí šikaně, jejich vláda jim dokonce doporučila, aby na veřejných místech svou řečí nemluvili příliš nahlas, napsal britský list The Guardian.

Z černých lesů nejsme venku, míní Kovanda. Varoval před možnou naftovou krizí

Je riziko, že motorové nafty nebude dostatek. Z černých lesů – té velké krize – ještě nejsme venku. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Štěpán Hájek, analytik XTB, se k varování připojil. Rusko totiž zakázalo vývoz nafty a dalších ropných produktů mimo země bývalého Sovětského svazu. Určitý nedostatek nafty může podle odborníků nastat již na konci roku.

Prezident Pavel vystoupil na Valném shromáždění OSN. Odsoudil aktivity Číny u Tchaj-wanu

Prezident Petr Pavel v projevu před Valným shromážděním OSN odsoudil vojenské aktivity Číny v Tchajwanském průlivu. Bezpečnost podle něj ohrožuje i postup Íránu a KLDR a jejich testy jaderných a mezikontinentálních balistických raket. Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem. Nesmí být založený na nespravedlivém kompromisu a jeho podobu nemůže diktovat Rusko coby agresor, řekl dál český prezident Petr Pavel.