
Rok Sabiny Laurinové: Práce, cestování, úrazy i radost v rodině. Věk je jen číslo, říká herečka
Americký prezident Donald Trump je chromá kachna, která za zavřenými dveřmi nemá prakticky žádnou filozofii ani velkou strategii pro vývoj Spojených států. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásil Trumpův bývalý poradce pro národní bezpečnost a někdejší velvyslanec USA při OSN John Bolton. Mimo jiné promluvil také o Trumpových krocích na Ukrajině, celní válce s Ruskem, zda s ním manipuluje ruský autoritářský vládce Vladimir Putin a okomentoval i českou muniční iniciativu.
Dva čínští vojáci, které na Donbase zajala ukrajinská armáda, popsali, jak byli naverbováni Rusy s příslibem vysokého výdělku. Podle jejich výpovědí neodpovídá realita na frontě slibům – čelili nedostatečné výstroji, jazykové bariéře i zradě spolubojovníků. Rusko podle nich navíc není tak silné, jak tvrdí. Oba litují svého rozhodnutí a žádají návrat do Číny.
Premiér Petr Fiala (ODS) uklidňuje před záplavou amerických výrobků v Evropě s odlišnými standardy kvality. To se týká například chlorovaných kuřat, která jsou ve Spojených státech běžně k dostání na pultech obchodů. Předseda vlády to uvedl v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Fiala za daleko větší hrozbu považuje cla nastavená prezidentem Donaldem Trumpem.
Vývoj umělé inteligence už dávno není doménou jen několika amerických firem. Do elitního závodu se připojila celá řada hráčů. Vedle OpenAI, Googlu nebo Microsoftu se do popředí dostaly čínský DeepSeek nebo francouzský Mistral. V jaké fázi jsou AI závody teď?
Americký prezident Donald Trump zahajuje obchodní válku s Čínou, když jí opětovně navýšil cla na 145 procent kvůli tomu, že Peking jeho prvotní nadílku několikrát oplatil a zvedl až na 125 procent. Washington však boj s Pekingem nemusí vyhrát. Ve své analýze to uvádí americká stanice CNN. Může Trumpovi v tuto chvíli pomoci Evropa, která je však také zatížena novými americkými cly?
Vláda Petra Fialy (ODS) svým postojem k Číně přibrzdila další export českého zboží. V pořadu Partie Terezie Tománkové to řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Zkritizoval také to, že za bezmála tři a půl roku vládnutí žádný z členů kabinetu Čínu nenavštívil. Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek to však za chybu nepovažuje a podporuje jednání se zeměmi, které v Česku investují.
Muž neprávem deportovaný z amerického státu Maryland do salvadorského vězení je „naživu a v bezpečí“. Americkému soudu to podle zpravodajského serveru BBC řekl zástupce ministerstva zahraničí Michael Kozak. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social uvedl, že další osud lidí deportovaných z USA do salvadorské věznice je v rukou Salvadoru a jeho prezidenta.
Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se může brzy proměnit v živelnou katastrofu. Vyplývá to z analýzy americké CNN. Ta upozorňuje, že celní spory mezi oběma mocnostmi vyšlou šokové vlny do zemí po celém světě. Někteří bývalí američtí představitelé varují, že rizika jsou obrovská.
Nechápu výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k farmaceutickým firmám, aby převedly výrobu do USA, řekl epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že přesunutí produkce by vedlo k dlouhému výpadku a mohlo by znamenat riziko prudkého zdražení léčiv. Trumpova slova na adresu tohoto sektoru však považuje jen za silné řeči.
Zdá se, že americká cla se nebudou vztahovat na americkou elektroniku. Jinak by citelně zasáhla technologického giganta Apple. Nejvíce by dopadla na součástky, ze kterých se vyrábějí telefony iPhone, tablety iPad nebo počítače iMac či MacBook. Cena jednotlivých komponent by překročila částku, za kterou se v USA prodávají samotná zařízení. Apple by tak musel své produkty zdražit.
V okruhu amerického prezidenta Donalda Trumpa probíhá zákulisní souboj, popsal ve vysílání CNN Prima NEWS amerikanista a vysokoškolský pedagog na FSV UK Kryštof Kozák. Politická rozhodnutí prezidenta se tak podle odborníka odvíjí od toho, kdo na něj nejvýrazněji zapůsobí. Zmínil také, že obchodní válka mezi Čínou a USA se může projevit i v geopolitické otázce Tchaj-wanu.
Diktátor, který z Albánie vybudoval evropskou KLDR a jednu z nejuzavřenějších zemí světa. Před 40 lety zemřel Enver Hodža. Jeho čtyři dekády trvající vládu provázelo mnoho bizarních skutečností, které znějí takřka neuvěřitelně. Hodža byl zarytým komunistou, postupně se ale rozhádal se soudruhy z Jugoslávie, SSSR i z Číny. Během svého přesvědčení, že Albánie je poslední socialistickou zemí, nechal z panického strachu vystavět stovky tisíc „jaderných“ bunkrů. Kromě toho také stihl zakázat prodej aut. I když některá rozhodnutí „balkánského Stalina“ znějí až směšně, je třeba připomenout, že trest smrti hrozil v Albánii i dětem starším dvanácti let.