V táborské zoo se narodil zubr. Stádo rozšířila samička Tara

Chovatelský úspěch slaví zoologická zahrada v jihočeském Táboře. Řady zubřího stáda totiž rozšířila samička Tara. Ta se narodila minulý měsíc. Zoo o radostné události informovala dnes.

O rozšíření počtu zubrů evropských se Zoologická zahrada Tábor snaží už dva roky. A daří se. Pětičlenné chovné stádo, ve kterém jsou zvířata z Polska a Německa, se už rozrostlo o dvě mláďata. Loni přibyl samec Tábor a letos v červnu se narodila samička Tara.

„Počáteční písmena ‚TA’ u jmen zubrů odchovaných v Táboře nebyla vybrána náhodně. U kolegů z Polska, kteří vedou již téměř sto let plemennou knihu zubrů evropských, jsme o ně cíleně zažádali. Naštěstí byla tato kombinace ještě volná a mohli jsme tak historicky prvního odchovaného zubra v Táboře pojmenovat na počest našeho krásného města. Stejnou metodou jsme postupovali i při výběru jména našeho nového přírůstku,“ vysvětlil hlavní zoolog ZOO Tábor Ondřej Kott.

V minulosti byl přitom největší volně žijící evropský přežvýkavec na samém pokraji vyhubení. Jak se rozšiřovala civilizace na evropském kontinentu, populace zubrů stále klesala. Během počátku 19. století pak zubři evropští zmizeli z přírody úplně. Mohutné sudokopytníky zachránili jedinci ze soukromých chovů, díky kterým se podařil počet zubrů zvýšit a mohutná zvířata tak mohla být opět vypuštěna do volné přírody.

K systematické mezinárodní spolupráci s cílem rozšířit populaci zubrů ve volné přírodě se připojila také táborská zoo. „Táborští zubři budou vypuštěni ve velkoplošných rezervacích, které u nás současně vznikají, a v budoucnu se, doufejme, vrátí i do volné přírody České republiky. Mladý sameček Tábor se stane zakladatelem nového stáda a samička Tara se připojí k některé ze stávajících skupin zubrů,“ naznačil další plány s táborskými zubry ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Z českých luhů a hájů zmizel zubr evropský v průběhu 18. století. Loni se poprvé od jejich vyhubení přehoupl počet jedinců v Česku přes magickou stovku.

Tagy: