VIDEO: Další destrukce hospodářského dvoru v Zákupech? Riziko je vysoké

Rozhovor s Petrem Weissem, kastelánem státního zámku Zákupy

Zámeckému hospodářskému dvoru v Zákupech, který je národní kulturní památkou, podle statika hrozí další destrukce. Včera se zřítila jedna ze zdí objektu. Padající zdivo naštěstí nikoho nezranilo. Budova je ale v tak havarijním stavu, že se podle odborníků může něco takového kdykoliv opakovat.

Dnes byl na místě statik, který budovu prohlédl. ,,Je nutné okamžitě zajistit střešní konstrukci nad místem, kde se zbortila zeď, jinak hrozí, že se zřítí i střecha. Objekt je už dlouhodobě v havariním stavu a pokud se v nejbliží době nedočká rekonstrukce, bude nevratně poškozen. Do střechy zatéká a právě vlhkost byla důvodem zborcení části zdi," říká statik David Mareček.

Zaměstnanci Národního památkového ústavu dnes prostor v blízkosti zborcené zdi provozorně oplotili a umístili sem několik cedulek se zákazem vstupu, tak aby nikoho nenapadlo se k sutinám přibližovat. I když by se zdálo, že nikdo rozumný by do blízkosti takové ruiny nevlezl, podle kastelána je opak pravdou. ,,V minulosti sem lezli různí vandalové a zvědavci, areál byl oplocený, ale plot už zničili a rozkradli," říká Petr Weiss, kastelán státního zámku Zákupy.

Hospodářský dvůr, který je součástí zámeckého areálu, je jednou z nejzchátralejších národních památek v Česku. Do roku 2003 se tu vystřídali různí majitelé, dvůr fungoval jako statek až do devadesátých let. Před úplnou devastací ho vykoupil Národní památkový ústav, který už sedmnáct let shání peníze na rekonstrukci. Ta by podle odhadů expertů přišla na 600 až 700 milionů korun. Zatím se podařilo sehnat prvních sto milionů. Stavební práce snad začnou už letos, pokud se ve výběrovém řízení podaří napodruhé vybrat dodavatelskou firmu.