VIDEO: Japonsko po třech desetiletích obnovilo lov velryb. Ochránci bijí na poplach!

Obnovený lov velryb v Japonsku budí emoce

Japonsko obnovilo po třech desetiletích lov velryb ZDROJ: AP

Japonští velrybáři se vrátili minulý týden do přístavu Kushiro se svým prvním úlovkem. Po obnovení komerčního lovu velryb se tak stalo poprvé za 31 let. Obnovený lov velryb v Japonsku ale budí emoce.

Flotila pěti lodí vyplula z japonského přístavu Kushiro na severu země a vrátila se zpět se dvěma velrybami. Po zakotvení je jeřáb pomalu zvednul a umístil na kamion, který je odvezl do továrny na zpracování ryb, jak ukazují záběry agentury AP.

Japonsko zastavilo před více než 30 lety komerční lov v reakci na moratorium Mezinárodní velrybářské komise (IWC), které bylo zavedeno kvůli zmenšujícím se populacím velryb. Země ale pokračovala v takzvaném lovu pro vědecké účely. Maso z těchto velryb si i přes regulace našlo cestu do japonských obchodů, za což jiné země Tokio kritizovaly.

Obnovení lovu může mít podle IWC negativní dopad na populace místních druhů, například na nejčastěji loveného plejtváka malého. Lov by měl podle Tokia probíhat v souladu s mezinárodním právem a řídit se limity, které stanovila komise. Agentura pro rybolov uvedla, že kvóta odlovu velryb je do konce tohoto roku stanovena na 227 kusů.

Obnovení lovu je odsuzováno mnohými ochranářskými skupinami. Jiní to však považují za způsob, jak zachránit japonský velrybářský průmysl. Lov velryb a konzumace jejich masa je podle Japonců důležitou součástí kulturních tradic.

Lidstvo v minulém století vybilo miliony velryb

Mezi lety 1900–1999 lidé ulovili 2,9 milionů velryb: 276 tisíc v severním Atlantiku, 563 tisíc v severním Pacifiku a asi 2 miliony na jižní polokouli. Údaje mořských amerických biologů ze Seattlu zveřejnil časopis Nature.

Kytovci jsou ohrožováni ale i novými riziky: extrémně silnými sonary na vojenských lodích, změnami klimatu a také velkými plavidly, kdy srážka s nimi znamená smrt. Zda se podaří vrátit počet alespoň některých druhů do doby před velrybolovem, je velká otázka. Například vorvaňů je nyní jen třetina, plejtváků dokonce zbyla jen pouhá desetina.

Tagy: