VIDEO: Maláčová chce peníze na sociální služby, Schillerová to odmítá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčova (ČSSD) navrhla uvolnění 1,5 mld z rozpočtové rezervy

Kraje požadují více než 2 miliardy korun na dofinancování sociálních služeb. Ministryně sociálních věcí Jana Maláčova (ČSSD) proto navrhla uvolnění 1,5 mld. z rozpočtové rezervy, s tím ovšem nesouhlasí ministryně financí Alena Schillerová, podle které je návrh Maláčové absurdní. Maláčová přesto uvolnění peněz navrhne v pondělí vládě.

Schillerová argumentaci Maláčové neuznává, jelikož sociální služby podle ní spadají do kompetence Ministerstva práce a sociálních věcí. Postup Maláčové označila tedy za neprofesionální a absurdní. Spor o peníze se přitom táhne už tři měsíce.

Deset tisíc pracovníků v ohrožení

Přes nesouhlas Schillerové plánuje Maláčová navrhnout svůj požadavek na uvolnění peněz z rozpočtových rezerv vládě v pondělí. Podle Maláčové se nachází v ohrožení kvůli nedostatku financí kolem deseti tisíc pracovníků. Kromě peněz z devizových rezerv chce Maláčová využít i kolem půl miliardy z evropských fondů. Ministerstvo práce také plánuje vyplácení peněz ze svých rezerv, 200 milionů chce poskytnout obcím na sociální práce, 81 milionů na služby pro autisty a 165 milionů pro děti v ohrožení.

Kolaps sociálních služeb

Na kolaps sociálních služeb upozorňují delší dobu i opoziční strany (ODS, Piráti, KDU-ČSL, STAN, TOP09). Ty vládě vyčítají, že peníze utrácí jinde a ignoruje lidi v nouzi. Jako příklad zbytečného utrácení potom uvádějí slevy na jízdném nebo dotace Agrofertu.

Tagy: