VIDEO: Opoziční politici jsou ze zastavení trestního stíhání Andreje Babiše překvapení i nešťastní

Čapí hnízdo

Vyjádření Marka Výborného k zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše v souvislosti s kauzou Čapího hnízda. Jak na to reagovali čeští politici?

Většina opozičních poslanců je vývojem kolem kauzy Čapího hnízda naprosto překvapena, a to včetně poslance za ODS Marka Bendy. „Jsem z toho, co se odehrálo, velmi překvapen,“ řekl naší redakci Benda. Pravicový poslanec považuje za zvláštní, jak mohl být Babiš tak dlouho trestně stíhaný, „když nakonec státní zástupce uvedl, že se žádný trestný čin nestal. Uvidíme, jaký bude další vývoj,“ uzavřel Benda.

Kalousek překvapen není

Překvapen naopak není Miroslav Kalousek (TOP 09). „Pokud se kauza nedostane k nezávislému soudu, vždy budou pochybnosti a pachuť, zda nedošlo k nepřiměřenému tlaku vzhledem k tomu, že šlo o předsedu vlády,“ řekl naší redakci bývalý ministr financí Kalousek. Ten už předtím na Twitteru uvedl, že jej vývoj kauzy nepřekvapil.

Podle Kalouska může tato kauza zároveň poškodit státní zastupitelství. „Já si myslím, že tato kauza výrazným způsobem ohrozí věrohodnost státního zastupitelství v ČR,“ dodal Kalousek.

Rakušana změna názoru státního zástupce „udivuje“

„Respektujeme rozhodnutí státního zastupitelství, ale to nic nemění na faktu, že nás překvapuje,“ uvedl pro TV Prima předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Toho „udivuje“, že státní zástupce Šaroch na mandátovém a imunitním výboru zmínil jasné argumenty pro to, proč by měli být poslanci, v té době i poslanec Faltýnek, vydáni k trestnímu stíhání. „Tady je jednoznačně vidět, že svůj právní názor změnil,“ komentoval vývoj událostí poslanec.

Rakušan také naší redakci řekl, že si počká, zdali dané rozhodnutí projde nějakou revizí Nejvyššího státního zastupitelství. „Myslím si, že politici by měli být těmi, kdo by měl být velmi zdrženlivý ve všech komentářích k dané věci. Nebudeme se dopouštět toho, že spravedlnosti budeme věřit jen v tu chvíli, když orgány rozhodnou, jak si pan Babiš přeje,“ řekl předseda STAN.

Na reakci Andreje Babiše na zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo se můžete podívat zde.

„Dlouhodobě se bojím o nezávislost justice, a to hlavně ve chvíli, kdy do ní politici zasahují. Stává se to, když do ní nepřímo zasahuje svými výroky premiér Babiš, když mění ve velmi neklidné době ministra, resp. ministryni spravedlnosti a když vidím, jak se některé kauzy táhnou dlouho,“ odpověděl Rakušan na otázku ohledně obav o nezávislost státního zastupitelství.

Poslanec za Piráty ztrácí naději na potrestání Babiše

„Mně osobně se ten výsledek nelíbí, ale těžko říci, co je v tom spisu. Státní zástupci, jak je známo, většinou chtějí daného člověka obžalovat. Takže, asi to prostě nešlo,“ sdělil naší redakci poslanec Pirátů Tomáš Vymazal. „Jsem z toho opravdu dost nešťastný, ale nemyslím si, že k tomu mám co více teď dodat.“ Poslanec Vymazal pochybuje, že by v kauze mohl nastat nějaký další zvat. „Ztrácím naději, že by Andrej Babiš za to mohl být potrestán. Je samozřejmě otázkou, jestli za to měl být potrestán,“ uvedl poslanec.

Tomáš Vymazal také redakci řekl, že nepodezírá státního zástupce z jakýchkoliv nekalých her. „Já, jak řeším některé podněty lidí směrem ke kontrolní komisi Generální inspekce bezpečnostních sborů, tak velmi často vidím, že státní zástupce je pánem přípravného řízení, když chce, tak to k soudu dojde a když ne, tak to nedojde. Státní zastupitelství má tedy velkou svobodu rozhodovat,“ odmítl Vymazal spekulace o politizaci státního zastupitelství.

Dolejš se domnívá, že případ je u konce

„Pokud zůstávají nějaké otazníky, tak už je těžké otazníky řešit touto cestou. Vlastně se splnil, ať již očekávaný, nebo neočekávaný, požadavek (opozice), že Česká republika nebude mít trestně stíhaného premiéra,“ myslí si poslanec Jiří Dolejš (KSČM). Spolu s tím dodává, že podle něj nejvyšší státní zástupce pravděpodobně do případu již nezasáhne. Spíše než obavy o nezávislost státního zastupitelství Dolejše trápí pomalost české justice. „Pokud jde o zvýhodňování nebo nezvýhodňování osob v postavení oproti řadovým občanům, tak to samozřejmě může být problém, ale musel by být dokázán,“ sdělil redakci.

Dalibor Zítko