VIDEO: Přechodní pěstouni zřejmě dostanou víc peněz

Paní Benešová se přechodně stará o půl roční holčičku

Místo 20 tisíc korun hrubého měsíčně by za přechodnou péči o dítě v krizové situaci mohli pobírat 30 tisíc. Počítá s tím novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí totiž přechodných pěstounů ubývá. Asociace Dítě a rodina návrh kritizuje jako nekoncepční.

Paní Benešová se přechodně stará o půlroční holčičku. Je to její už 8. miminko v pořadí. Navýšení částky za péči vítá. Od roku 2013 nedostali přechodní pěstouni přidáno. Navíc každé dítě vyžaduje jinou péči a od toho se odvíjejí i měsíční náklady.

„Ne vždycky dostanete bezproblémové dítě, některé mohou být z porodnice, ale i tam může být dítě, které má abstinenční příznaky, je odebrané z rodiny pro zanedbávání, týrání, a ty děti si nesou díl nějakého traumatu a ta péče o ně je pak velmi náročná,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima s tím, že pěstoun zajišťuje dětem různé léky, rehabilitace, a dávka na potřeby dítěte, kterou dostává, mnohdy nemusí stačit.

U přechodného pěstouna může dítě zůstat maximálně rok. Často ale sami pěstouni tvrdí, že doslova vypiplané dítě nemají komu předat. Chybí následná péče. „Ta novela krátkodobě zvýší zájem o krátkodobé pěstounství a nebudou ti dlouhodobí a nám jde o tu návaznost,“ uvedla Anna Krbcová z asociace Dítě a rodina.

Tagy: