reklama
CNN Prima News novela

novela

Výpis příspěvků ke štítku „novela“

Sňatky homosexuálů ano, nebo ne? Mladí kandidáti do Sněmovny nemají jednotný názor

4. září 2021 08:06

Často diskutovaná novela zákoníku o manželství pro homosexuály přinesla ostrou diskusi mezi mladými politiky, kteří kandidují v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Mám 165 centimetrů, a proto nikdy nebudu hrát basket. S tím se také nedá nic dělat, přirovnal v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS snahu LGBT komunity ke svým problémům Martin Malášek z SPD. Podle Filipa Toráče z KSČM by kupa gayů vychovávala děti lépe než někteří heterosexuálové.

Senát schválil pravidla kurzarbeitu. V případě krize ho má spustit vláda

9. června 2021 18:55

Senát schválil nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Tuto zkrácenou práci se státním příspěvkem by mohla po dohodě v tripartitě zavést vláda. Lidé by v době výpadku dostávali za neodpracovanou dobu 80 % výdělku. Stát by poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by doma mohli být jeden den až čtyři dny v týdnu. Opatření upravuje novela zákona o zaměstnanosti. K tomu, aby začala platit, ji musí podepsat prezident.

Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude

11. dubna 2021 16:27

Prezident Miloš Zeman nebude vetovat novelu volebního zákona a po schválení Parlamentem ji podepíše. Řekl to v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz. Prezident nesouhlasí s korespondenční volbou, jejíž vložení do zákona zvažuje Senát. Zeman to považuje za hloupost, zároveň ale naznačil, že by takovou změnu neblokoval. Prezident také uvedl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro, aby až do podzimních voleb kabinet vládl v demisi.

Merkelová by chtěla více kompetencí v boji proti covidu. Ale hned tak je nedostane

30. března 2021 18:21

Německá kancléřka Angela Merkelová není spokojená s opatřeními v boji proti šíření koronaviru, a proto by ráda upravila zákon o ochraně před infekcemi. Většinu opatření totiž dosud přijímají jednotlivé spolkové země vlastními výnosy na základě rozhodnutí svých vlád. Reakce na její iniciativu přišla okamžitě. „Angela Merkelová není zákonodárce,“ postavil se proti Wolfgang Kubicki, místopředseda parlamentní strany FDP.

Sněmovna podpořila změnu novely o paušální dani. Samosprávy mohou získat více peněz

1. prosince 2020 16:37

Sněmovna souhlasila se zvýšením daňových příjmů krajů a obcí, jak to požadoval Senát v rámci novely o zavedení paušální daně pro živnostníky. Kraje a obce by tak měly získat více peněz ze záloh na daň z příjmů fyzických osob. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) změnu podpořila. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Norsko chce trestat nenávistné projevy vůči LGBTQ+ vězením. Zakáže je i v soukromí

21. listopadu 2020 08:36

Za nenávistné projevy vůči transsexuálům a bisexuálnům i v soukromí budou lidé trestáni vězením. Počítá s tím zákon, který právě projednává norský parlament. Novela by zakazovala diskriminaci na základě pohlaví či genderové identity. Její součástí by také byly přísnější tresty pro obviněné z násilných trestních činů motivovaných genderovou identitou nebo sexuální orientací.

Distanční výuka v roce 2021? Univerzity budou moci upravit výuku kvůli covidu i příští rok

19. listopadu 2020 16:29

Vysoké školy budou zřejmě i příští rok moct učit a zkoušet kvůli epidemii koronaviru na dálku, upravovat harmonogram studia a termíny přijímacích zkoušek. Novelu vysokoškolského zákona, která to umožní, ve čtvrtek schválil Senát. Norma nyní čeká na podpis prezidenta. Dálkovou výuku a úpravy v akademickém roce dělaly školy kvůli koronaviru už na jaře. Umožnil jim to zvláštní zákon, který je ale účinný jen do konce letošního roku. Nová trvalá ustanovení ve vysokoškolském zákoně by měla na tuto normu navázat.

Sdílené pracovní místo či „fikce doručení“. Začíná platit novela zákoníku práce

30. července 2020 15:33

Tuto středu nabývá účinnosti novela zákoníku práce, která mimo jiné zjednodušuje administraci nebo doručování písemností mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Některé významné změny jako úprava výpočtu dovolené, zavedení sdíleného pracovního místa nebo nová pravidla pro odškodnění pozůstalých po obětech pracovních úrazů vejdou v platnost až 1. ledna příštího roku.

reklama