CNN Prima News novela

novela

Výpis příspěvků ke štítku „novela“

Přísnější zbraňový zákon a regionální volby vždy v říjnu. Prezident Pavel podepsal novely

Krajské, senátní a obecní volby se budou od roku 2026 konat vždy na konci prvního říjnového týdne. Změnu ústavy v pátek podepsal prezident Petr Pavel. Zároveň s tím hlava státu signovala také nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá povinnost prodejců zbraní hlásit podezřelé obchody, možnost zabavit střelné zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkrácení lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let.

Disidenti se dočkali. Stát jim automaticky dorovná důchody, novelu podepsal Pavel

Čeští disidenti z éry komunismu začnou během jara dostávat automaticky důchody minimálně v průměrné výši, na kterou by jinak nedosáhli například kvůli věznění. Prezident Petr Pavel toto opatření podepsal, informoval ve středu v tiskové zprávě odbor komunikace Hradu. Změna se týká lidí s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu. Česká správa sociálního zabezpečení jim má nižší než průměrnou penzi dorovnat automaticky.

Méně peněz důchodcům? Pavel chce kompromis, říká Schillerová. Sama nastínila jiné řešení

Aktualizováno

Zvolený prezident Petr Pavel přímo neřekl, jak se postaví k novele o snížení červnové mimořádné valorizace penzí. Po pátečním zhruba hodinovém jednání v Hrzánském paláci to novinářům řekla předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. První místopředseda ANO Karel Havlíček míní, že Pavel chce, aby se spor mezi opozicí a koalicí vyřešil kompromisem. Zvolený prezident podle Havlíčka vnímá jako poměrně velké riziko projednávání novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze.

Většina válcuje menšinu, opoziční návrh ani nestojí za debatu. Nacher tepal koalici

Navýšení schodku státního rozpočtu je pochopitelné, shodli se poslanci Patrik Nacher (nestr. za ANO) a Jiří Havránek (ODS). Nacher kritizoval, že vláda neschválila žádný z opozičních pozměňovacích návrhů a sama finální úpravy protlačila až pozměňovacími návrhy vlastních poslanců. Narážel tak na potenciální nepřipravenost důležité novely. Havránek ve vysílání CNN Prima NEWS oponoval, že jednání o změně rozpočtu trvá delší dobu a do původního návrhu tak nešlo zahrnout všechny výdaje.

Velký zákaz alkoholu v Praze? Některé části jmenovaly každý parčík, kritizuje Hřib

Praha chystá zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích prakticky po celém městě. Nebude to ale mít požadovaný efekt, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti), se kterým souhlasil i starosta Prahy 13 a zastupitel Prahy David Vodrážka (ODS). Novelu příslušné vyhlášky podpořili radní za Spojené síly pro Prahu (koalice stran TOP 09 a STAN) a Praha Sobě.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.