VIDEO: Příště to může skončit smrťákem, varuje odborník před jednáním vychovatelek na přejezdu v Řeporyjích

Rozhovor s dopravním expertem Romanem Budským

Obrovskou vlnu ohlasů vyvolalo video uveřejněné na sociálních sítích, na kterém tři ženy převádí skupinu dětí přes železniční přejezd, i když jsou spuštěné závory a svítí výstražná červená světla. Případem se kromě policie zabývá také Česká školní inspekce.

Záznam z kamer, které starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) umístil v rámci svého pořadu Extrémní starosta na internetové televizi MALL.TV, vzbudil značný ohlas napříč republikou. Případem se už zabývá policie a také Česká školní inspekce (ČŠI). „Ten skutek je skandální a neomluvitelný v každém případě. Jsme v kontaktu s policií, která tu věc šetří,“ uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Podle něj je nejdříve třeba zjistit, jestli se skutečně jednalo o školu, poté může ČŠI zahájit šetření v celé věci a případně dané škole udělit sankce.

Jednání žen doprovázejících děti rázně odsoudila i Správa železnic. „Toto chování je naprosto neomluvitelné. Jedná se o porušení zákona, které by měla řešit policie. O to víc je zarážející, že se ho dopustily učitelky, které by naopak měly jít dětem příkladem a jsou za jejich bezpečí zodpovědné,“ uvedla mluvčí Nela Friebová s tím, že v loňském roce se na železničních přejezdech stalo 165 nehod, při kterých zemřelo 43 lidí.

Dopravní expert Roman Budský pak celou situaci označil za „neveselý příklad toho, jak může vypadat dopravní výchova v praxi“. Případ je podle Budského závažný především v tom, že děti často kopírují chování dospělých v provozu. Existuje tedy riziko, že dítě bude toto chování napodobovat, až půjde přes přejezd samo, což by mohlo skončit i tragédií. „Malé děti velice špatně odhadují vzdálenost a rychlost přijíždějících vozidel, týká se to i přijíždějících drážních vozidel,“ varuje Budský.

Na sociálních sítích se objevily i svědectví lidí, že ženy s dětmi dobíhaly vlak, který na ně ve stanici čekal. Ani to ale pro Budského nepředstavuje důvod přecházení kolejí v době spuštěných závor a výstražných světel. „To prostě nejde, protože to budeme posouvat tu hranici tolerance donekonečna a pak se nesmíme divit tomu, že Česká republika se pořád řadí k jedněm z nejhorších států, pokud se jedná o statistiky smrtelných dopravních nehod v rámci Evropské unie,“ říká dopravní expert.

Na celý rozhovor s Romanem Budským se můžete podívat v úvodním videu.

Tagy: