VIDEO: Více než 50 netopýrů na chodbě domu odchytli strážníci s pomocí odborníka a hasičů

Odchyt netopýrů

Odchyt netopýrů (Zdroj: MP Brno)

Pískání a trus na chodbě výškového domu v Brně donutily obyvatelku zavolat strážníky. Ti zjistili, že se do domu nastěhovali noví nájemníci, bohužel se jednalo o netopýry, a to v ne úplně malém počtu. Světlem zmatená zvířata létala po chodbě domu od jednoho okna k druhému a k odletu se příliš neměla. Na jejich záchranu proto pracovníci operačního střediska domluvili spolu s odchytářem městské policie také odborníka z České společnosti pro ochranu netopýrů a h

Ti dorazili ve chvíli, kdy se zvířata opět uložila ke spánku. Jak se ukázalo, netopýři se schovali nejen za světla a obrazy na chodbě, ale také na rostliny, za hydrant nebo za sádrokarton. Díky souhře všech zasahujících se podařilo chytit 53 netopýrů, z nichž bylo 47 mláďat. Odborník následně všechny odvezl, aby se o ně postaral. Mezi odchycenými zvířaty se kromě netopýrů hvízdavých objevovali i netopýři nejmenší.

Podobný případ se odehrál téměř přesně před rokem v Králově Poli. Strážníci tehdy ve spolupráci se specialistkou ze záchranné stanice v Jinačovicích odchytli 160 netopýrů. Ti během několika dní nalétali do bytu sedmaosmdesátileté ženy, která je nedokázala vyhnat.

Odborníci radí otevřít zvířatům okno a umožnit jim odlet. „Rozhodně doporučuji manipulaci v rukavicích nebo zvíře opatrně uchopit do utěrky a večer vypustit ven. Někdy stačí jen otevřít okno, zhasnout a počkat. V tuto dobu se ale jedná většinou o poměrně čerstvá mláďata, která se ještě příliš neorientují. Těm může dělat potíž najít cestu ven. Pokud se zvíře uvnitř nachází delší dobu a je vysílené, pomůže zavřít ho do krabice s mělkou miskou naplněnou vodou. Netopýr se napije a večer ho může člověk vypustit do přírody. Není potřeba netopýra chytat v letu. Je lepší počkat, až se unaví a sedne si,“ dodává Tomáš Bartonička z České společnosti pro ochranu netopýrů s tím, že pokud je hejno větší a nevylétne otevřeným oknem, je lepší zavolat odborníky.

Tagy: