Zůstat ve stanech a karavanech bylo o život, popsal Čech řádění bouře v Řecku. Jak se zachovat v podobné situaci?

Silná bouře převrátila karavan, kde zemřeli dva Češi

Během silné bouře v Řecku zemřelo šest lidí včetně dvou Čechů, video zdroj: AP

Celkem šest lidských životů si vyžádala silná bouře, která ve středu večer postihla část Řecka. Mezi mrtvými jsou také dva Češi. Starší pár byl v době řádění živlu v karavanu, který se převrátil. Přežil jen syn, který je hospitalizován. Ostatní čeští turisté by měli být v pořádku.

Bouře ve středu zasáhla poloostrov Chalkidiki v pozdních nočních hodinách. Vítr strhával střechy, zničil několik domů a vyvracel stromy. Přestože nejintenzivnější pasáž bouře trvala jen dvacet minut, stihla napáchat značné škody. Extrémní průtrž mračen způsobily vysoké teploty, které se pohybovaly kolem 40 stupňů, a následné rychlé ochlazení.

Zemřelo celkem 6 osob a desítky lidí utrpěly zranění. Mezi oběťmi je i Rumunka se svým osmiletým dítětem, na které se zhroutila střecha restaurace Nea Plagia. Na muže z Ruska a dvouletého chlapce zase spadl strom, uvedla agentura AP.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatím nemá informace o dalších zraněných českých turistech v Řecku. Smrt manželského páru ale potvrdilo. S cestovními kancelářemi je podle ministerstva na Chalkidiki nyní asi 7 500 Čechů a další zhruba tisícovka cestovala po vlastní ose.

„Byl tam obrovský hluk, co vám k tomu můžu říct. Ani kanon neudělá takový rámus. Bylo to jako když na vás padají kameny místo deště. Neměl jsem navíc oblečení a musel jsem doběhnout pro děti, které byly venku,“ popsal situaci jeden ze svědků pro agenturu AP.

O zážitek, na který asi jen tak nezapomene, se s naší redakcí podělil také český turista, který na Chalkidiki ve středu pobýval. „Člověk ani nemohl být venku, jak všechno létalo - deštníky, židle, popelnice. Zůstat ve stanech a karavanech bylo o život. Navíc jsou campingy pod stromy, takže se nedivím, že zemřeli jenom turisti. A jak jsou železná stínítka u supermarketů, kde parkují auta, tak to vše bylo zohýbané. Místo ze železa to vypadalo jak z plastu.“

Co dělat v zahraničí v případě krizové situace?

Podle tiskové mluvčí cestovní kanceláře Andrey Řezníčkové je v případě mimořádných událostí ideální obrátit se na zástupce dané kanceláře. „Pokud se člověk ocitne v nějaké nepředvídatelné, nepříjemné situaci, určitě by to měl řešit s delegátem své cestovní kanceláře. Ten mu se vším pomůže a poradí. V těchto případech je určitě výhodou vycestovat s cestovní kanceláří."

Pokud turista vycestuje na vlastní pěst, měl by danou situaci řešit s nejbližším českým konzulátem nebo velvyslanectvím.

Aneta Šimečková

Tagy: