CNN Prima News Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Výpis příspěvků ke štítku „Zuzana Čaputová“

Šimečka: Babišovi možná bude bližší krajní pravice. Fico chce ovládnout nezávislé instituce

Českému expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) by možná byla bližší krajní pravice než frakce evropských liberálů (ALDE), k níž patří jeho hnutí. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl předseda strany Progresivní Slovensko (PS) a slovenský opoziční lídr Michal Šimečka. Ačkoliv je jeho PS s Babišovým ANO ve stejné frakci, často čelí útokům ze strany českého expremiéra. Šimečka také kritizoval kroky slovenského předsedy vlády Roberta Fica, který si podle něj chce podmanit nezávislé instituce včetně bezpečnostního aparátu či veřejnoprávních médií.

KOMENTÁŘ: Nad Tatrou sa blýská. Ze Slovenska je Ficostán, přichází druhý mečiarismus?

Slováci promluvili. Za svého nového prezidenta si zvolili předsedu Národní rady Petra Pellegriniho, klíčového člena současné vládní garnitury pod vedením nestora slovenské politiky Roberta Fica. Voliči dali jasně najevo, kam si přejí, aby jejich země směřovala. Premiér má teď prakticky uhlazenou cestu k čemukoliv se rozhodne. Slovensko by se tak klidně mohlo přejmenovat na Ficostán.

REPORTÁŽ: Pelle na hrad! slavil ve štábu zvoleného prezidenta i Fico. U Korčoka byly i slzy

Pelle na hrad! Pelle na hrad! pokřikovali příznivci Petra Pellegriniho v okamžiku, kdy se šéf strany Hlas-SD blížil na svoji první tiskovou konferenci coby čerstvě zvolený prezident, který nahradí dosluhující Zuzanu Čaputovou. Bujará nálada rozhodně nikoho nepřekvapila. Oproti tomu u exministra zahraničí Ivana Korčoka, jehož podpořila téměř celá slovenská opozice včetně řady bývalých předsedů vlády, panovala hořká nálada doplněná i o pláč.

První slovenský prezident byl dosazen Hitlerem, první demokraticky zvolený čelil únosu syna

První slovenskou hlavu státu si vybral německý nacistický vůdce Adolf Hitler v roce 1939. Jozef Tiso (ve funkci 1939 až 1945) se ovšem dopouštěl válečných zločinů a v roce 1947 skončil na popravišti. Prvním demokraticky zvoleným slovenským prezidentem se stal Michal Kováč (1993-1998), nicméně v „divokých devadesátkách“ musel čelit mafiánským praktikám, když tajné služby zorganizovaly únos jeho syna. Prvním slovenským prezidentem, který vzešel z přímých svobodných voleb, byl Rudolf Schuster (1999-2004). První ženou v roli slovenské prezidentky se stala Zuzana Čaputová (2019-2024), mandát jí vyprší v červnu.

Fico býval i nejvíc proevropský. Vztahy s Českem může narovnat Korčok i Pellegrini, říká Kiska

Šéf Národní rady a kandidát na prezidenta Peter Pellegrini mě zklamal, byl by jen prodlouženou rukou premiéra Roberta Fica. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský exprezident Andrej Kiska. Dodal, že Pellegrinimu podpora ze strany českého expremiéra Andreje Babiše či bývalé hlavy státu Miloše Zemana spíše uškodí. Kiska naopak vychvaloval druhého finalistu prezidentských voleb – exministra zahraničí Ivana Korčoka. Pošramocené vztahy s Českem ale podle něj můžou normalizovat oba dva kandidáti.

Podpora Babiše může Pellegrinimu uškodit. Ani Korčok nemá čistou tabuli, říká novinář Bárdy

Peter Pellegrini, předseda slovenské Národní rady kandidující na prezidenta, by byl jen loutkou v rukou premiéra Roberta Fica, v kampani popřel sám sebe. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Peter Bárdy, šéfredaktor portálu Aktuality.sk. Na druhou stranu zmínil, že ani Pellegriniho soupeř, exministr zahraničí Ivan Korčok, není zcela bez poskvrny. Dodal však, že se to ale s Pellegrinim nedá srovnat.

Slovenské prezidentské volby: Získal by váš hlas Pellegrini, nebo Korčok? Napoví vám kalkulačka

V duelu o prezidentské křeslo na Slovensku se již v sobotu 6. dubna utkají ve druhém kole voleb Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Průzkumy naznačují, že boj bude až do poslední chvíle velmi těsný. Kdo by získal váš hlas? Poradí vám volební kalkulačka, kterou připravilo sdružení KohoVolit.eu. CNN Prima NEWS v samotný den voleb nabídne komplexní zpravodajský servis srovnatelný s volbami v Česku.

Pellegrini zavítá během první cesty ve funkci do Prahy. Zkritizoval podporu Ukrajiny

Aktualizováno

Druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku je u konce. Voliči si v sobotu vybrali předsedu Národní rady a lídra strany Hlas-SD Petera Pellegriniho. Ten oznámil, že při své první zahraniční cestě zavítá do Prahy. Pellegrini rovněž prohlásil, že podpora dvouletého vojenského konfliktu na Ukrajině, který podle něj nepřináší výsledky, je tragédií. Vítězi hlasování poblahopřál český prezident Petr Pavel i současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Poražený exministr zahraničí Ivan Korčok uznal prohru. V projevu uvedl, že ve volbách rozhodoval především strach.

Prezidentská kampaň na Slovensku: Korčok čelí hackerům i falešnému webu, viní Pellegriniho

Prezidentská kampaň na Slovensku před 2. kolem se neobešla bez podrazů. Vítěz 1. kola a exministr zahraničí Ivan Korčok totiž podle všeho čelí hackerům, kteří měli nechat padnout jeho web. Místo něj se objevil portál, který připomínal Korčokovu minulost, kdy jako diplomat pracoval mimo jiné i pro dřívější vlády premiéra Roberta Fica. Sám kandidát z útoku obviňuje svého rivala z voleb, předsedu Národní rady a šéfa koaliční strany Hlas-SD Petra Pellegriniho. Ten takové nařčení odmítá.

Korčoka i Pellegriniho čeká velká hra o nerozhodnuté voliče. Co Slováky překvapilo?

Slovensko si vybírá nového prezidenta. Do druhého kola postoupili předseda Národní rady a expremiér Peter Pellegrini společně s exministrem zahraničí Ivanem Korčokem. Konečný výsledek mohou ovlivnit voliči Štefana Harabina i ti, kteří v prvním kole nehlasovali. Do hry chtěli původně promluvit také další kandidáti, například bývalý předseda Nejvyššího soudu Slovenska Harabin nebo expremiér Igor Matovič. Volby probíhaly v klidu, policie ale musela zasahovat u člena volební komise, který byl pod vlivem alkoholu. Jiný zase zkolaboval.