Kiska je vinný z daňového podvodu, rozhodl soud. Slovenský exprezident dostal podmínku

Odvolací soud na Slovensku ve čtvrtek uznal bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisku vinným z daňového podvodu. Za to mu vyměřil trest jeden rok vězení, který mu současně odložil na zkušební dobu dvou let. Vůči rozhodnutí Krajského soudu v Prešově se nelze odvolat. Exprezidentův poradce ovšem ohlásil podání mimořádného opravného prostředku. Okresní soud v případu loni uložil Kiskovi mimo jiné dvouletou podmínku, mezitím Slovensko ale výrazně snížilo tresty například za ekonomickou kriminalitu. Kiska na čtvrteční vyhlášení verdiktu nepřišel.

„Skutek se stal a tento spáchal obžalovaný Andrej Kiska. Vůle zákonodárců pomohla obžalovanému Kiskovi,“ řekl předseda soudního senátu Jaroslav Bugeľ k případu a ke zmírnění trestů, o kterém letos rozhodl slovenský parlament. Soud nevyhověl požadavku žalobce, aby Kisku poslal na půl roku do vězení.

K TÉMATU: Státní hymna jinak a žádný cordon bleu? Nové kroky slovenské ministryně šokují i spojence

Kauza se týká nadměrných daňových odpočtů Kiskovy rodinné firmy KTAG ve výši přes 155 tisíc eur, tedy 3,9 milionu korun, a to v souvislosti s účtováním nákladů na Kiskovu předvolební kampaň před přímou volbou hlavy státu v roce 2014. V rozhodujícím kole hlasování tehdy Kiska porazil premiéra Roberta Fica, který je ministerským předsedou také v současnosti.

Krajský soud na rozdíl od okresního soudu Kiskovi také nevyměřil pokutu a ani mu nezakázal vykonávat funkci statutárního zástupce obchodních společností. U okresního soudu Kiskovi hrozil trest až 12 let vězení, po změnách v trestním právu se na jeho případ vztahovala sazba šest měsíců až tří roky vězení.

Soud také už na začátku října kvůli promlčení zastavil stíhání druhého obžalovaného v případu Eduarda Kučkovského. Ten byl před zhruba deseti lety stejně jako Kiska jednatelem firmy KTAG. Kučkovskému rovněž pomohla novela trestního zákoníku. Obhajoba žádala zastavit i stíhání Kisky, odvolací soud jí ale nevyhověl. Podle něj totiž promlčecí doba Kiskovi neplynula v době prezidentského mandátu, kdy Kisku v případu nebylo možné stíhat kvůli imunitě. Kiska byl prezidentem v letech 2014 až 2019.

Daňová kauza Kiskovy firmy propukla za třetí Ficovy vlády v roce 2017, kdy do médií unikly dokumenty ohledně vyšetřování KTAG. Policie pak obvinila Kisku v případu několik měsíců poté, co skončil ve funkci hlavy státu.

Za stíháním je Fico, tvrdil Kiska

Kiska dříve tvrdil, že za jeho stíháním stojí Fico, vůči kterému se Kiska za svého prezidentského mandátu vymezoval. Předloni policie obvinila Fica, který byl tehdy opozičním politikem, a další tři lidi kvůli podezření ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Ficovy strany Smer-SD v době dřívějšího vládnutí. Mezi poškozenými byl podle policie i Kiska, kterého Fico už dříve označoval za daňového podvodníka. Prokuratura později stíhání Fica zastavila.

Prezidentem Kisku zvolili Slováci 29. března 2014, úřadu se ujal jako čtvrtý prezident v historii samostatné Slovenské republiky 15. června 2014. V květnu 2018 oznámil, že už nebude usilovat o znovuzvolení, ale že hodlá zůstat v politice. Svoji nástupkyni Čaputovou v předvolební kampani podpořil.

Po skončení mandátu se podílel na založení politické strany Za lidi, jejímž předsedou byl zvolen na ustavujícím sněmu v září 2019. Tato strana získala ve volbách v únoru 2020 jen 5,77 procenta hlasů a 12 mandátů. Kiska, který získal přes 100 tisíc preferenčních hlasů, záhy kvůli zdravotním důvodům oznámil, že poslanecký mandát nepřevezme.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fico v ruské televizi kritizoval EU. Efekt bude minimální, Kreml ho odpálkoval, říká Just

Tagy: