Zvýšení výdajů na obranu? Zbytečné, jsme v NATO, míní Balaštíková. Bureš připomněl rok 38

V době recese bychom neměli nesmyslně utrácet za obranu a za resort, který je svým způsobem ztrátový. Ve vysílání CNN Prima NEWS to v reakci na zvýšení výdajů řekla poslankyně ANO Margita Balaštíková. Podle Jana Bureše (ODS) je armáda dlouhodobě podfinancovaná, a kdyby ji předchůdci nezanedbávali, nemusela by prý na ni vláda vydávat tolik. Česko má jako člen NATO závazek vůči spojencům financovat armádu dvěma procenty z HDP.

„Paní ministryně obrany (Jana Černochová, pozn. red.) straší válkou, přitom jsme členy NATO kvůli obranné pozici a od toho bychom se měli odpíchnout,“ vysvětlila Balaštíková. „Výzbroj, kterou teď pořizujeme, je zbytečná a nikdo nás k nákupu nenutí,“ pronesla dále s tím, že na vydávání tolika peněz na zbrojení není vhodný čas. „S některými kroky vlády souhlasíme, ale určitě to není takové dotování obrany,“ dodala.

ČTĚTE TAKÉ: Covid na vzestupu, nemocnice začaly omezovat návštěvy. Prymula by šel s opatřeními ještě dál

Bureš reagoval, že kdyby všichni členové Aliance přistupovali k obraně způsobem, který uvedla Balaštíková, nakonec by nezbyl nikdo, kdo by spojence NATO bránil. „Spoléhat jenom na kolektivní obranu se nám v minulosti hrubě nevyplatilo, třeba v roce 1938,“ připomněl.

„Za Andreje Babiše a Aleny Schillerové jsme byli v konjunktuře a na obranu jsme prostředky nedávali, teď jsme v recesi a zase je nemáme dávat. Kdy je teda máme dávat?“ ptal se Bureš. „Kdyby se na armádu dlouhodobě nekašlalo, tak jsme dnes nemuseli mít tak obrovské výdaje na její vybavení,“ řekl.

Poslanci ve vysílání hovořili také o tom, zda vláda nemá přehnaná očekávání ohledně plánovaných příjmů státního rozpočtu. Celý rozhovor si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

Tagy: