NATO

Výpis příspěvků ke štítku „NATO“

Česko nemá zásoby střelného prachu ani na 30 dní, prozradil Hynek. Naznačil možné řešení

Nedostatek střelného prachu brzdí výrobu munice pro Ukrajinu i země NATO. Pro CNN Prima NEWS to řekl šéf Asociace českého obranného průmyslu Jiří Hynek, podle kterého se klíčové suroviny dovážejí z Asie. Hynek také tvrdil, že Česko se zásobami nevystačí ani na 30 dní boje. Ministerstvo obrany ani armáda ale z bezpečnostních důvodů o množství zásob nemluví.

Co žádal Putin za mír: Ukrajinu bez Krymu i pomoci Západu a konec vyšetřování ruských zločinů

Americký list Wall Street Journal se dostal k utajovaným požadavkům Vladimira Putina, po jejichž přijetí byl Kreml na jaře 2022 ochoten ukončit agresi na Ukrajině. V odmítnutých návrzích stálo, že napadená země musí zůstat trvale neutrální. Že se nesmí stát součástí žádných vojenských bloků včetně NATO. Že nepřijme pomoc Západu při rekonstrukci své zredukované armády. A že akceptuje ruskou kontrolu nad Krymem.

Baar: NATO ani společnost nejsou připraveny na skutečnou válku. Podcenili jsme to, říká Šándor

Geopolitická situace se jednoznačně zhoršila a dá se říct, že války jsou už na pomezí Evropské unie, uvedl v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS politický geograf Vladimír Baar. Dodal, že NATO není na válečný konflikt připraveno. Podobný názor zastává i bezpečnostní poradce a generál v záloze Andor Šándor, který zdůraznil, že bychom si neměli nalhávat, že nás spasí „jednoduchý základní výcvik“.

Riskujete jadernou válku, hrozí Putin Západu kvůli vojákům na Ukrajině. Zmínil obávaného Satana

Ruská armáda obdržela první balistické rakety Sarmat, známé také pod přezdívkou Satan II. Tvrdí to alespoň ruský prezident Vladimir Putin. Během svého projevu rovněž uvedl, že ruské jaderné síly jsou ve stavu plné připravenosti. Šéf Kremlu také varoval před vysláním západních vojáků na Ukrajinu. Raketa Sarmat je podle Moskvy schopna dopravit několik jaderných hlavic až na kontinentální území USA.

Kovanda: Zbrojení je cestou k míru. Expertka zmínila paradox obhajoby výdajů před občany

Čím více zbraní budeme mít ve skladech, tím je větší pravděpodobnost, že odradíme nepřítele, řekl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Velké zbrojení je podle něj cestou k míru, a proto by se výdaje na obranu mohly zvýšit. Viceprezidentka Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Kristýna Helm ale podotkla, že zvyšování výdajů na obranu se těžko obhajuje u občanů, protože se kupuje něco, u čeho se doufá, že se nikdy nepoužije.

Macron nevyloučil nasazení vojáků na Ukrajině. Konflikt by byl nevyhnutelný, reagoval Kreml

Pokud by evropské členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu, konflikt mezi Ruskem a aliancí by byl nevyhnutelný, uvedl v úterý podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tím na zprávy z posledních dnů, podle nichž některé západní země, mezi nimi Francie, zvažují nasazení svých vojáků na Ukrajině bránící se už přes dva roky ruské ozbrojené agresi. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý prohlásil, že Severoatlantická aliance bojové jednotky na Ukrajinu vyslat neplánuje.

KOMENTÁŘ: Politický galimatyáš vysvětlen. Administrativní odvody do armády jsou prostě odvody

U prezidenta Petra Pavla jsme si v době volební kampaně uvykli, že ještě coby kandidát se předvolebním časem promlčel. Po zvolení následovala nešťastná vyjádření a vystoupení. Na pokladnici světových autorů rezignoval při předávání vyznamenání a přišel s Batmanem, pak začal řešit euro, které většina občanů nechce. Novotou teď je notování na tzv. administrativní odvody do armády.

Fiala: Česko se nechystá vyslat vojáky na Ukrajinu. O zavedení povinné vojny vláda nejedná

Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, pronesl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou na summit o pomoci Ukrajině do Paříže. Reagoval tím na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto zemí, jež se už dva roky brání ruské invazi. Předseda vlády také dodal, že se lidé nemusí bát, že by se jednalo o zavedení povinné vojenské služby.