NATO

Výpis příspěvků ke štítku „NATO“

Mlejnka neodvoláme. Sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr, řekl Fiala

17. srpna 2022 16:52

Vláda neodvolá Petra Mlejnka z čela civilní rozvědky, řekl definitivně ve středu po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj by šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nemohl funkci vykonávat jen ve chvíli, kdy by nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) měl Mlejnek „sehrát pozitivní roli“ při objasňování pražské korupční kauzy Dozimetr.

Až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO. Senát odsouhlasil plán Černochové

10. srpna 2022 14:41

Na východní hranici NATO bude moci být v příštích dvou letech nasazeno až 1 200 českých vojáků. Počítá s tím návrh zahraničních armádních misí do roku 2024, který ve středu schválil Senát. Souhlas s plánem ministryně obrany Jany Černochové (ODS) musí dát také Sněmovna. Celkem by v zahraničních misích mohlo v letech 2023 a 2024 působit podle vládního návrhu až 1 362 vojáků. Současné mise jsou platné do konce letošního roku.

Ukrajina měla přijmout Putinovy podmínky, řekl Trump. Od Zelenského poradce to pak schytal

6. srpna 2022 00:13

Ukrajina měla přijmout ruské podmínky, aby zabránila invazi. Taková slova pronesl bývalý americký prezident Donald Trump. Podle něj měl Kyjev uznat okupovaný poloostrov Krym za ruský a zavázat se k tomu, že se nepřipojí k Severoatlantické alianci (NATO). Politik pak zopakoval, že pokud by byl stále prezidentem USA, tak by k „žádné válce nedošlo“.

Podlé, lžete a manipulujete. Generál Pavel se ostře ohradil proti Kalouskově kritice

3. srpna 2022 22:45

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se ostře ohradil proti výrokům exministra financí a někdejšího šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten o bývalém náčelníkovi generálního štábu prohlásil, že býval „příslušníkem vojenské rozvědky, obdoby StB“. A přestože Kalousek kritizuje Pavla dlouhodobě, tentokrát generálovi ve výslužbě došla trpělivost. Kalouskovi ironicky poděkoval za reklamu a vyzval ho, aby nedělal politiku na sociálních sítích podlým způsobem a prostřednictvím lží a pomluv.

Rusové jako agresoři, kteří chtějí dobýt svět? Průzkum ukazuje, jak ospravedlňují válku

2. srpna 2022 12:15

Odpůrci vojenské agrese Ruska proti Ukrajině pokládají tuto válku za nesmyslnou a zločinnou. Za invazí podle jejich názoru nestály žádné legitimní důvody a její zjevně agresivní charakter se nedá omluvit. Ale hodně lidí v Rusku válku podporuje. Jak svůj postoj vysvětlují? ptá se polský zpravodajský web Onet v příspěvku ruských socioložek Veroniky Pticynové a Svetlany Erpyljevové.

Střelba i blokáda hranice. Kosovo pod tlakem odkládá platnost nových omezení pro Srby

1. srpna 2022 22:38

Mezi Srbskem a Kosovem opět roste napětí. Kosovská vláda totiž chtěla pro Srby zavést nová pravidla pro vstup na své území. Ta se týkají dokladů totožnosti a registračních značek. Kosovští Srbové reagovali blokádou silnic poblíž hraničních přechodů. Místy se ozývala i střelba. Kosovo nakonec plánované nařízení o měsíc odložilo.

Turecko opět přivírá Finsku a Švédsku dveře do NATO. Požaduje vydání „teroristů“

28. července 2022 06:25

Turecko opět komplikuje Finsku a Švédsku cestu do NATO. Ankara hrozí, že zablokuje vstup skandinávských států do Severoatlantické aliance, protože Helsinky a Stockholm prý neplní turecké podmínky. Turecko usiluje především o to, aby severské země vydaly 73 lidí, údajných teroristů spjatých s organizací Strana kurdských pracujících (PKK).

SLEDUJTE ŽIVĚ vládní brífink: Nový rozpočet i pomoc po obřím požáru. Co kabinet posvětil?

27. července 2022 12:38

Navýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok, jak o něj požádá Sněmovnu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), bylo ve středu na programu jednání vlády. Deficit by měl letos činit 326,9 miliardy korun. V březnu přitom Sněmovnou prošel návrh se schodkem „pouhých“ 280 miliard korun. Nepočítal ale s dopady války na Ukrajině. Ministři debatovali i o možné pomoci lidem, které zasáhl rozsáhlý požár na severu země. O její podobě rozhodne až podle rozsahu škod. Tiskovou konferenci po jednání vlády můžete sledovat na webu cnn.iprima.cz, plánovaný začátek je ve 13:00.

Stíhačky F-35? Zbytečně drahé, míní opozice. Ochrání nás až 40 let, kontruje poslanec ODS

23. července 2022 09:51

Pronajaté švédské gripeny by do budoucna měly v české armádě nahradit americké stíhačky F-35. Nakoupit je chce ministerstvo obrany. Podle poslance ODS a člena sněmovního Výboru pro obranu Karla Krejzy jde o dobrou investici. Česko by si díky těmto letounům zajistilo solidní vzdušnou ochranu na dalších 30 až 40 let, míní. Opoziční poslanec Radovan Vích (SPD) mu oponoval, že lepší a hlavně levnější by pro Česko bylo, kdyby pokračovalo se švédskými letouny JAS-39 Gripen.