reklama

NATO

Výpis příspěvků ke štítku „NATO“

NATO definitivně ukončilo svou misi v Afghánistánu. Tálibán se vrací ke starým praktikám

Severoatlantická aliance (NATO) ukončila v tichosti po téměř 20 letech svoji vojenskou misi v Afghánistánu. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na zdroje z diplomacie a armádních kruhů. Vojáci, kteří se stále nacházejí v Afghánistánu a pocházejí ze zemí jako USA nebo Turecko, jsou podle informací agentury nyní zcela podřízeni národnímu velení.

Bush: Láme mi to srdce. Za stažení amerických vojáků zaplatí hlavně afghánské ženy

Bývalý americký prezident George W. Bush vyjádřil pro německou stanici Deutsche Welle své znepokojení nad stahováním amerických vojáků z Afghánistánu. Podle něj se tím Biden dopouští „chyby,“ jejíž důsledky budou „neuvěřitelně špatné.“ Bush se obává, že nejvíce za stažení aliančních sil zaplatí afghánské ženy, které pod tálibánským režimem utrpí „nevýslovnou újmu“.

Tálibán už vystrkuje růžky a hrozí Američanům. Experti se bojí nového Islámského státu

Vojáci NATO opouštějí po 20 letech Afghánistán. Poslední by měli ze země odjet symbolicky do 11. září. Spekuluje se ale, že zhruba tisícovka Američanů doplněná o speciální jednotku Britů by měla v Kábulu i nadále zůstat. To se vůbec nelíbí radikálnímu hnutí Tálibán, které hrozí, že s vojáky bude nakládat jako s okupačními silami. Podle mnohých expertů nečeká Afghánistán nic dobrého a panují i obavy ze vzniku nového Islámského státu.

Uspěli jsme v průzkumech, tak se nás Babiš bojí a lže, má jasno Bartoš

Andrej Babiš se nás bojí a o Pirátech lže, prohlásil předseda strany Ivan Bartoš. Podle něj tak činí proto, že Piráti uspěli v předvolebních průzkumech, ve kterých v koalici se Starosty získali i přes 30 procent. Hnutí ANO vytáhlo před říjnovými volbami do Sněmovny téma nelegální migrace, Bartoš ale v rozhovoru pro web Akuálně.cz zdůraznil, že jeho strana tento problém odmítla.

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

reklama