CNN Prima News 1. světová válka

1. světová válka

Výpis příspěvků ke štítku „1. světová válka“

Jak Habsburkové přicházeli o trůn? České země ztratili hned několikrát

Již více než sto let je to od chvíle, kdy vznikla samostatná republika Československo. Krátce po 28. říjnu 1918 se od Rakousko-Uherska odtrhly i další země a jen o zhruba dva týdny později rezignoval poslední císař z rodu Habsburků Karel I. Tak přestalo existovat Rakousko-Uhersko, které bylo hybnou silou v Evropě po mnoho let. Zároveň tímto způsobem došlo i k pádu rodu Habsburků, kteří jsou historicky nejvíce svázáni sice s Rakouskem, ale stovky let významně ovlivňovali či spravovali i české země.

Když sport pomohl udělat Vánoce více veselé. Fotbal mezi zákopy nebo maraton v NFL

Zdobení stromečku, pojídání, nicnedělání a pohoda s rodinou. Takové Vánoce zažívá většina lidí, ovšem dost sportovců si tyto radosti často musí ve svátečním období odepřít. Ale díky tomu si zase mohli zejména zámořští fanoušci doma u televize, případně na tribunách, užít v nejkrásnějším období v roce několik nezapomenutelných zápasů. A pak je tu jedna výjimečná událost, která se zrodila před více než sto lety mezi zákopy.

První světová válka začala manifestem Mým národům. Nejspíš ho napsal Čech

Přesně měsíc po atentátu na Ferdinanda d‘Este v Sarajevu podepsal císař František Josef I. manifest Mým národům, který vyhlašoval válku Srbsku. Rakousko-Uhersko totiž podezřívalo malý balkánský stát z účasti na vraždě následníka trůnu. 28. července 1914 začal konflikt, který měl být jen rychlou preventivní válkou. Nakonec se protáhl na čtyři dlouhé roky. Text manifestu nejspíš napsal Čech Mořic Bloch.