Před 100 lety se narodil papež Jan Pavel II.: 11 překvapivých faktů, které jste o něm nevěděli

Karol Wojtyła byl zvolen papežem v říjnu 1978. Polák, který se narodil 18. května 1920, usedl na papežskou stolici jako Jan Pavel II. Kromě těchto známých faktů ale osobu 264. papeže provázejí i méně známé skutečnosti.

 • 1. Už 13. dubna 1986 se stal Jan Pavel II. vůbec prvním papežem v historii, který navštívil hlavní římskou synagogu. Během jeho pontifikátu navázal Vatikán vůbec poprvé plné diplomatické vztahy s Izraelem (1994). V roce 2001 navštívil pravoslavné Řecko jako první papež po roce 1291. Pokusil se tak poprvé od schizmatu v roce 1054 smířit západní a východní větev křesťanství.
 • 2. Za dobu svého pontifikátu blahořečil celkově 1388 osobností a 482 osob bylo svatořečeno. To bylo víc, než v tomto směru učinili všichni papežové před ním dohromady.
 • 3. Spolu se svým předchůdcem Janem Pavlem I., který byl v úřadu pouhých 33 dnů, je jediným papežem v historii, který používal dvě jména – tedy Jan a Pavel. Vybral si je na památku papežů Jana XXIII. a Pavla VI., hlavních postav Druhého vatikánského koncilu (1962–1965).
 • 4. Jan Pavel II. byl aktivní sportovec. Už v Krakově jezdil pravidelně na vodu a tábořil v přírodě. A na lyžích v italských Alpách jste ho mohli potkat, ještě když mu bylo 73 let.
 • 5. Na své návštěvě Blízkého východu v roce 2001 jako první z katolických papežů vstoupil do islámské mešity v Damašku. Tamní Umajjovská mešita patří mezi nejdůležitější stavby islámu a stojí na místě původní byzantské baziliky Jana Křtitele.
 • 6. Jeho spisy by svým rozsahem vydaly na 20 biblí. Jen v době svého pontifikátu sepsal každoročně v průměru 3000 stran textů.
 • 7. Karol Wojtyła, budoucí papež Jan Pavel II., osiřel už v mladém věku. Matka zemřela, když mu bylo 9 let, tři roky poté podlehl spále Wojtyłův jediný bratr Edmund. V roce 1941 zemřel i Wojtyłův otec a budoucí papež tak ve svých 21 letech zůstal z celé rodiny sám.
 • 8. Jan Pavel II. se zařadil i mezi marvelovské komiksové hrdiny, když Marvel v roce 1983 vydal komiksovou knihu zachycující papežův život od dětství po pokus o atentát v roce 1981. Komiksu se prodaly miliony výtisků a i teď ho bez problémů seženete třeba na Amazonu.
 • 9. Ve svých 23 letech Karol Wojtyła málem nepřežil střet s německým nákladním autem, které ho 29. února 1944 při cestě z práce v Krakově porazilo. Řidič náklaďáku naštěstí zastavil, Wojtyłu naložil a odvezl do nemocnice. Budoucí papež byl těžce zraněný a v bezvědomí, po dvou týdnech v nemocnici se ale dal natolik dohromady, že mohl být propuštěn domů.
 • 10. Karol Wojtyła byl nadšeným divadelním hercem a v mládí uvažoval o profesionální herecké dráze. V Krakově byl v roce 1941 členem Rapsodického divadla a napsal i několik divadelních her, které se dodnes v Polsku běžně hrají.
 • 11. Jan Pavel II. byl prvním papežem slovanského původu a po 455 letech také prvním papežem, který nebyl Ital. V čele katolické církve stál 26 let a byl tak třetím nejdéle vládnoucím papežem v historii církve po svatém Petru (37 let) a Piu IX. (31 let).

Tagy: