reklama

Před 100 lety se narodil papež Jan Pavel II.: 11 překvapivých faktů, které jste o něm nevěděli

Karol Wojtyła byl zvolen papežem v říjnu 1978. Polák, který se narodil 18. května 1920, usedl na papežskou stolici jako Jan Pavel II. Kromě těchto známých faktů ale osobu 264. papeže provázejí i méně známé skutečnosti.

reklama
 • 1. Už 13. dubna 1986 se stal Jan Pavel II. vůbec prvním papežem v historii, který navštívil hlavní římskou synagogu. Během jeho pontifikátu navázal Vatikán vůbec poprvé plné diplomatické vztahy s Izraelem (1994). V roce 2001 navštívil pravoslavné Řecko jako první papež po roce 1291. Pokusil se tak poprvé od schizmatu v roce 1054 smířit západní a východní větev křesťanství.
 • 2. Za dobu svého pontifikátu blahořečil celkově 1388 osobností a 482 osob bylo svatořečeno. To bylo víc, než v tomto směru učinili všichni papežové před ním dohromady.
 • 3. Spolu se svým předchůdcem Janem Pavlem I., který byl v úřadu pouhých 33 dnů, je jediným papežem v historii, který používal dvě jména – tedy Jan a Pavel. Vybral si je na památku papežů Jana XXIII. a Pavla VI., hlavních postav Druhého vatikánského koncilu (1962–1965).
 • 4. Jan Pavel II. byl aktivní sportovec. Už v Krakově jezdil pravidelně na vodu a tábořil v přírodě. A na lyžích v italských Alpách jste ho mohli potkat, ještě když mu bylo 73 let.
 • 5. Na své návštěvě Blízkého východu v roce 2001 jako první z katolických papežů vstoupil do islámské mešity v Damašku. Tamní Umajjovská mešita patří mezi nejdůležitější stavby islámu a stojí na místě původní byzantské baziliky Jana Křtitele.
 • 6. Jeho spisy by svým rozsahem vydaly na 20 biblí. Jen v době svého pontifikátu sepsal každoročně v průměru 3000 stran textů.
 • 7. Karol Wojtyła, budoucí papež Jan Pavel II., osiřel už v mladém věku. Matka zemřela, když mu bylo 9 let, tři roky poté podlehl spále Wojtyłův jediný bratr Edmund. V roce 1941 zemřel i Wojtyłův otec a budoucí papež tak ve svých 21 letech zůstal z celé rodiny sám.
 • 8. Jan Pavel II. se zařadil i mezi marvelovské komiksové hrdiny, když Marvel v roce 1983 vydal komiksovou knihu zachycující papežův život od dětství po pokus o atentát v roce 1981. Komiksu se prodaly miliony výtisků a i teď ho bez problémů seženete třeba na Amazonu.
 • 9. Ve svých 23 letech Karol Wojtyła málem nepřežil střet s německým nákladním autem, které ho 29. února 1944 při cestě z práce v Krakově porazilo. Řidič náklaďáku naštěstí zastavil, Wojtyłu naložil a odvezl do nemocnice. Budoucí papež byl těžce zraněný a v bezvědomí, po dvou týdnech v nemocnici se ale dal natolik dohromady, že mohl být propuštěn domů.
 • 10. Karol Wojtyła byl nadšeným divadelním hercem a v mládí uvažoval o profesionální herecké dráze. V Krakově byl v roce 1941 členem Rapsodického divadla a napsal i několik divadelních her, které se dodnes v Polsku běžně hrají.
 • 11. Jan Pavel II. byl prvním papežem slovanského původu a po 455 letech také prvním papežem, který nebyl Ital. V čele katolické církve stál 26 let a byl tak třetím nejdéle vládnoucím papežem v historii církve po svatém Petru (37 let) a Piu IX. (31 let).

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama