
TEST: Všechna letošní zadání na jednom místě. Zvládli byste přijímačky z češtiny a matematiky?
S úmrtím papeže Františka započal jeden z nejstarších procesů na světě, a tím je volba jeho nástupce. Kdo bude zvolen 267. hlavou katolické církve, by mohlo být jasné již za několik týdnů. CNN Prima NEWS přináší přehled, co se bude dít v následujících dnech a týdnech.
Náhlá smrt papeže Františka v pondělí zasáhla kromě milionů věřících po celém světě také část politické scény. Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) byl papež hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Lidovecký náměstek ministra životního prostředí František Talíř vzpomněl na dvě setkání se svatým otcem.
Ve věku 88 let zemřel v pondělí ráno papež František, uvádí světové agentury s odkazem na Vatikán. Papež trpěl v poslední době vážnými nemocemi, byl více než měsíc hospitalizován. V neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Jeho životní cesta vedla z předměstí argentinského Buenos Aires až na pozici hlavy katolické církve. Do církevních dějin se, mimo jiné, zapsal jako první papež z Latinské Ameriky a také jako první jezuita v čele Svatého stolce. V úřadu se mu podařilo zbořit mnohá tabu.
Poslanci schválili smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem. Od začátku budí spoustu emocí – odpůrci mluví o možném rozšíření zpovědního tajemství na další osoby. Podle kritiků by to usnadnilo krytí pachatelů sexuálních deliktů. Mohli by se při případném policejním vyšetřování odvolávat právě na mlčenlivost plynoucí ze zpovědního tajemství.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost přípravného výboru, který usiloval o registraci Protestantské církve Svaté Korony. Církev měla sdružovat lidi, kteří nesouhlasili s vládními opatřeními proti šíření koronaviru, třeba s povinným nošením respirátorů. Podle ministerstva kultury a správních soudů však nejde o církev ani náboženskou společnost v obvyklém smyslu slova, spíše o společenství lidí se stejným náhledem na konkrétní zdravotnické a politické otázky.
Papež František má začínající oboustranný zápal plic, uvedly v úterý s odvoláním na Vatikán tiskové agentury. Infekci dýchacích cest hlavy katolické církve charakterizoval Vatikán slovy o komplexním zdravotním stavu. Zároveň uvedl, že papež má stále dobrou náladu.
Washingtonská biskupka Mariann Edgar Buddeová pobouřila staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa na mši, které se hlava státu účastnila den po své inauguraci. Buddeová na něj při svém kázání apelovala, aby měl slitování s příslušníky LGBT komunity či migranty. Trump později oznámil, že po biskupce požaduje omluvu. S ostrou kritikou přispěchali i prezidentovi spojenci.
Piráti čelí na sociálních sítích ostré kritice za příspěvek související s hodnocením česko-vatikánské smlouvy. Kontroverzi vyvolal obrázek, který nelichotivě zobrazuje neidentifikovatelného hodnostáře církve. Někteří uživatelé grafiku přirovnávají k antimigračnímu billboardu SPD, na němž figuroval muž tmavé pleti s nožem a zakrvácenou košilí. Do Pirátů se pustili vládní i opoziční politici.
Ryze křesťanské svátky vnímají oslovení věřící z ostatních abrahámovských náboženských komunit v Česku různě. Je však zřejmé, že vybrané vánoční tradice jsou charakteristické jak pro židovskou Chanuku, tak i muslimský Ramadán.
Asi každé dítě se na Štědrý den snažilo alespoň koutkem oka zahlédnout Ježíška, jak jim pod stromečkem naděluje dárky. I když víme, že ve skutečnosti je to trochu jinak, postava Ježíška se stala součástí každého z nás a má své kouzlo.
Americký exprezident a republikánský kandidát Donald Trump ve svém boji o Bílý dům pravidelně využívá i křesťanskou víru. Opíral se o podporu i některých veřejnosti známých pastorů, nedávno navíc vydal vlastní verzi bible. S tou však naráží, kritizují ji totiž někteří duchovní. Navíc se s ní váže několik paradoxů. Prodává se za zhruba 1400 Kč, ačkoliv její výrobní náklady mají být za asi jen 70 Kč. Bible s jeho podpisem pak vyjde na celé jmění. A ačkoliv často kritizuje Čínu, že krade Američanům práci, podle zjištění AP se kniha hromadně tiskne právě v asijské velmoci.
Značnou kontroverzi vyvolalo nové představení nazvané Sancta, které uvedla Státní opera ve Stuttgartu. Hra je plná explicitních scén a nahoty. Autoři se na divadelních prknech nevyhýbají ani sadomasochistickým výjevům a berou si na mušku křesťanské symboly. Několika divákům se během představení udělalo špatně a museli být ošetřeni. Umělecký ředitel souboru však hru hájí s tím, že jde o osahávání a překračování hranic. Informoval o tom web Bild.de.