reklama

23 let od zlatého triumfu v Naganu. Záběry z tiskovky sleduji nerad, přiznal Hašek

Od návratu zlatých hochů z Nagana uběhlo 23 let. Hokejový legendární brankář Dominik Hašek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS zavzpomínal na oslavy památného triumfu. S nadsázkou uvedl, že záběry z tiskové konference, na které jsou čeští hokejisté i realizační tým lidově řečeno pod parou, nesleduje zrovna rád.

reklama

Šampionátu v ledním hokeji na zimní olympiádě v Naganu v roce 1998 se přezdívá turnaj století. Šlo totiž o první mezinárodní hokejový šampionát, na kterém po domluvě s NHL mohli své země reprezentovat ti nejlepší hokejisté světa.

Většina odborníků očekávala, že zvítězí kanadský výběr v čele s hvězdami, jako byl Eric Lindros, Steve Yzerman, ale také Wayne Gretzky. Mezi favority patřila rovněž ruská reprezentace, kterou tehdy táhl nezastavitelný Pavel Bure. Zlato z nezapomenutelných bitev si ale nakonec odnesla často podceňovaná česká výprava vedená Jaromírem Jágrem a především Dominikem Haškem.

Výkony druhého jmenovaného na tomto turnaji přirovnávají fanoušci i experti k jen těžko uvěřitelným. Brankář přezdívaný Dominátor nejdříve svými zákroky ve čtvrtfinále smetl Američany. Z mnoha ložených gólových šancí totiž za svá záda pustil jen jednu a svým výkonem český tým vyhecoval k obratu na konečných 4:1.

V semifinále Hašek poslal domů hvězdy z Kanady, když v závěru pochytal všech pět samostatných nájezdů. Ve finále s Rusy stačilo Čechům dát jediný gól, Hašek byl totiž opět nepřekonatelný. Během finále opravdu nepustil jedinou branku a stal se právem hrdinou celého šampionátu. Češi tak zvítězili v turnaji století, což tehdy sjednotilo prakticky celý národ.

Na velké oslavy po triumfu ale hráči moc času neměli. „Oslavy bohužel byly krátké, nejdřív jsme nevěděli, jestli se z Japonska do Česka vůbec budeme moci vrátit. Nakonec to bylo jen na den, ale i za to jsem rád. Kdyby se většina z nás hned po triumfu rozprchla zpátky do USA, nebylo by to ono,“ řekl Hašek v pořadu Interview.

Jaký alkohol se pil ve zpátečním letadle nejvíce, si Dominátor už moc nepamatuje. Podle záběrů z následující tiskové konference ale vše nasvědčovalo tomu, že během návratu si zlatí hoši dost užívali veselí. „Na záběry z tiskové konference v Česku se nekoukám až tak rád,“ přiznal Hašek s jistou mírou nadhledu. „Užili jsme si to zkrátka se vším všudy. Když člověk něco vyhraje a splní se mu sen, je krásné, když to může oslavit s týmem. Tehdy jsme to slavení možná už trochu přepískli, ale byla to zlatá olympijská medaile,“ dodal s úsměvem.

Od hokejového turnaje v Naganu se na zimních olympijských hrách odehrály ještě čtyři šampionáty, na kterých své země díky ústupkům NHL mohli reprezentovat ti nejlepší hokejisté z nejlepších. Na té poslední v korejském Pchjongčchangu z roku 2018 to už opět možné nebylo. O to více je český triumf z roku 1998 fenomenální a z dnešního pohledu nezopakovatelný.

Tagy:
Interview Dominik Hašek Nagano zlatá medaile hokej brankář sport zimní olympijské hry

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama