reklama

360° Pavlíny Wolfové: Teroristé pokračují v činnosti i nyní, říká generál Petr Pavel

Vojáci Armády ČR pomáhají v době pandemie koronaviru s testováním i hlídáním hraničních přechodů. Nyní se začalo mluvit o tom, že českou armádu mohou čekat škrty v rozpočtu. Generál Petr Pavel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové apeloval na důležitost investování do armády, a to nejen z důvodu bezpečnosti, ale i kvůli ekonomice státu.

reklama

Česká armáda podle generála Petra Pavla potřebuje především finance. Po krizi mohou nastat škrty v jejím rozpočtu. „Armáda musí šetřit jako všichni ostatní. Stát zase zvážit, kterou oblast oslabí,“ říká Pavel a dodává, že svět po koronaviru nebude bezpečnější. Proto chce investovat převážně do obrany státu. „Šetření se nesmí dotknout klíčových vyzbrojovacích projektů na modernizaci armády,“ tvrdí Pavel. Modernizace je podle něj zároveň investicí do ekonomiky. „Obranný průmysl zaměstnává mnoho lidí a následně generuje příjmy státu,“ dodává Pavel.

Oslabení vnímá protivník jako příležitost

České vojáky čeká další výzva v africkém Mali, kde cvičí tamní armádu. Desítky Čechů se mají v Sahelu zapojit do boje proti terorismu a v polovině roku dokonce převzít celé velení pod patronátem Evropské unie. „Primární rolí armády je bránit, ale pokud nastane situace jako tato, tak má armáda síly a prostředky k tomu, aby vojáky nasadila,“ míní Pavel.

Generál také upozornil, že na krizi je nutné se dívat i v dalším kontextu. „Život se nezastavil a stále nese spoustu rizik. Například teroristé dál pokračují ve svých činnostech,“ upozorňuje Pavel, apelující na bezpečnost státu. „Jakékoli oslabení vnímá protivník jako příležitost,“ uzavírá generál Petr Pavel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Předseda Senátu Vystrčil a jeho předchůdce Štěch o současné situaci
Partie

Sledujte ŽIVĚ Partii: Předseda Senátu Vystrčil a jeho předchůdce Štěch o současné situaci

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Kolem Zemanovy hospitalizace se rozpoutala zbytečná hysterie, říká Fiala z SPD

Vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) jsou hysterická a debaty o aktivaci článku 66 Ústavy ČR předčasné, okomentoval současnou politickou situaci poslanec Radim Fiala (SPD). Sám by sice ocenil jasnější komunikaci okolo hospitalizace prezidenta Miloše Zemana, nyní by nicméně ocenil, kdyby měla hlava státu klid na uzdravení, dodal v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Jídlo obvykle pomocí sondy: Lékař popsal, jak to chodí na oddělení, kde leží Zeman

Jedna z otázek, kterou řeší politici, odborníci i velká část veřejnosti, se týká stravy prezidenta Miloše Zemana, jenž je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na oddělení poskytujícím nejvyšší stupeň intenzivní medicíny. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka poobědval meruňkové buchty a vinnou klobásu s bramborovou kaší. Podle lékaře, který na tomto typu oddělení pracuje, takoví pacienti ovšem přijímají stravu většinou hadičkami.

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování

Volné nakupování v šestimilionovém Hesensku v Německu skončí. Tamní zemská vláda vydala nové nařízení, podle kterého musí obchody kontrolovat zákazníky stejně, jak to už dělají restaurace a hotely. A při rozhodování, koho dovnitř pustí, mají právo zvolit tzv. variantu  2G – geimpft und genesen, tedy očkovaný a uzdravený. Nikdo jiný by se v takovém případě do obchodu nedostal. Nutně se však 2G držet nemusí.

reklama

Domácí zpravodajství

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama