CNN Prima News pandemie

pandemie

Výpis příspěvků ke štítku „pandemie“

Pět let s covidem: Miliony mrtvých a rozeštvaná společnost. Připomeňte si drtivé dopady nákazy

Před pěti lety se v médiích objevila nenápadná zpráva, která zprvu nebudila velký rozruch. Několik měsíců nato se však svět nebavil o ničem jiném. Jedenáctimilionové čínské město Wu-chan, do té doby nepříliš známé, se během půl roku stalo pojmem, který dnes zná snad každý. Právě tam 1. prosince 2019 zaznamenali první případ nákazy člověka novou formou koronaviru, která se později začala šířit po celém světě. Vyžádala si miliony mrtvých, přinesla globální stav nouze a přísná opatření, která společnost rozdělila na dva znesvářené tábory.

Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha

Lidí, kteří mají po prodělání covidu-19 stále vážné zdravotní následky, jsou podle odhadů odborníků v Česku vyšší stovky. V současné době už je ale virus jiný, méně pacientů se po nákaze potýká s problémy. V rozhovoru to řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Koblížek.

Zdravý životní styl v Čechách. Co má společného BrainMarket a bojovník Jiří Procházka

S rostoucími obavami o zdraví a prevencí civilizačních chorob dochází v Česku k významným změnám v nákupním chování, což potvrzuje i Jiří Votava, majitel společnosti BrainMarket. Firma nabízí komplexní přístup ke zdravému životnímu stylu a klade důraz na kvalitu a udržitelnost. Jak pandemie Covid-19 změnila přístup zákazníků k prevenci, i o tom se mluvilo v pořadu Interview PLUS na CNN Prima NEWS.

Každé třetí ojeté auto v Česku má stočený tachometr. Které značky patří mezi nejrizikovější?

Z finančního hlediska se koupě nového automobilu může jevit jako nevýhodná investice – zejména kvůli rychlé ztrátě hodnoty. Rozumnou alternativou se proto zdá být pořízení auta „z druhé ruky“, jenže s tím vyvstávají i rizika. Ačkoliv se to zdá být až neuvěřitelné, ze statistik společnosti Cebia vyplývá, že přibližně každé třetí ojeté vozidlo nabízené k prodeji má stočený tachometr. Jak tedy nenaletět?

Slováci řeší COVID-19: Fico zpochybňuje očkování a WHO, pandemii šetří konspirátor

Slovenský premiér Robert Fico podpořil svého zmocněnce pro šetření pandemie koronaviru, kterým je kontroverzní poslanec Peter Kotlár. Politik známý svými konspiračními teoriemi nejen o covidu-19 například tvrdí, že „na Slovensku žádná pandemie nebyla“ a „covid-19 vyvíjeli v laboratořích na Ukrajině“, stejně tak se staví proti očkování. Fico jej nyní v jeho slovech podpořil a opřel se do Světové zdravotnické organizace (WHO). Kotlár nyní navíc žádá bližší data o tom, jak COVID-19 pustošil Slovensko. Kauza nenechává klidným ani prezidenta Petra Pellegriniho, který se staví proti Kotlárovi a přirovnává ho k diktátorovi KLDR Kim Čong-unovi.

Pandemie silně ovlivnila mozky dospívajících, vyplývá ze studie. Odhalila rozdíly u pohlaví

Dopady koronavirové pandemie na dospívající mládež byly rozsáhlé, vyplývá z výzkumů sledujících jejich duševní zdraví či sociální život. Nová studie, která byla publikována na začátku září, odhaluje, co problémy mohlo způsobit – mozky některých dospívajících totiž stárnuly rychleji, než by tomu bylo za normálních okolností. Dle výsledků byly více zasaženy dívky než chlapci.

Nový nástroj v boji s černým kašlem? Databáze odhaluje, který praktik proti nemoci očkuje

Zájemci o očkování proti černému kašli už nemusí marně hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm však kromě očkování proti covidu chtějí nabízet i další vakcinaci. Začínají černým kašlem, po němž je podle lékařů nyní vysoká poptávka.

Kdy skončí střídání času? Změnu zbrzdil covid i rozdělené státy, shoda nepanuje ani mezi Čechy

Již 31. března dojde ke změně takzvaného „zimního“ času na letní, hodinové ručičky se posunou z 2:00 na 3:00. O zrušení nynější praxe se již roky diskutuje jak na úrovni Evropské unie, tak jednotlivých členských států, výsledek je však v nedohlednu. Jak pro CNN Prima NEWS vysvětlil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kvůli koronavirové pandemii došlo k politickému konsensu, že se téma zrušení střídání času začne řešit až po roce 2024. Problém představují rozdělené státy do dvou skupin: jedna si přeje zachovat čas letní, druhá zimní. Shoda však nepanuje ani v Česku. Ačkoliv si většina občanů přeje posun jednou pro vždy zrušit, rozhodnutí, na který čas se trvale přesune, není jednotné.