CNN Prima News pandemie

pandemie

Výpis příspěvků ke štítku „pandemie“

Průlom v boji proti chřipce. Vakcína proti všem typům nemoci by mohla být už příští zimu

26. listopadu 2022 09:29

Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky. Aktuálně se musí vakcíny každý rok aktualizovat podle toho, který kmen chřipky je zrovna mezi lidmi v oběhu.

Jak kultura přežije zimu? Z cen energií máme hrůzu, lidí chodí méně, shodují se pořadatelé

29. října 2022 19:33

Kultura v České republice trpí. Byla jedním z nejpostiženějších sektorů během covidové pandemie, po skončení lockdownů neustále zápasí se sníženým zájmem lidí a aktuálně ji trápí ceny energií. Přinášíme proto svědectví pořadatelů z několika kulturních institucí, které se těší velké prestiži. Mezi nimi například brněnské instituce jako Kabinet Múz či Divadlo Husa na provázku. Problémy mají také podniky jako La Fabrika v Praze či Tančírna v Račím údolí.

Sazka olympijský víceboj: Českým dětem chybí pohyb a tloustnou. Jak to změnit?

18. října 2022 14:13

Pohybová zdatnost školáků v Česku razantně klesla. Zásadní podíl na zhoršení kondice dětí mají restrikce nařízené během covidové pandemie, kdy byly dočasně uzavřeny zájmové zkoušky i samotné školy a žáci se navíc ze strachu před nákazou se svými vrstevníky stýkali minimálně i ve venkovním prostředí. Pohybu se tedy velká spousta z nich věnovala jen omezeně, což si vybralo svoji daň. Výkony dětí jsou často hluboko pod průměrem, nemluvě o nadváze, kterou řady z nich trpí. Ne právě potěšující data ukazuje projekt Sazka olympijský víceboj. Ten se zároveň snaží nepříznivý trend zvrátit a děti přivést zpět k radosti z pohybu.

Trendy v nakupovaní se mění. Jaké jsou ty hlavní pro rok 2022?

13. října 2022 17:17

Trendy v nakupování se dlouhodobě mění. Velké změny však nastaly v období pandemie. Některé vznikly, rozšířily se, u jiných naopak došlo k omezení. Růst nákupů v e-shopech je více než jasný, ale kamenné prodejny se nevzdávají a vymýšlejí stále sofistikovanější způsoby, jak zákazníky přilákat. V posledních letech je například velká poptávka po neznačkovém zboží a stále častěji lidé nakupují zdravé produkty.

Covidovou pandemii vystřídá chřipková vlna, varuje Prymula. Nastínil, kdy epidemie dorazí

8. září 2022 08:57

Do České republiky dorazily upravené vakcíny proti novým variantám koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že vakcíny poprvé cílí na koronavirovou variantu omikron a mají se aplikovat pouze jako posilující dávky. Očekává také, že na přelomu roku přijde chřipková epidemie.

Djokovič do USA nesmí. Tisíce neočkovaných migrantů Bidenovi nevadí, diví se republikáni

2. září 2022 21:57

Nevpuštění tenisty Novaka Djokoviče na turnaj US Open popudilo řadu republikánů. Podle nich se jedná o dvojí metr, když neočkovaný sportovec má od prezidenta Bidena stopku, zatímco do země proudí tisíce ilegálních migrantů z Mexika. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová odmítla, že by migranti „jen tak překračovali hranici“. Výrok Jean-Pierrové ale naštval americkou pohraniční stráž. V rozhovoru pro Fox News její příslušníci prohlásili, že je mluvčí buď „úplně blbá“ nebo „nepokrytě lže“.

Světová populace drasticky klesne, odhaduje ekonom. Kolik lidí bude na planetě v roce 2100?

26. srpna 2022 13:07

Světová populace by se do konce století mohla snížit na čtyři miliardy ze současných téměř osmi miliard, uvádí ve studii britský ekonom James Pomeroy ze společnosti HSBC. Počet lidí na planetě podle něj začne zhruba za 20 let zásadně klesat kvůli stále nižší plodnosti, stárnutí populace a ekonomickým důvodům. O studii zveřejněné tento týden napsal server Les Échos.