Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

Michal Pavlata svůj úděl nesl statečně. Na psychice mu nepřidala smrt milované manželky Evy Svobodové, s níž prožil sedmatřicet let. K stáru mu bylo líto, že se nedočkal vlastních potomků, neboť jeho žena po lékařském zákroku nemohla mít děti. Herec to během posledních rozhovorů glosoval s tím, že by byl výborným dědečkem.

O závažných nemocech, proti nimž bojoval, nikdy nemluvil. Na sobě nedával absolutně nic znát a před kolegy byl pořád samý úsměv. Když se od lékařů dozvěděl, že se jeho čas brzy naplní, chtěl umírat doma, ve svém bytě. Tam také 21. ledna 2017 zemřel.

„Pár dní před tím, než zemřel, mi volal, ale vůbec se nezmínil, jak na tom je. Teprve po jeho smrti mi došlo, že se se mnou chtěl rozloučit. Strašně mě to sebralo. Míša byl skvělej chlap, úžasnej člověk,“ vzpomínala na něj herečka Jaroslava Obermaierová. S Pavlatou během studií společně prožili svou první velkou láskou. „Chodili jsme spolu pět let. Teda ona se mnou jen tři. Měl jsem parohy, které se téměř dotýkaly hvězd. Ale nezlobím se na ni. Ona byla tak nádherná ženská, že přece nemohla mít jen jednoho kluka,“ bral to Pavlata se svým typickým nadhledem.

Ondřej Vetchý: Stal se mým Pavlatátou

Po sobě zanechal herec majetek v hodnotě několika milionů korun. Kromě bytu v centru Prahy pak ještě navíc vilu v Klánovicích. Před smrtí o sobě s humorem prohlašoval, že díky tomu, že je dobře situovaný důchodce, se o něj příbuzenstvo moc hezky stará.

Smrt všestranného umělce šokovala jeho nejbližší i kolegy. Herec Ondřej Vetchý ho bral téměř jako vlastního tátu a na pohřbu o něm pronesl velmi dojemnou řeč. „Děti samy pochopí, že dospějí v ten den, kdy odejdou jejich rodiče. S tímto faktem jsem musel dospět během studií. Celý můj následný život, a to nejenom v Činoherním klubu, byl protkán skvělými muži, kteří mě k sobě připoutali. Je těžké být dospělý, zejména když musí dospívat znovu a znovu. Ztráta Michala je snad ještě osobnější. Stal se mým Pavlatátou. A já tím získal celou novou rodinu,“ vyznal se tehdy se slzami v očích Ondřej Vetchý.

Pavlata se proslavil nejen jako filmový a divadelní herec, ale také jako znamenitý dabér. Namluvil tisíce větších i menších rolí. Jeho nezaměnitelným hlasem v pohádce Honza málem králem promlouval i Jiří Korn.

Tagy: