Chcete vidět Ježíška? Vánoční trhy v Norimberku nadchnou děti i dospělé

Když na bratwurst, tak do Norimberka! A výlet za slavnou klobásou můžete v tomto čase spojit i s návštěvou adventních trhů. Ty norimberské jsou vyhlášené. Kde je najdete a kdy přesně se konají?

Vánoční trhy se v Norimberku konají každoročně od pátku před první adventní nedělí, letos tedy od 1. prosince. Hlavní vánoční norimberské trhy najdete na Hauptmarktu, v jeho blízkosti se ale uskuteční i další krásné, například na náměstí Sebalder Platz.

Historické jádro Norimberka je tvořeno středověkými domy, což z adventních trhů dělá magické vánoční místo. Pokud chcete získat skvělý výhled na celé trhy a vánoční strom, vyjděte si na Císařský hrad.

Kromě hlavních trhů probíhají v Norimberku i dětské trhy, řemeslné trhy a trhy sesterských měst. Hlavní norimberský trh Christkindlesmarkt končí vždy na Štědrý den, menší trhy v různých částech města často fungují až do silvestra.

Otevírací doba

Hlavní adventní trh na Hauptmarktu

  • Kdy: 1. prosince až 24. prosince 2023
  • Otevírací doba: 1. prosince 10 až 22 hodin, pondělí až neděle 10 až 21 hodin, Štědrý den 10 až 14 hodin
  • Oficiální web: www.christkindlesmarkt.de

První den trhů patří zahajovacímu ceremoniálu, což je velkolepá show s trubači, hromadným zpěvem vánočních písní a vystoupením Ježíška, který se na trzích poté ještě několikrát objeví. Ceremoniál začíná v 17:30.

Na Hauptmarktu stojí o Vánocích zhruba 200 stánků, ve kterých najdete pestrou nabídku vánočního zboží a dobrot. Místní specialitou jsou malé bílé norimberské klobásy, které si můžete vychutnat s kysaným zelím, bramborovým salátem nebo v housce. Sladkou specialitou jsou perníčky a biskupské chlebíčky, vonící po celých adventních trzích spolu se svařeným vínem a punčem.

Dětské vánoční trhy

Vánoce jsou hlavně pro děti a tady na ně myslí hodně. Na náměstí Hans-Sachs-Platz, které leží asi sto metrů od Hauptmarktu, najdete dětské vánoční trhy s historickým dvoupatrovým kolotočem a stánky s hračkami. Je tu i možnost svézt se na ponících či v poštovním voze taženém koňmi.

Cesta do Norimberka

Pojedete-li do bavorského Norimberka autem, cesta potrvá tři hodiny. Z Plzně tam pojedete dvě hodiny. Seznam nejlepších parkovišť v Norimberku naleznete zde.

Cesta autobusem z Prahy trvá přibližně 3,5 hodiny, cesta vlakem z hlavního města ČR zabere 4,5 hodiny. Zpáteční lístek na cestu autobusem vyjde na 1 000 korun, pokud pojedete ráno tam a večer zpátky. Jízdenka na vlak z Prahy je celkem drahá, vyjde na cca 1 500 korun (jednosměrná).

Na adventní trhy do Norimberka můžete jet i s cestovní kanceláří. Jednodenní zájezd vás vyjde na zhruba 700 korun.

Covid vs. vánoční trhy

Adventní trhy v Norimberku byly roku 2021 zrušeny kvůli pandemii covidu, letos by se stejně jako loni konat měly. Jak se uvádí na webu ministerstva zahraničních věcí, byla zrušena všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území Spolkové republiky Německo (SRN) po předchozím pobytu v zahraničí. Také již přestala platit povinnost nošení respirátorů FFP2 ve veškerých zařízeních a v dopravě v SRN. Při nákaze koronavirem se pouze doporučuje omezit osobní kontakty a testovat se na přítomnost koronaviru. Není již nařízena samoizolace.

Vzhledem k nepředvídatelnosti situace ale raději sledujte informace na oficálních stránkách trhů, oficiálních webových stránkách ministerstva zahraničních věcí a oficiálních webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Tagy: