CNN Prima News Al-Káida

Al-Káida

Výpis příspěvků ke štítku „Al-Káida“

Čech z New Yorku: Odklízel jsem trosky Dvojčat a vyšetřoval jejich zkázu. Bylo by jim padesát

4. dubna 2023 18:56

Podílel se na odklízení trosek ze zničeného World Trade Center, hned po 11. září 2001 vypracoval pro záchranáře unikátní počítačový model stavby, díky kterému se pak dostal i do vyšetřovací komise přelomového teroristického útoku. Český architekt Jiří Boudník newyorská Dvojčata miloval. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví nejen o jejich bolavém konci, ale i začátku – je to přesně 50 let, co byla tato svého času nejvyšší budova světa postavena.

Zemřel pákistánský exprezident Mušaraf. Po 11. září byl spojencem USA a bojoval za práva žen

5. února 2023 09:46

Ve věku 79 let zemřel pákistánský prezident z let 2001 až 2008 Parvíz Mušaraf. Zemřel po dlouhé nemoci v nemocnici v Dubaji. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pákistánská média. Jeho úmrtí potvrdilo diplomatické zastoupení Pákistánu ve Spojených arabských emirátech i pákistánská armáda, jejíž složky vyjádřily v této souvislosti soustrast.

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu

13. srpna 2022 11:37

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, který byl při besedě v New Yorku napaden a pobodán zřejmě sympatizantem íránských revolučních gard, ve své knize Satanské verše z roku 1988 popsal rozdílnost západní a islámské kultury. Kvůli tomuto dílu ale čelí trestu smrti za urážky koránu a proroka Mohameda. Podle arabisty Petra Pelikána jde o viditelný projev konfliktu mezi muslimským světem a „ateistickým a rouhačským“ Západem.

Analýza CNN: Jak se Biden a jeho tým rozhodli zabít nejhledanějšího teroristu světa

2. srpna 2022 14:44

Předtím, než americký prezident Joe Biden vydal rozkaz k zabití Ajmána Zavahrího, chtěl do podrobností porozumět tomu, kde se lídr teroristické sítě Al-Káida skrývá. Útok amerického bezpilotního letounu, který Zavahrího zabil na jeho balkoně v centru Kábulu, byl výsledkem několikaměsíčního přísně tajného plánování ze strany Bidena a úzkého okruhu jeho vysoce postavených poradců, napsala stanice CNN.

Dělal chirurga a pomáhal při teroru v USA 11. září. Kdo byl zabitý nástupce bin Ládina?

2. srpna 2022 13:17

Americká CIA zabila v Afghánistánu lídra teroristické organizace Al-Káida – Ajmána Zavahrího – který se dostal do čela obávané frakce po smrti Usámy bin Ládina v roce 2011. Zavahrí byl jedním z architektů teroristických útoků 11. září 2001 v USA, radikálním islamistou se stal už během svého dětství. Mezitím se přitom stačil stát chirurgem.

CNN: Smrt přišla z nebe. Šéfa Al-Káidy Zavahrího zabil dron na balkoně v Kábulu

2. srpna 2022 05:08

Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabit 71letý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí. Potvrdil to dnes americký prezident Joe Biden krátce poté, co americká média s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že Zavahrí byl zabit při operaci Ústřední zpravodajské služby (CIA). Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá tím, že v Afghánistánu poskytl útočiště lídrovi teroristické skupiny Al-Káida, podle agentury Reuters to uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Nástupce bin Ládina je po smrti. Zemřel při americkém útoku v Afghanistánu, píší média

1. srpna 2022 23:59

První muž teroristické organizace Al-Káida Ajman az-Zaváhirí zemřel během útoku USA v Afghánistánu, informuje britská televize Sky News. Podle americké stanice CNN šlo o útok drony, agentura Reuters informuje o akci CIA. 71letý Zaváhirí byl osobním lékařem Usámy bin Ládina. Po jeho smrti v roce 2011 se stal tváří militantní islamistické organizace.