CNN Prima News Al-Káida

Al-Káida

Výpis příspěvků ke štítku „Al-Káida“

Islámský stát aktivoval „osamělé vlky“. Džihádisté jsou zpět, hrozí útoky v EU, tvrdí expert

Hrozí po masakru v koncertní síni v Moskvě nová vlna teroru v Evropě? Mluvčí Islámského státu (IS) Abú Hudhayfah al-Ansárí ve čtvrtek vyzval „osamělé vlky“, aby během probíhajícího ramadánu zahájili útoky směřované proti křesťanům a Židům, a to zejména v Evropě, USA a také v Izraeli. Zároveň je instruoval, aby se zaměřili na velká náměstí nebo veřejné akce. Jeho zprávu zveřejnil mediální portál IS al-Furkan. Odborník na terorismus Peter Neumann z londýnské King's College pro deník Bild konstatoval, že cílem výhružek je upozornit na „návrat Islámského státu“.

Stydím se za OSN, vystupme. Černochovou naštvala rezoluce o příměří Izraele s Hamásem

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) je naštvaná z přijetí rezoluce k humanitárnímu příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, kterou schválilo Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN). Na sociální síti X doslova napsala, že bychom z této organizace měli vystoupit. Příspěvek sdílel i oficiální účet ODS. Česko patřilo mezi 14 států společně například s USA, které hlasovalo proti této rezoluci.

Záběry, které svět nikdy nezapomene: Před 22 lety teroristé šokovali Američany

Kouř linoucí se z nejvyšších budov v New Yorku, lidé, kteří před uhořením volí skok z výšky, a pak už jen trosky. Když teroristé z al-Káidy 11. září 2001 unesli čtveřici letadel, aby s nimi při sebevražedných útocích zničili významné budovy v USA, otřásli tím celým světem. Akce ozbrojenců za sebou nechala tisíce mrtvých, nesmazatelně se vryla do paměti Američanů a dalších a hlavně rozpoutala válku s terorismem. Podívejte se na záběry, které tehdy obletěly celý svět.

Šéf vagnerovců Prigožin o sobě dal po dvou měsících vědět. Podle všeho je v Africe

Šéf ruské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pondělí na sociálních sítích zveřejnil první video od konce června, kdy se spolu se svými žoldnéři pokusil o ozbrojenou vzpouru. Na záběrech stojí v pouštní krajině v maskáčích a se zbraní v ruce. Agentury Reuters a AP uvedly, že se jim video nepodařilo ověřit, podle Prigožinova komentáře a příspěvků na proruských kanálech na Telegramu se ale zdá, že je šéf vagnerovců na africkém kontinentu.

Čech z New Yorku: Odklízel jsem trosky Dvojčat a vyšetřoval jejich zkázu. Bylo by jim padesát

Podílel se na odklízení trosek ze zničeného World Trade Center, hned po 11. září 2001 vypracoval pro záchranáře unikátní počítačový model stavby, díky kterému se pak dostal i do vyšetřovací komise přelomového teroristického útoku. Český architekt Jiří Boudník newyorská Dvojčata miloval. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví nejen o jejich bolavém konci, ale i začátku – je to přesně 50 let, co byla tato svého času nejvyšší budova světa postavena.

Zemřel pákistánský exprezident Mušaraf. Po 11. září byl spojencem USA a bojoval za práva žen

Ve věku 79 let zemřel pákistánský prezident z let 2001 až 2008 Parvíz Mušaraf. Zemřel po dlouhé nemoci v nemocnici v Dubaji. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pákistánská média. Jeho úmrtí potvrdilo diplomatické zastoupení Pákistánu ve Spojených arabských emirátech i pákistánská armáda, jejíž složky vyjádřily v této souvislosti soustrast.

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, který byl při besedě v New Yorku napaden a pobodán zřejmě sympatizantem íránských revolučních gard, ve své knize Satanské verše z roku 1988 popsal rozdílnost západní a islámské kultury. Kvůli tomuto dílu ale čelí trestu smrti za urážky koránu a proroka Mohameda. Podle arabisty Petra Pelikána jde o viditelný projev konfliktu mezi muslimským světem a „ateistickým a rouhačským“ Západem.

Analýza CNN: Jak se Biden a jeho tým rozhodli zabít nejhledanějšího teroristu světa

Předtím, než americký prezident Joe Biden vydal rozkaz k zabití Ajmána Zavahrího, chtěl do podrobností porozumět tomu, kde se lídr teroristické sítě Al-Káida skrývá. Útok amerického bezpilotního letounu, který Zavahrího zabil na jeho balkoně v centru Kábulu, byl výsledkem několikaměsíčního přísně tajného plánování ze strany Bidena a úzkého okruhu jeho vysoce postavených poradců, napsala stanice CNN.

Dělal chirurga a pomáhal při teroru v USA 11. září. Kdo byl zabitý nástupce bin Ládina?

Americká CIA zabila v Afghánistánu lídra teroristické organizace Al-Káida – Ajmána Zavahrího – který se dostal do čela obávané frakce po smrti Usámy bin Ládina v roce 2011. Zavahrí byl jedním z architektů teroristických útoků 11. září 2001 v USA, radikálním islamistou se stal už během svého dětství. Mezitím se přitom stačil stát chirurgem.