Amerického ministra v Davosu vypískali. Hosté fóra kvůli jeho výrokům odcházeli ze sálu

ČTK
CNN Prima NEWS
ČTK , CNN Prima NEWS
  • 21. led 2026, 20:21

  • Americký ministr obchodu Howard Lutnick byl při svém projevu na úterní večeři v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu posluchači v sále vypískán. Upozornil na to mimo jiné britský deník The Financial Times. Někteří lidé v čele s prezidentkou Evropské centrální banky Christine Lagarde během proslovu dokonce odešli ze sálu.

    Atmosféra na fóru zhoustla po útočných poznámkách amerického ministra Lutnicka, píše list Financial Times. Rozsáhlé pokřikování musel podle deníku uklidňovat spoluhostitel Světového ekonomického fóra Larry Fink.

    ČTĚTE TAKÉ: Drží Ukrajina trumf ve válce? Nasazení „generační zbraně“ může změnit Putinův názor na mír

    Kvůli pískotu a četným odchodům Fink večeři předčasně ukončil před podáváním dezertu, píše britský deník Independent. Lutnick řekl publiku mimo jiné to, že by se měl svět zaměřit především na uhlí místo obnovitelných zdrojů energie. Zároveň se měl dopustit pohrdavých výroků na adresu Evropy. Jeden z představitelů vylíčil atmosféru jako „napjatou“, zatímco podle dalšího byla „hlučná a ostrá“. Jedním z pokřikujících byl někdejší viceprezident Spojených států Al Gore, přibližuje Financial Times.

    Přijeli provokovat

    Nekompromisní rétoriku naznačil Lutnick již dříve. „Do Davosu nejedeme držet status quo. Míříme k čelní konfrontaci,“ napsal FT v úterý ještě před zmíněnou večeří. „Jsme v Davosu, abychom naprosto jasně zdůraznili jednu věc: S prezidentem Donaldem Trumpem má kapitalismus ve městě nového šerifa,“ doplnil.

    V podobně ostrém duchu na fóru ve středu vystoupil i americký prezident Donald Trump. Své středeční vystoupení v Davosu zahájil chválou sebe sama a své vnitropolitické agendy. Následně ostře zkritizoval několik evropských a světových lídrů, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, švýcarské exprezidentky Karin Kellerové-Sutterové a kanadského premiéra Marka Carneyho.

    A to navzdory tomu, že na začátku svého projevu uvedl, že nechce nikoho urazit. Šéf Bílého domu se podle agentury DPA během svého více než hodinového proslovu chtěl vypořádat s evropskými státy, které se podle něj nevyvíjejí správným směrem.

    Trump zdůvodnil původně vysoká americká cla na švýcarský vývoz svým rozhořčením nad podle něj nevhodným chováním tehdejší prezidentky Kellerové-Sutterové. Kritizoval Dánsko za údajně nedostatečné ocenění ochrany Grónska ze strany USA během druhé světové války. Kritizoval NATO za přílišnou závislost na Spojených státech.

    Americký prezident rovněž pranýřoval evropské snahy o přechod na čisté zdroje energie. Mimo jiné přitom zmínil německou energetickou politiku a vytkl jí, že nevyužívá bohaté zdroje ze Severního moře. Pochválil však německého kancléře Friedricha Merze, který v Trumpových očích v tomto směru odvádí skvělou práci.

    MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump je tyran a pohrdá slabostí, Evropa se mu musí postavit, radí americký politolog