CNN Prima News ekonomika

ekonomika

Výpis příspěvků ke štítku „ekonomika“

Samek: Hrneme před sebou politický dluh, nemůže za něj stát. Stíhají nás morové rány

2. června 2023 14:27

Celkový dluh, který před sebou hrneme, je politický. Nemůže za něj stát bumbrlíček, jak často slyšíme, nebo rozmařilý život státních zaměstnanců. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda ČMKOS Vít Samek. Ministerstvo financí zjistilo, že škrty pro snížení státního deficitu budou nutné již letos, sdělil poradce premiéra a ekonom Daniel Münich.

Koalici hrozí ostrý střet. Plošné škrty v platech pomůžou, stát je přebujelý, tvrdí experti

2. června 2023 05:46

Škrty v platech státních zaměstnanců mohou způsobit ostrou roztržku mezi vládními stranami. Zejména Piráti se už nyní ozývají proti úspornému balíčku a ministr zahraničí Jan Lipavský vyjádřil nesouhlas s navrhovanými opatřeními. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se shodují, že plošné škrty mohou významně pomoci a jsou jednoznačně krokem správným směrem. Státní správa je totiž podle nich přebujelá a bez většího propouštění stát neušetří.

Komunisti ukradli úspory, za Fialy živoříme, říkají devadesátníci a pamětníci měnové reformy

1. června 2023 16:54

Na počátku června 1953 se úspory novomanželů Bartošových proměnily v hromadu bezcenných bankovek. „Vdávala jsem se v dubnu toho roku a ke svatbě jsme dostali převážně peníze v hotovosti. Nikdo tehdy netušil, že v červnu přijde měnová reforma a o všechno nás připraví,“ vzpomíná pro CNN Prima NEWS 91letá Ludmila Bartošová. „Dneska to začíná být podobné. Když zaplatím nájem, zůstane mi na měsíc asi sedm tisíc korun, to je tak na živoření,“ doplní kamarádku 88letá Alžběta Andělová.

Den, kdy se z peněz staly bezcenné cáry papíru. Měnová reforma před 70 lety ožebračila Čechy

31. května 2023 07:34

Před 70 lety byla vládou vyhlášena měnová reforma, která zrušila lístkový systém a znehodnotila peníze i vklady ve skandálním poměru. Smyslem opatření bylo z pohledu vládnoucí Komunistické strany zlikvidovat černý trh, vyřešit hospodářské těžkosti a „definitivní zúčtovat s buržoazií“. Nejbolestivěji zasáhla reforma samozřejmě především nejbohatší vrstvy, těžce postižení byli ale i drobní střadatelé. Anulováním dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu šlo o faktický bankrot.

Neuvěřitelné, co všechno vláda porušila, zuřil Nacher. Bernard mu vmetl „superhrubku“ ANO

30. května 2023 23:19

Vláda vlastně porušila všechno, co lidem slibovala. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl poslanec Patrik Nacher (za ANO). Reagoval tak na obsah konsolidačního balíčku, pomocí něhož chce kabinet ozdravovat veřejné finance. Poslanec Josef Bernard (za STAN) ve studiu uvedl, že za největší „superhrubku“ považuje zrušení superhrubé mzdy. Na tomto kroku se koncem roku 2020 podíleli zákonodárci z hnutí ANO, ODS a SPD.

Morální hazard. Vláda do dluhů posílá obyčejné lidi, míní Šichtařová o úsporném balíčku

30. května 2023 16:38

Chování vlády hraničí s finanční negramotností. Každá rodina přece ví, že nemůže utratit víc, než jaké má příjmy. I vláda si toho musí být vědoma, ale přesto provádí obrovský morální hazard, ve kterém do dluhové pasti dostává obyčejné lidi. Uvedla ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Lipavský se postavil Stanjurovi. Zkritizoval snížení platů, omezení agendy svého úřadu odmítl

30. května 2023 12:23

Plánované snížení peněz na platy ve státní sféře o dvě procenta nemůže být uplatněno obecně. V připomínkách ke konsolidačnímu balíčku to uvedlo ministerstvo zahraničí (MZV). Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) se tím jako první člen vlády vymezil vůči záměru svého kolegy, ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), snížit objem prostředků pro jednotlivé resorty. MZV navíc avizovalo, že svou agendu – navzdory vládním plánům – nesníží. Stanjurův resort tento krok odmítl komentovat.

Nová vyhláška v Chorvatsku. Ve Splitu můžete vyfasovat tisícové pokuty, varuje český diplomat

27. května 2023 13:44

Chorvatsko bojuje proti neukázněným turistům. Od letošního roku proto platí vyhláška, která se zaměřuje na přestupky proti veřejnému pořádku. Vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví ČR v Záhřebu Tomáš Stolina v pořadu 360° na CNN Prima NEWS upozornil, že za přestupky hrozí pokuty až do výše 300 eur, tedy zhruba 7 100 korun. Přiblížil také ceny, které se od minulého léta mohly lehce zvýšit.

Zpožděné příspěvky ohrožují fungování dětských skupin. Pro některé to může být likvidační

27. května 2023 09:10

Některé dětské skupiny se ocitají v nepříjemné situaci. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které jim má vyplácet příspěvky na provoz, zpozdilo odeslání peněz. Organizace tak nemají na výplaty zaměstnanců, některým hrozí omezení provozu. V mnoha případech jsou přitom právě tyto skupiny jedinou pomocí pro rodiče, kteří potřebují chodit do práce.

Radši vypnu kyslík a umřu tady. Kauza vystěhování seniorů pokračuje, starosta Strašic zasáhl

26. května 2023 21:23

Problémy seniorů z Domova pod Brdy ve Strašicích vyvrcholily výpověďmi, které rozdal pronajímatel na základě odvysílané reportáže na CNN Prima NEWS. Dostaly je hned dvě nájemnice, a to údajně kvůli tomu, že jsou nepřizpůsobivé. Jedné z nich nabídl nový byt správce nedalekých kasáren a druhá se nakonec na přímluvu starosty pravděpodobně stěhovat nebude.