
Prymula: Trumpovo vydírání farmaceutických firem nechápu. Léky by prudce zdražily
Nechápu výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k farmaceutickým firmám, aby převedly výrobu do USA, řekl epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že přesunutí produkce by vedlo k dlouhému výpadku a mohlo by znamenat riziko prudkého zdražení léčiv. Trumpova slova na adresu tohoto sektoru však považuje jen za silné řeči.
Takzvaná smrskflace nabírá v Česku na síle. Výrobci cukrovinek, čokolád, chipsů nebo pracích prostředků snižují gramáž, aby mohli nechat stejnou cenu. Ministrovi zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL) připadá taková praktika neférová a chtěl by, aby prodejci zmenšené produkty označovali. Podle Svazu obchodu je takový nápad spíše výkřikem do tmy.
V okruhu amerického prezidenta Donalda Trumpa probíhá zákulisní souboj, popsal ve vysílání CNN Prima NEWS amerikanista a vysokoškolský pedagog na FSV UK Kryštof Kozák. Politická rozhodnutí prezidenta se tak podle odborníka odvíjí od toho, kdo na něj nejvýrazněji zapůsobí. Zmínil také, že obchodní válka mezi Čínou a USA se může projevit i v geopolitické otázce Tchaj-wanu.
Maloobchodní prodej lihovin v Rusku v prvním čtvrtletí meziročně klesl o deset až 12 procent, napsal na svém webu list Kommersant. Současně média s odvoláním na úřední údaje píší o ještě výraznějším propadu výroby lihovin v zemi a zmiňují souvislost s jejich výrazným zdražením. Spotřebitelé tak více poptávají levnější varianty.
Nadcházející Velikonoce budou z pohledu peněženky pořádně drahé. Může za to vyšší cena některých základních potravin a také dražší cukrovinky. Cenový nárůst je patrný i u pekárenských produktů, jako jsou mazanec nebo velikonoční beránek. Letošní celkové výdaje na velikonoční nákupy se budou pohybovat v řádu vyšších miliard korun. Co nejvíce zdražilo a o kolik?
Ustupte ze svých bezpečnostních pravidel u potravin. Vzkaz, který vysílá Trumpova administrativa do Evropské unie. Spojeným státům vadí, že jim přísné podmínky znemožňují přístup na evropský trh. Čeští farmáři se brání – ve Spojených státech prý mohou používat růstové hormony a pesticidy, které jsou v Evropě zakázané.
Donald Trump odložil cla na většinu zemí s výjimkou Číny. A EU jej napodobila. Může si tak alespoň prozatím oddychnout od 20procentního cla prakticky na veškerý dovoz, které americký prezident odložil o 90 dní. Stále se jí ale týkají cla na dovoz hliníku a oceli, stejně jako cla na dovoz automobilů. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje expert Martin Vokálek.
Čína společně se Spojenými státy a Evropskou unií patří mezi tři klíčové globální trhy a její vyřazení z mezinárodního obchodu vysokými cly by byl ekonomický nesmysl. V pořadu Co na to vaše peněženka? to řekl bývalý premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj by obchodní válka mezi USA a Čínou přinesla hlubokou globální ekonomickou krizi.
Řada Čechů se nyní může domnívat, že letní dovolená pro ně bude levnější. Současný pád ceny ropy by se totiž měl pozitivně projevit na cenách letecké i pozemní přepravy. Hrozící cla ze strany Spojených států ale situaci mohou změnit. Ta totiž mohou ekonomiky poslat do recese. Co to znamená? Odborníci oslovení redakcí CNN Prima NEWS přinesli dva možné scénáře.
Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa zasáhla velkou vahou jeho podporovatele, píše web CNN. Například společnosti Meta, Apple, Google, Tesla a Amazon dohromady ztratily hodnotu téměř 1,8 bilionu dolarů.
Ministerstvo financí zhoršilo výhled českého ekonomického růstu v letošním roce na dvě procenta, v lednu čekalo 2,3 procenta. K poklesu významně přispělo zavedení amerických cel na automobily, ocel a hliník, uvedl ve čtvrtek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Makroekonomická prognóza nezohledňuje dvacetiprocentní všeobecné clo vůči Evropské unii, které americký prezident Donald Trump minulý týden vyhlásil, ale ve středu oznámil jeho odložení o 90 dnů.
Energetika v Česku prochází dynamickou proměnou. Rostoucí počet komunit sdílejících elektřinu, nejnižší ceny energií za poslední roky a nejistota kvůli geopolitické situaci. Jak dlouho mohou spotřebitelé počítat s levnou elektřinou? A co nás čeká v budoucnu? I o tom mluvil v pořadu Co na to vaše peněženka Petr Švec, generální ředitel společnosti epet.