CNN Prima News ekonomika

ekonomika

Výpis příspěvků ke štítku „ekonomika“

Fiala: V dobrých časech rozhazují peníze socialisté a populisté. V zlých časech vládne ODS

Premiér Petr Fiala na kongresu ODS zdůraznil, že jeho strana vládne vždy ve špatných a těžkých dobách. Když je ekonomický růst, tak přebírají otěže populisté a socialisté, kteří utrácejí. Předseda strany ve svém kandidátském projevu ocenil práci ministrů a některých dalších členů ODS. Delegátům následně sdělil, že vláda zatím splnila 60 procent svých úkolů.

České zbraně mířily do Ruska, sankcím navzdory. Víme o tom, potvrdili zástupci firem

I přes uvalení unijních sankcí míří do Ruska tisíce zbraní ze Západu včetně České republiky, informovaly investigativní portály The Insider a Investigace.cz. Například zboží České zbrojovky putuje do země, která před více než dvěma lety napadla Ukrajinu, přes jejího partnera v Turecku. Tuzemská firma na zjištění okamžitě reagovala, potvrdil redakci CNN Prima NEWS její manažer pro vnější vztahy Radek Hauerland. Celkem se mělo do Ruska od února 2022 dostat okolo 13 tisíc západních zbraní a téměř devíti milionů kusů střeliva.

Klaus: Zelenání ekonomiky jde hrozně rychle. Vyměnit Síkelu a Stanjuru nestačí, změňme systém

Zelenání ekonomiky pokračuje velmi vysokým tempem, stejně jako její byrokratizace. Prohlásil to exprezident Václav Klaus, který v pondělí představil svou publikaci zabývající se podle něj žádoucími změnami v ekonomice. Bývalá hlava státu mimo jiné uvedla, že by nestačilo pouze vyměnit ekonomicky laděné ministry vlády premiéra Petra Fialy, ale že je na místě systémová změna.

Family Business Week: Rodinné firmy hrají naprosto klíčovou roli v naší i zahraniční ekonomice

Obecně platí, že rodinné firmy jsou základem každé rozvinuté ekonomiky, kde tvoří zhruba 70 až 80 procent hrubého domácího produktu. V České republice rodinné podniky zaměstnávají téměř 2 miliony lidí, což je zhruba polovina pracovního trhu. Právě na druhém regionálním setkání, které bylo opět zorganizováno platformou Family Business Week, to řekl její zakladatel a poradce rodinných firem, David Krajíček. Hlavním tématem byl tentokrát externí management v rodinných firmách. Jak těžké to je, přenechat řízení společnosti externímu managementu? Nejenom o tom diskutovalo na několik desítek rodinných firem, které mezi sebou, mimo jiné, sdíleli také své dosavadní zkušenosti a zajímavá doporučení. Druhé letošní setkání v rámci série FBW Regiony 2024, proběhlo tentokrát v Brně – a to přímo v showroomu a muzeu veteránů značky BMW. Firma Renocar byla totiž hostitelem a partnerem této akce.

Čas říct si o vyšší plat je právě teď, tvrdí experti. Nesmí se to ale přehnat, upozorňují

Podle ekonoma Vladimíra Pikory nastal ideální čas na to, aby lidé řekli svým zaměstnavatelům o vyšší mzdu. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že tomuto kroku nahrává nízká nezaměstnanost i vyšší poptávka firem po zaměstnancích. Ekonom Petr Bartoň je přesvědčen, že vhodná příležitost požádat o navýšení platu trvá již 15 let. Považuje to za „chronický problém české ekonomiky“.

Brambory za dvě koruny, jehněčí za lidovou cenu. Kde jsou tak levné Velikonoce?

Kde se daly a pořád ještě dají pořídit nejlevnější suroviny na slavnostní velikonoční menu? I když tuzemské obchodní řetězce před svátky pořádaly slevové závody, ve srovnání s některými evropskými zeměmi zažil český zákazník jen kosmetické snižování cen. V cizině jsou obchodníci většími grandy. Hlávka zelí za 4,50 Kč, delikatesní hovězí květová špička na steaky, rostbíf, pečeni nebo tatarák za 210 Kč za kilogram a kuřecí stehna za 67 Kč za kilogram, to jsou některé velikonoční ceny v zemi vzdálené od Prahy asi 1200 kilometrů. Polsko to tedy nemůže být.