CNN Prima News ekonomika

ekonomika

Výpis příspěvků ke štítku „ekonomika“

Poláci už mají vyšší mzdy. Češi rozfofrovali peníze za rozhledny a cyklostezky, říká Kovanda

Polští sousedé už v průměrných mzdách předehnali Čechy. Navíc to vypadá, že bude tento trend pokračovat. Ačkoliv může být srovnání hrubých mezd podle ekonomů Pavla Peterky a Lukáše Kovandy problematické, z dat se dá vyčíst, že mzdový růst v Polsku je mnohem rychlejší. Česko podle nich brzdí hlavně pomalé budování infrastruktury a neefektivní využívání evropských zdrojů. „Rozfofrovali jsme peníze za rozhledny a cyklostezky,“ řekl Kovanda.

Evropa ekonomicky prohrává s USA, shodli se Kovanda a Švihlíková. Je jedno, kdo vyhraje volby

Evropská unie čelí ekonomické výzvě kvůli dotační válce se Spojenými státy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonomové Ilona Švihlíková a Lukáš Kovanda. Podle Švihlíkové je EU ve slabší pozici kvůli absenci hlavní světové měny a závislosti na dovozu energií, což vede k přesunu evropských firem do USA. Kovanda podotkl, že EU nezaostává jen za USA, ale i za Čínou.

Doba oddlužení se zkrátí na tři roky, novelu podepsal Pavel. Poškodí to věřitele, tvrdí kritici

Doba oddlužení se od srpna nově zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Změna je součástí novely insolvenčního zákona, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Na webu to v úterý oznámil Hrad. Podle zastánců zkrácení získají předlužení lidé šanci rychleji se dostat z dluhové pasti a vrátit se do legální ekonomiky. Podle kritiků změna neúměrně zhorší pozici věřitelů.

Žena objevila při nákupu vzácnou desetikorunu za statisíce korun. Máte ji v peněžence i vy?

Žena náhodou získala při nákupu potravin vzácnou desetikorunu. CNN Prima NEWS již v minulosti informovala, jak tuto minci poznat. Hodnota na první pohled obyčejné desetikoruny může ve skutečnosti vyšplhat až na statisíce korun. Je totiž jednou z tisíce kusů zkušební ražby z roku 1993, která se neměla dostat do oběhu. Čím se liší od těch úplně obyčejných?

PŘEHLEDNĚ: Za obědy si v restauraci opět připlatíme. Na kolik vyjde svíčková či guláš?

I když zdražování potravin už není tak strmé jako před časem, v restauracích a jídelnách si stále musíme připlácet. A nejedná se o malé částky. Za pouhých pět let se průměrná útrata za polední menu zvýšila o 44 procent, tedy o 70 korun. Průměrná cena obědového menu vyjde na 224 korun. Zdražování neuniknou ani oblíbená jídla Čechů. O kolik zdražil v průměru guláš, svíčková nebo steak?

Státní dluh vzrostl na 3,2 bilionu korun. Na každého Čecha připadá téměř 300 tisíc

Český státní dluh v letošním prvním pololetí vzrostl o 96,2 miliardy korun na 3,207 bilionu korun. V samotném druhém čtvrtletí se státní dluh snížil o 13,8 miliardy korun. Uvádí to čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu, kterou v pátek zveřejnilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 295 326 korun. Míra zadlužení byla 41,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), od začátku roku se zvýšila o 0,5 procentního bodu.

Obědy v Česku dál zdražují. Restaurace se chtějí „zahojit“, ceny naráží na strop, míní experti

Za oběd v restauraci si Češi letos znovu připlácí. Meziročně dají o deset korun na porci více například za smažený řízek, cena hamburgeru už překonala hranici dvou set korun. Ceny přitom rostou už tři roky za sebou. A to i přesto, že potraviny v obchodech zlevňují a inflace se ustálila kolem dvou procent. Na vině jsou podle provozovatelů stále drahé vstupy a energie. Podle odborníků ale ceny narážejí na strop.

Šichtařová: Green Deal přivodí drastické zchudnutí. Nesmysly vycucané z prstu, opáčil Křeček

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

Padly rekordní pokuty za zneužívání energetické krize. Které firmy chtěly podloudně vydělat?

Problémy s vyřizováním reklamací, vyúčtováním nebo nedodržováním fixních cen. To jsou prohřešky, za které Energetický regulační úřad vyměřil za první půlrok rekordně vysoké pokuty. Historicky nejvyšší sankci dostala společnost Armex Energy, která měla agresivně přesvědčovat zákazníky k nevýhodným tarifům. Celkem úřad rozdal pokuty za 12 milionů korun.