Masová vražda v Brně, vydání z USA a oběšení za mřížemi. Dahlgren ovlivňuje i další případy
ekonomika
Výpis příspěvků ke štítku „ekonomika“
Babiš: Výdaje na obranu? Už jsem Trumpovi vysvětloval HDP. Pět procent je nereálných
Už jsem jednou Donaldu Trumpovi vysvětloval, jak je to vlastně s tím HDP. Pokud bych byl premiérem, vysvětlil bych mu, že pět procent HDP na obranu je nereálných. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Trump, který se v pondělí opět chopí úřadu amerického prezidenta, před časem sdělil, že chce, aby členské země NATO zvýšily své výdaje na obranu a dávaly na ni pět procent HDP.
Evropě hrozí obchodní válka, zasáhla by i Česko, varuje Joch. Řekl, co ji může odvrátit
Evropská unie by měla jednat s Trumpem a předložit mu přijatelnou nabídku. Pokud se tak nestane, hrozí obchodní válka, která by nejvíce postihla exportně orientované ekonomiky, včetně té české. Pro CNN Prima NEWS to uvedl publicista Roman Joch v reakci na Trumpovy výhrůžky zavedení nových cel na evropské zboží.
Metnar: Vyšší daně kvůli moderní armádě? Výkřiky Dvořáka jsou humorné, ale aspoň přestal lhát
Výkřiky Martina Dvořáka (STAN) bez znalosti problematiky armády jsou humorné. Pro CNN Prima NEWS to řekl poslanec Lubomír Metnar (za ANO). Reagoval tak na Dvořákovy výroky v rozhovoru pro web Novinky.cz. Ministr pro evropské záležitosti mimo jiné naznačil, že výdaje na obranu by se měly zvýšit za cenu vyšších daní. Tuto cestu Dvořák označil jako lepší volbu než škrtání ve výdajích státu.
Zlevnění potravin se zřejmě nedočkáme. Proč nemohou ceny vajec, mléka nebo másla klesnout?
Plošné zlevňování základních potravin jen tak nečekejme. Spotřebitelé si budou muset zvyknout na vyšší ceny másla, mléka nebo vajec. Hlavním důvodem je celospolečenský tlak na zmírnění podmínek v chovech, který však s sebou nese větší náklady a náročnost. Ty nakonec zaplatí běžní lidé v koncových cenách. V článku se můžete podívat na celkový přehled potravin, které ke konci roku zdražovaly.
Pasivní příjmy: Jak si vybudovat finanční jistotu?
V době, kdy je stále těžší plánovat stabilní finanční budoucnost, získávají pasivní příjmy na významu. Představují totiž cestu k vytváření příjmu, který plyne pravidelně každý měsíc bez nutnosti neustálé aktivní práce. Co však jejich budování vyžaduje? A která cesta je nejefektivnější? Podívejme se na tři nejčastější formy investování.
Raketový nárůst hypoték na českém trhu. Celkový objem se zvýšil o 80 procent
Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 228 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se ze 4,85 na 4,80 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Po plynu skončí i dodávky ruské ropy. Změna dopadne na řidiče, jak zamíchá cenami benzinu?
Evropské státy se musely od ruského plynu odstřihnout na začátku letošního roku. V létě pak přijde další zásadní změna, kdy se uzavřou dodávky ruské ropy. I když bude suroviny na českém trhu dostatek, tak změnu pocítí bezprostředně tuzemští řidiči. Pohonné hmoty jsou totiž kvůli levné ruské ropě laciné a ke krátkodobému zdražení s největší pravděpodobností dojde. Jaký cenový nárůst čekat?
Inflace na konci roku zrychlila. Ceny rostly nejvýrazněji od prosince 2023
Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o rovná tři procenta, inflace tak zrychlila z listopadových 2,8 procenta. Ceny pro spotřebitele se zvýšily nejvýrazněji od prosince 2023. Vliv na to měly ceny potravin a bydlení. Meziměsíčně ceny klesly o 0,3 procenta. Za celý loňský rok průměrná míra inflace činila 2,4 procenta, což bylo nejméně za šest let. V roce 2023 byla průměrná inflace 10,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Největší rizika pro svět? Vrací se zákon džungle, hrozbou je Trump i G-nula, varuje expert
Rok 2025 bude z pohledu geopolitiky podobně nestabilní jako ty předchozí. Svět bude v nadcházejících 12 měsících čelit řadě výzev, na ty nejdůležitější upozornil ve své analýze americký politolog Ian Bremmer. Tvrdí dokonce, že se v poslední době vracíme k „zákonu džungle“. Tento trend bude pokračovat i letos. Bremmer upozorňuje na rizika spojená s druhým prezidentstvím Donalda Trumpa, Íránem a situací na Blízkém východě i problémy spojenými se světem „G-nula“.
Fiala: Nebrečme, že máme špatné podmínky pro podnikání. Realita je úplně jiná
Premiér Petr Fiala (ODS) odmítá argumenty, že by v České republice nebylo příznivé prostředí pro podnikání. Jako příklad uvedl některé daně, které jsou v porovnání s ostatními státy na nízké úrovni. Předseda vlády v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS také přiblížil, jaké konkrétní věci chce stihnout schválit do voleb.
Tvrz: Rubl pokračuje ve volném pádu. Běžný Rus to pozná možná tak na ceně iPhonu, říká Just
Ruský rubl za poslední rok citelně oslabil vůči euru, dolaru, ale i koruně. Na konci roku byl na tom podle kurzů dokonce zcela nejhůře. Jak reagují Rusové? Tamní centrální banka se sice snaží měnu držet nad vodou, ale podle finančníka Jana Tvrze tím pouze tlumí symptomy, než aby řešila příčiny. Jaká je budoucnost rublu? A jak to dopadá na běžné Rusy? To pro CNN Prima NEWS popsal spolupracovník redakce žijící v Moskvě Jiří Just.
Mzdy v roce 2025: Které profese si letos v Česku vydělají nejvíce a jaký je průměr?
Průměrná měsíční mzda v roce 2025 přesáhne 46 tisíc korun, zároveň vzrostla i ta minimální. Na kterých pozicích se růst částky promítne nejvíce, na jakých pozicích si letos lidé vydělají vysoko nad průměrem a kdo na druhé straně na něj ani zdaleka nedosáhne? To přiblížili odborníci z personálních agentur.