CNN Prima News Ankara

Ankara

Výpis příspěvků ke štítku „Ankara“

ANALÝZA: Erdogan jako mírotvůrce. Může být kontroverzní prezident klíčem ke konci války?

24. listopadu 2022 10:12

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už dlouhou dobu vystupuje jako prostředník mezi Moskvou a Kyjevem. Nyní má v plánu domluvit jednání mezi Vladimirem Putinem a Volodymyrem Zelenským ohledně krize s dodávkami obilím. Ukazuje se, že oba znepřátelení prezidenti Ruska a Ukrajiny jsou ochotni s Erdoganem hledat společnou řeč. Muže být turecký předák klíčem v řešení války na Ukrajině?

Turecko plánuje pozemní operaci v Sýrii a Iráku. Cílem mají být Kurdové odplatou za atentát

21. listopadu 2022 18:15

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že jeho země plánuje pozemní operaci proti kurdským milicím YPG a PKK v iráckem Kurdistánu a na severu Sýrie. Akce by měla být jednou z reakcí na bombový útok 13. listopadu, kdy v Istanbulu po výbuchu nastražené bomby zahynulo šest lidí. Z něj Ankara viní právě Kurdy.

Turecko se mstí za terorismus v Istanbulu: Zaútočilo v Sýrii a Iráku, zemřelo 31 lidí

20. listopadu 2022 11:16

Turecko v noci na neděli podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo 31 vojáků syrské armády či příslušníků kurdských milic. Údery jsou zjevně reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.

Turecko má nový název. Vadí mu přirovnání k drůbeži, nebo chce ukázat své hodnoty?

2. června 2022 13:56

Organizace spojených národů (OSN) zaregistrovala nový oficiální název Turecka. Ankara totiž požádala o změnu anglického slova Turkey na Türkiye, uvedla agentura EFE. Podle turecké vlády nový název lépe vystihuje národní hodnoty. Podle tureckých médiích je ale hlavním důvodem změny fakt, že v angličtině výraz „turkey“ znamená krocan a hovorově se používá také pro propadák.

Turecko nepodporuje vstup Finska a Švédska do NATO. Přijetí členů může vetovat

13. května 2022 13:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek uvedl, že není nakloněn vstupu Finska a Švédska do NATO. Podle něj by přijetí skandinávských zemí do Severoatlantické aliance bylo chybou, protože obě země na svém území hostily „velký počet teroristických organizací“. V minulosti Ankara kritizovala Stockholm například za některé protesty namířené proti muslimům.

Inflace v Turecku překonala 36 procent. Slabá lira vábí i Čechy, zájezdů přibývá

4. ledna 2022 19:40

Meziroční inflace v Turecku se vyšplhala už na 36,1 procenta, za pouhý měsíc se ceny v zemi v průměru zvedly o 14 procent. Jenže tamní prezident Recep Tayyip Erdogan nadále pokračuje ve svéhlavé kariéře centrálního bankéře a odmítá razantní zvyšování úrokových sazeb. Slabé turecké měny využívají i Češi, pro které je nyní Turecko lákavou cestovatelskou destinací.