CNN Prima News Ankara

Ankara

Výpis příspěvků ke štítku „Ankara“

Tvrdý úder Turecka na kurdské ozbrojence. Nálet byl reakcí na sebevražedné útoky v Ankaře

Turecká armáda provedla v neděli letecké údery na kurdské ozbrojence v severním Iráku. Šlo o reakci na sebevražedné útoky v blízkosti tureckého parlamentu v Ankaře. Při nich se nejdříve odpálil jeden útočník, zatímco druhý zemřel při přestřelce s policií. Dva policisté utrpěli během zásahu lehká zranění. O události informovalo turecké ministerstvo vnitra. Čin atentátníků odsoudil mimo jiné i český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Erdogan složil prezidentský slib na dalších pět let. Do Ankary dorazily desítky světových lídrů

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu složil v parlamentu přísahu na další období. Do Ankary kvůli tomu přijelo více než dvě desítky lídrů států a vlád, i šéf NATO Jens Stoltenberg, kteří by se měli odpoledne účastnit ceremonie v prezidentském paláci. Erdogan, který zemi vládne už dvacet let, má také oznámit složení své nové vlády.

Navzdory neshodám pomáhali Turecku Finové i Švédové, odblokuje se jim vstup do NATO?

Zemětřesení v Turecku přitáhlo do země záchranné týmy z celé řady států. Mimo jiné dorazily i týmy, které Turecko nepokládá za dvakrát přátelské. Mezi nimi třeba takoví Řekové, se kterými se Ankara pře o sporné oblasti ve Středozemním moři. Pomoc poslaly i Švédsko s Finskem, ačkoliv je to právě Turecko, které blokuje jejich přijetí do Severoatlantické aliance (NATO).

Kovový boxer na trávníku je novinkou tureckého pekla. Rajnocha zapalovače i kamení hecovaly

Fotbal v Turecku představuje jiný svět, hlasití fanoušci mají poměrně široký repertoár výtržností. Své o tom ví i bývalý český reprezentant Jan Rajnoch, který si v této specifické zemi vydělával čtyři roky. Ale aby na hřiště přiletěl ocelový boxer jako v zápase mezi Ankarou a istanbulským Besiktasem? To nepamatuje ani on. Zároveň k tomu pro CNN Prima NEWS dodává: „Nepřekvapuje mě to.“

ANALÝZA: Erdogan jako mírotvůrce. Může být kontroverzní prezident klíčem ke konci války?

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už dlouhou dobu vystupuje jako prostředník mezi Moskvou a Kyjevem. Nyní má v plánu domluvit jednání mezi Vladimirem Putinem a Volodymyrem Zelenským ohledně krize s dodávkami obilím. Ukazuje se, že oba znepřátelení prezidenti Ruska a Ukrajiny jsou ochotni s Erdoganem hledat společnou řeč. Muže být turecký předák klíčem v řešení války na Ukrajině?

Turecko se mstí za terorismus v Istanbulu: Zaútočilo v Sýrii a Iráku, zemřelo 31 lidí

Turecko v noci na neděli podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo 31 vojáků syrské armády či příslušníků kurdských milic. Údery jsou zjevně reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.