reklama

Archivní záběry? Ne. V Miláně a Amsterdamu po zisku titulu covidová pravidla neexistovala

Pražská Slavia nebyla jediným fotbalovým klubem z Evropy, který se v neděli stal mistrem. V Itálii po devíti letech skončila nadvláda Juventusu Turín – trofej ze Serie A je nyní v rukou Interu Milán. Takovýto úspěch si zasloužil pořádné oslavy a fanoušci Nerazzurri nijak neřešili to, že přišel v době covidové. Dav čítající tisíce hlav si velkolepě užíval také před stadionem Ajaxu Amsterdam.

reklama

Nizozemskou Eredivisie ovládl Ajax už po pětatřicáté. Sladkým bonusem bylo, že už předtím měl amsterdamský celek v kapse triumf v domácím poháru. Tým trenéra Erika ten Haga – který i přes spekulace hovořící o tom, že by mohl po odvolání Josého Mourinha vést Tottenham Hotspur, prodloužil smlouvu – si pojistil titul jasnou výhrou 4:0 nad Emmenem.

„Je to úžasný okamžik. Obrovská škoda, že u toho nebyl plný stadion,“ uvedl po výhře kapitán Dusan Tadič.

Vyprodaná Johan Cruijff Arena je během stále probíhající pandemie nereálná představa, ovšem nějací příznivci už původně měli slavit přímo na tribunách. Ostatně pro předchozí kolo se v Nizozemsku už pro pár tisícovek fanoušků stadiony otevřely. Jenže tento rozvolňovací krok vláda přehodnotila a pro uplynulý víkend k nespokojenosti ligy a klubů rozhodla, že ochozy zůstanou opět úplně prázdné.

Vycházení z domu však nezakázala, a tak se už dlouho před závěrečným hvizdem v okolí stadionu kumulovali lidé. Policie sice apelovala na to, aby se fanoušci neshromažďovali, nicméně marně.

Dodržování rozestupů bylo pojmem neznámým, příznivci se mačkali, skandovali a na oslavu vítězství v Eredivisie zapalovali dýmovnice. Po utkání je přišli pozdravit čerství mistři. Na venkovní ochoz přinesli obě trofeje, které v této sezoně získali, a ze záběrů je evidentní, jak moc si přítomnost velkého davu užívali.

Slavilo se i v Miláně

V podobnou chvíli to bouřilo i o více než 800 kilometrů jihovýchodním směrem. Druhý tým italské Serie A Atalanta Bergamo pouze remizoval na hřišti Sassuola, což znamenalo jediné. Titul bere Inter Milán. Tady byl důvod k radosti ještě větší než v případně amsterdamského klubu. Zatímco Ajax vyhrál domácí soutěž za posledních 10 let pošesté, v Itálii během poslední dekády vládl Juventus Turín. K poháru „stará dáma“ nikoho jiného nepustila od sezony 2011–2012.

Hegemonii narušil až teď právě Inter. Fanoušci Nerazzurri vyrazili slavit 19. titul v klubové historii na známé náměstí Piazza del Duomo a stejně jako v případě příznivců Ajaxu platilo, že ve chvílích euforie zcela zapomněli na koronavirovou pandemii. V centru města módy si fotbalový úspěch týmu kouče Antonia Conteho užívalo kolem 30 000 lidí.

Vzhledem k tomu, že v Itálii stále platí noční zákaz vycházení, musela policie rozradostněný dav rozehnat před desátou hodinou večerní, přičemž 20 osob zadržela.

Inter naposledy vyhrál takzvané scudetto v ročníku 2009–2010, kdy pod vedením Josého Mourinha dokráčel také k triumfu v Lize mistrů a Coppa Italia.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama