Baku

Výpis příspěvků ke štítku „Baku“

Hladoví, vyčerpaní a potřebují pomoc. Z Náhorního Karabachu uprchli už skoro všichni Arméni

Počet Arménů, kteří uprchli z Náhorního Karabachu do Arménie, překročil 100 000. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle arménské vlády, kterou v sobotu cituje agentura RIA Novosti, počet uprchlíků dosáhl 100 417. V Národním Karabachu až do minulého týdne, kdy oblast po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, žilo odhadem 120 000 lidí.

Karabašská republika přestane existovat. Lidé se bojí čistek, prchají jich desetitisíce

Prezident karabašské republiky Samvel Šahramanian podepsal dekret o zrušení všech státních institucí s platností do ledna 2024. Mezinárodně neuznaný státní útvar Republika Arcach od toho dne přestane existovat. S odvoláním na místní úřady o tom informují zahraniční tiskové agentury. Náhorní Karabach spravují posledních zhruba 30 let etničtí Arméni, minulý týden ho však po bleskové vojenské ofenzivě ovládl Ázerbájdžán.

Rusko je oslabené a nemůže zasáhnout. Pro Armény to je zrada, říká Just o bojích v Karabachu

Čerstvý konflikt v Náhorním Karabachu mezi Armény a Ázerbájdžánci ukazuje jasné oslabení Ruska. Na Kavkaze se tím ještě více otevírá prostor pro Turecko. Pro CNN Prima NEWS to řekl spolupracovník redakce žijící v Moskvě Jiří Just. Podle něj vnímají Arméni každou prohru v daném regionu za zradu ze strany Ruska. Jerevan je však zároveň do jisté míry rukojmím Moskvy, protože se nemá na koho jiného obrátit.

Další válka? Ázerbájdžán zahájil operaci v Náhorním Karabachu. Bombardoval hlavní město

Aktualizováno

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne místního času narušily příměří s Arménií a podnikají raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem. Ze Stěpanakertu, správního centra Náhorního Karabachu, byly hlášeny výbuchy a pod palbou se ocitla i další města a obce, informovala agentura Armenpress. Ázerbájdžánská vojska prolomila obrannou linii arménských sil na několika místech, řekl ázerbájdžánský poradce pro zahraniční politiku Hikmet Hadžijev agentuře Reuters. Současně ujišťoval, že i přes vojenskou operaci zůstává Ázerbájdžán oddaný mírovému urovnání sporu s Arménií. Kreml uvedl, že Rusko pracuje na tom, aby se konflikt Ázerbájdžánu a Arménie o Náhorní Karabach vrátil k diplomatickým řešením.

Postřehy k bitvě o Ligu mistrů: Plzeň se v pekle neuvařila. Co ještě v Česku dělá Staněk?

Děkujeme, Jindro, vzkazovali hromadně fanoušci fotbalové Viktorie Plzeň brankáři Staňkovi. Opora českého mistra pokračovala v čarodějnické show i v prvním zápase play-off o Ligu mistrů s Karabachem. A tým Michala Bílka hlavně zásluhou gólmana odlétá domů z ázerbájdžánského Baku s remízou 0:0. CNN Prima NEWS přináší postřehy po výsledku, který je v kontextu dvoudílné bitvy o vysněnou soutěž víc než přijatelný.

Remíza, kterou nelze nebrat. Plzeň má po bitvě v Baku Ligu mistrů stále na dosah

Odměna půl miliardy korun a zápasy s těmi vůbec nejlepšími fotbalovými týmy Evropy se Viktorii Plzeň nevzdálily. Příjemnostem je naopak o 90 minut blíž, protože v play-off Ligy mistrů uhrála remízu 0:0 s ázerbájdžánským Karabachem. Za to, že si Západočeši do odvety odnášejí z bouřlivého a horkého prostředí v Baku více než slibný výsledek, vděčí zejména brankáři Jindřichu Staňkovi, který své parťáky podržel několika výtečnými zákroky.

Český speciál odletěl z Kábulu. Na palubě jsou Češi, Afghánci i dva Poláci

Aktualizováno

Český evakuační speciál odletěl v úterý odpoledne z kábulského letiště. Na Twitteru to oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Na palubě je 87 pasažérů včetně velvyslance Jiřího Balouna, vojenský airbus přepravuje dále vojáky a afghánské spolupracovníky. Premiér Andrej Babiš (ANO) prozradil, že letoun, který měl mezipřistání v Baku, převáží i dva Poláky. Zároveň ujistil, že se jedná o všechny zbývající Čechy, kteří v Afghánistánu dosud byli.