Ekologie

Nejnovější příspěvky k tématu

Mikroplasty zamořují stále více lidské mozky, varují vědci. Hromadí se i v jiných orgánech
Zdraví

Mikroplasty zamořují stále více lidské mozky, varují vědci. Hromadí se i v jiných orgánech

Drobné plastové částečky označované jako mikroplasty, které v posledních letech znečišťují životní prostředí a pronikají do lidského organismu, čím dál více zamořují i lidský mozek. Naznačují to nově publikovaná zjištění amerických vědců, na která upozornil deník The Guardian. Nová data ukazují také na výrazný nárůst koncentrace mikroplastů v lidských játrech.

Jak dobrovolníci a spolky suplují obce a stát: „Je to vaše záliba,“ zní ze Senátu

V minulém týdnu proběhla schůze senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí (dále jen Výbor) a dotýkala se péče o kočky, kterou přebírají za obce a stát dobrovolníci. „Předpokládám, že je to vaše záliba,“ okomentoval vystoupení majitelky spolku Catico, z s. Evy Hulcové, senátor Petr Vícha. S tím tedy přítomné „dobrovolnice“ rozhodně nesouhlasí. Jednání bylo vůbec plné zarážejících komentářů.

Knotek: Zelené šílenství? Hydru v Bruselu musíme zlikvidovat. Krutílek z Evropské komise nejásá

Evropská komise má klapky na očích a poslední roky tlačí dopředu Zelenou dohodu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Ondřej Knotek (ANO) a klimatickou politiku označil za „zelené šílenství“. Poznamenal také, že komise je „hydrou v Bruselu, kterou musíme zlikvidovat“. Ani europoslanec Ondřej Krutílek (ODS) neoplýval nadšením ze složení tohoto orgánu, ovšem současně namítl, že by v něm stejně nikdo lepší nezasedl.

Tápete ve stavebnictví? Inspirovat se můžete zdarma na unikátním veletrhu Veleton

Na další ročník online stavebního veletrhu Veleton 2025 se mohou lidé těšit od 24. ledna do 2. února 2025. Akce přináší jedinečnou příležitost získat inspiraci, cenné informace a řešení pro moderní a udržitelné stavebnictví. Účastníci navíc získají nové a unikátní informace. Díky online prostředí se lidé nemusí tlačit ve frontách a navíc přispějí k šetrnému využití zdrojů.

ČR popelnicí Evropy? Na Moravě vznikly skládky odpadu ze zahraničí, v jedné jsou toxické látky

Do Česka míří nelegální odpad ze zahraničí. Na Bruntálsku se teď objevila černá skládka sklolaminátu, zřejmě z rozebraných větrných elektráren a letadel v Německu. Vedení města oznámilo, že v případu už zasáhla policie a celní správa. Před časem zase v Bohumíně řádila polská odpadová mafie. Stovky tun nebezpečných toxických látek, které tam navezla, teď likviduje specializovaná firma.

Kam s vánočním stromkem? Průvodce ekologickou likvidací

Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Nejčastěji na Tři krále se lidé rozhodnou vánoční výzdobu uklidit zase na rok do krabic. U popelnic tak můžeme od dnešního rána vídat právě vánoční stromečky. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Přinášíme vám proto přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.

Zemi čeká temná éra „megahurikánů“, varují vědci. Předpověděli zkázu a desetitisíce obětí

Spalování fosilních paliv závažně ovlivnilo systém Země a předznamenalo tak temnou éru „megahurikánů“, předpověděl mezinárodní tým 60 vědců. V budoucnosti by tento stav mohl dát vzniknout ultraintenzivním bouřím kategorie 6, které by mohly v nárazech větru dosáhnout rychlosti až 192 mil za hodinu, tedy zhruba 308 km/h. Vědci rovněž nastínili děsivý scénář, pokud by hurikán zamířil nad pevninu Spojených států. Píše o tom web Daily Mail.

Blíží se masivní erupce indonéské sopky. Vědci varují před katastrofálními následky

Erupce indonéské sopky Mount Tambora se blíží a nese s sebou riziko chaosu, na které lidstvo není připraveno. Informuje o tom americká stanice CNN. Podle vědců by v důsledku výbuchu kvůli klimatické krizi mohlo dojít k nedozírným následkům na životech lidí i ekonomice. Někteří vědci proto volají po přípravě plánů, jak by se lidstvo v případě masivní erupce mělo zachovat.

KOMENTÁŘ: Nechaly se sterilizovat, aby zachránily planetu aneb Opomíjené dezinformace

„Nejoblíbenějším jménem pro chlapce v Británii je Muhammad“, „Nechce být matkou, šla na sterilizaci“. Dva titulky, které se nedávno v médiích objevily s rozestupem pouhých dvou dnů. Zdánlivě spolu nijak nesouvisejí. Přesto je však dobré mezi nimi souvislost vidět, protože nám to hodně prozradí o době, v níž žijeme. Byť ta zpráva, bohužel, není ani trochu pozitivní.

Dva ruské ropné tankery se rozlomily v Kerčském průlivu. Z místa hlásí mrtvého a únik látek

Aktualizováno

Dva ruské tankery s téměř devíti tisíci tunami mazutu plující v Kerčském průlivu byly v neděli v důsledku špatného počasí vážně poškozeny a musely si přivolat pomoc. Přinejmenším jeden námořník zahynul, uvedlo podle agentur ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Jedna z lodí se v silné bouři rozlomila. V důsledku havárie v oblasti mezi ruskou pevninou a Krymským poloostrovem vznikla podle agentury Interfax ropná skvrna, kterou se snaží odstranit specialisté. Pokyny k záchranným pracím podle médií vydali prezident Vladimir Putin a premiér Michail Mišustin.

Zprávy o klimatických změnách a životním prostředí. Informace o ekologických projektech, znečištění, recyklaci, udržitelném rozvoji a dalších environmentálních tématech.