Ekologie

Nejnovější příspěvky k tématu

Jak bojovat s vysokými teplotami v ulicích? Čeští vědci představili snadný návod

9. srpna 2022 06:10

Rozpálené ulice v českých městech v důsledku letních veder se stávají stále žhavějším tématem. Všímají si toho i politici, zejména ti, kteří mají před komunálními volbami. Jenže jak problém vedra ve městech efektivně řešit? S návodem nejlepších možností přicházejí tuzemští výzkumníci z Akademie věd (AV) a Palackého univerzity.

Nukleární válka, finanční krize a nemoci. Vědci popsali, co způsobí globální oteplování

2. srpna 2022 22:10

Vědci z Cambridgeské univerzity zveřejnili třaskavou studii, ze které vyplývá, že globální oteplování může přivést naši civilizaci na pokraj kolapsu. Podle expertů je totiž zapotřebí vnímat klimatickou krizi nejen v kontextu růstu průměrné teploty, ale také v kontextu situací, které kvůli tomu nastanou. Vědci konkrétně zmiňují jaderné války, finanční krize a smrtící pandemie.

Teploty dál porostou, varují odborníci. Může za ničivý požár v Česku klimatická změna?

2. srpna 2022 06:59

Českou republiku v posledních letech zasáhly již dvě významné přírodní katastrofy. Před rokem řádilo na jižní Moravě ničivé tornádo a letos se musí hasiči stále ještě vypořádávat s devastujícím požárem v Českém Švýcarsku. Obě události vyvolaly bouřlivou debatu, zda je jejich důvodem klimatická změna. Odborníci se shodují, že vytváří podmínky pro snadný vznik požárů, loňské tornádo však s globálním oteplováním souviset nemuselo.

Pokrytecké celebrity? Káží o ekologickém přístupu, na krátké vzdálenosti létají v tryskáči

2. srpna 2022 00:41

Stalo se módou posledních let, že řada předních celebrit radí svým fanouškům, aby se chovali více ekologicky. Takové osobnosti ale často nejdou podporovatelům příkladem. Twitterový účet Celebrity Jets upozornil, že osobnosti jako herec Mark Wahlberg, režisér Steven Spielberg nebo rapper Jay-Z používají soukromé tryskáče i pro velmi krátké lety.

Uhelné elektrárny mají „krev na komínech“. Zabijí 820krát více lidí než atomové reaktory

30. července 2022 07:23

Není žádnou novinkou, že jaderná energie patří mezi čisté zdroje. Zároveň jsou druhým nejbezpečnějším způsobem, jak získávat elektřinu. Předčí ji pouze elektrárny fotovoltaické. Pokud bychom ale zkombinovali objem emisí skleníkových plynů s bezpečností provozu, atomové elektrárny jsou pro lidstvo nejlepší volbou, vyplývá to z analýzy časopisu The Economist.

Jakl: Změna klimatu? Musíte lidi strašit, abyste je pak mohli podojit. Expert kroutil hlavou

21. července 2022 17:36

Celou Evropu sužují těžká vedra a v časech covidu a války na Ukrajině opět přichází čas na diskuze o globálním oteplování. „Za posledních 60 let se v České republice posunuly průměrné teploty o dva stupně. Je to dvakrát více než světový průměr,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Ondráš Přibyla, ředitel projektu Fakta o klimatu. Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause si nemyslí, že by aktuální situace měla být důvodem k panice.

Auta brzy závratně zdraží. Cena může vyletět až o 120 tisíc korun, říká bývalý šéf Škody

19. července 2022 12:11

Trh s novými auty se už řadu měsíců svíjí v obrovských křečích. Chybí díly, zákazníci čekají na vyřízení objednávky mnohem déle než před pár lety a ceny neustále rostou. Nejen kvůli inflaci, ale také kvůli zavádění nových norem týkajících se mimo jiné výfukových plynů. Bývalý šéf Škody a nynější předseda představenstva Volkswagenu Thomas Schäfer očekává zdražení nových aut o tři až pět tisíc euro, tedy zhruba 73 až 123 tisíc korun.

Hlavní zprávy

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty
Domácí

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty

V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Ten dále popisuje, že turista i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity
Energetika

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity

Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:19

V ruské oblasti u Ukrajiny vypukl požár muničního skladu

20:48

Jednání o míru? Až Rusové opustí okupovaná území, zopakoval Zelenskyj

20:10

Až 17 lidí zahynulo při raketovém útoku na Charkov, oznámili Ukrajinci

19:34

Za fiasko na Krymu padají hlavy. Putin vyhodil velitele Černomořské flotily

Ekologie

Zprávy o klimatických změnách a životním prostředí. Informace o ekologických projektech, znečištění, recyklaci, udržitelném rozvoji a dalších environmentálních tématech.

Ekologie je věda, která se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Mezi podobory ekologie patří například lesní ekologie, hydrobiologie, globální ekologie nebo ekologie člověka. Mezi první ekology řadíme Aristotela a jeho studenta Theophrasta. Druhý jmenovaný byl prvním, kdo popsal vztah mezi živočichy a jejich prostředím, a to již ve čtvrtém století př. n. l.