
Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty
Francouzský prezident Emmanuel Macron čelí kritice za své ekologické pokrytectví. Šéf Elysejského paláce proslul jako politik, který upozorňuje na klimatickou změnu a v poslední době radí lidem, aby omezili spotřebu energií. On sám se teď přitom proháněl na benzínovém vodním skútru kolem Francouzské riviéry.
Senát schválil evropskou směrnici, která zakazuje výrobu i prodej plastových příborů, talířů, brček i dalších jednorázových plastových výrobků. Norma, pro niž hlasovalo 49 ze 69 přítomných senátorů, nyní poputuje k posouzení prezidentovi Miloši Zemanovi.
Rozpálené ulice v českých městech v důsledku letních veder se stávají stále žhavějším tématem. Všímají si toho i politici, zejména ti, kteří mají před komunálními volbami. Jenže jak problém vedra ve městech efektivně řešit? S návodem nejlepších možností přicházejí tuzemští výzkumníci z Akademie věd (AV) a Palackého univerzity.
Vědci z Cambridgeské univerzity zveřejnili třaskavou studii, ze které vyplývá, že globální oteplování může přivést naši civilizaci na pokraj kolapsu. Podle expertů je totiž zapotřebí vnímat klimatickou krizi nejen v kontextu růstu průměrné teploty, ale také v kontextu situací, které kvůli tomu nastanou. Vědci konkrétně zmiňují jaderné války, finanční krize a smrtící pandemie.
Českou republiku v posledních letech zasáhly již dvě významné přírodní katastrofy. Před rokem řádilo na jižní Moravě ničivé tornádo a letos se musí hasiči stále ještě vypořádávat s devastujícím požárem v Českém Švýcarsku. Obě události vyvolaly bouřlivou debatu, zda je jejich důvodem klimatická změna. Odborníci se shodují, že vytváří podmínky pro snadný vznik požárů, loňské tornádo však s globálním oteplováním souviset nemuselo.
Stalo se módou posledních let, že řada předních celebrit radí svým fanouškům, aby se chovali více ekologicky. Takové osobnosti ale často nejdou podporovatelům příkladem. Twitterový účet Celebrity Jets upozornil, že osobnosti jako herec Mark Wahlberg, režisér Steven Spielberg nebo rapper Jay-Z používají soukromé tryskáče i pro velmi krátké lety.
Není žádnou novinkou, že jaderná energie patří mezi čisté zdroje. Zároveň jsou druhým nejbezpečnějším způsobem, jak získávat elektřinu. Předčí ji pouze elektrárny fotovoltaické. Pokud bychom ale zkombinovali objem emisí skleníkových plynů s bezpečností provozu, atomové elektrárny jsou pro lidstvo nejlepší volbou, vyplývá to z analýzy časopisu The Economist.
V sousedním Rakousku vyschlo po vlně veder první jezero. Zicksee ve spolkové zemi Burgenland, ležící 50 kilometrů jižně od Bratislavy a 80 kilometrů jihovýchodně od Vídně, přišlo o veškerou vodu, což potvrdily satelitní snímky.
Ukrajinští biologové na základě nejnovějších pozorování bijí na poplach. Ruská agrese nemá mít za následek jen devastaci ukrajinského území a tisíce mrtvých civilistů, v poslední době tamní odborníci zaznamenávají také velký nárůst počtu uhynulých delfínů v Černém moři.
Na střeše fotovoltaika, uvnitř domu plynový, elektrický nebo obyčejný kotel. I tak někteří Češi řeší nejistou situaci na trhu s energiemi. K původnímu zdroji tepla si domácnosti čím dál častěji hledají i alternativní. Třeba o solární panely je zájem oproti loňsku několikanásobný.
Celou Evropu sužují těžká vedra a v časech covidu a války na Ukrajině opět přichází čas na diskuze o globálním oteplování. „Za posledních 60 let se v České republice posunuly průměrné teploty o dva stupně. Je to dvakrát více než světový průměr,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Ondráš Přibyla, ředitel projektu Fakta o klimatu. Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause si nemyslí, že by aktuální situace měla být důvodem k panice.
Trh s novými auty se už řadu měsíců svíjí v obrovských křečích. Chybí díly, zákazníci čekají na vyřízení objednávky mnohem déle než před pár lety a ceny neustále rostou. Nejen kvůli inflaci, ale také kvůli zavádění nových norem týkajících se mimo jiné výfukových plynů. Bývalý šéf Škody a nynější předseda představenstva Volkswagenu Thomas Schäfer očekává zdražení nových aut o tři až pět tisíc euro, tedy zhruba 73 až 123 tisíc korun.
Ve věku 84 let zemřel v pátek ekolog a bývalý místostarosta města Hora svaté Kateřiny v Krušných horách Petr Pakosta. Před osmi lety obdržel Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní ochranu životního prostředí v Severočeské hnědouhelné pánvi i záchranu zámku Jezeří. O úmrtí Pakosty informoval v neděli jeho syn Lukáš.
V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Ten dále popisuje, že turista i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.
Jednorázový příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun mnoho rodin považuje za nedostatečný, zvlášť kriticky se k němu staví mnohé samoživitelky. Podle nich jejich špatnou situaci mimořádná dávka nijak zásadně neřeší. O vlastní zkušenost se s námi podělila paní Zdena z Aše na Chebsku.
Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.
Sledujeme on-line