Ekologie

Nejnovější příspěvky k tématu

Sanace půdy u Hustopečí potrvá půl roku, řekl Hladík. Projekt dostane zelenou příští týden
Olomoucký kraj

Sanace půdy u Hustopečí potrvá půl roku, řekl Hladík. Projekt dostane zelenou příští týden

  • Aktualizováno
  • Sanace zamořené půdy a vody po únorové havárii vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou bude trvat půl roku. Projekt, který předložila sanační firma Dekonta, bude schválen příští týden. Novinářům to po jednání krizového štábu ve středu řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Příslušná ministerstva podle něj také do 15. května oznámí, zda je možné v okolí Hustopečí bez ohrožení zdraví lovit ryby či sklízet zeleninu ze zahrad. Ministr předpokládá, že problém nebude.

    EK ustupuje tlaku, navrhla volnější podmínky pro automobilky. Dojedeme čínský vlak, doufá Kupka

    Aktualizováno

    Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok, oznámila EK. Část českých europoslanců, zejména z frakce EPP, návrh ohledně pokut uvítala. Podle jiných, zejména z ECR, je ale nedostatečný.

    Nehoda u Hustopečí je světového formátu, připustil Hladík. Hrozí stav nebezpečí

    Aktualizováno

    V případě nehody cisteren u Hustopečí nad Bečvou jde o největší únik benzenu na světě, zdůraznil na tiskové konferenci k havárii ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Situaci označil za velmi vážnou. Krizový štáb ministerstva doporučil kraji vyhlásit stav nebezpečí, hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) však tuto možnost odmítl s tím, že z pohledu legislativy a kompetencí jde nehoda v tomto případě za státem. Hladík jeho postoj nechápe a hodlá proto s hejtmanem ještě jednat. Pokud ke shodě nedospějí ve čtvrtek, stát zřejmě připraví jiný model, řekl Hladík.

    Podivná žlutá pěna na plážích vyděsila jih Austrálie. Onemocněla stovka surfařů

    Návštěvníky pláží na jihu Austrálie vyděsil podivný úkaz. Kvůli podivné žluté pěně tamní úřady uzavřely dvě pláže, Waitpinga a Parsons. Zdravotníci se rovněž obávají, že tato pěna stojí za onemocněním stovky surfařů a smrtí mnoha podmořských tvorů. Za původce tohoto jevu označili odborníci rozkvět mikrořas způsobený vlnou veder, píše web The Guardian.

    Nedá se bez ní žít, ale není samozřejmostí. Obří kapky na Václaváku připomněly Světový den vody

    Obří modré kapky nakreslené na dlažbě překvapily v pátek odpoledne Pražany i turisty, kteří procházeli spodní částí Václavského náměstí. Výtvarná dílka zde vznikla v rámci oslav Světového dne vody, které tradičně pořádal Český výbor pro UNICEF. K malování se připojili dobrovolníci, kolemjdoucí, ale i partneři a ambasadoři UNICEF ČR, například herečka Jitka Čvančarová a režisér Václav Marhoul.

    Před 30 lety tragicky zemřel Josef Vavroušek. Vizionář, jeho odkaz platí dodnes, říká Hladík

    Stál za rozvojem ministerstva životního prostředí po sametové revoluci, zasloužil se o rozvoj ekologických myšlenek v nové politické realitě, dodnes se na jeho počest uděluje cena. Cesta Josefa Vavrouška za udržitelnou budoucností podle mnohých začala již expedicí Lambaréné v 60. letech, kdy parta studentů dovezla do afrického Gabonu potřebnou pomoc. Současný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) pro CNN Prima NEWS uvedl, že šlo o vizionáře, z jehož práce čerpá úřad dosud. Před 30 lety Vavroušek přišel společně s dcerou o život při výpravě v horách, které po celý život miloval.

    Novohradské hory mají potenciál na vznik nové CHKO, míní experti. Samosprávy se neshodnou

    Pokud by na jihu Čech měla vzniknout nová chráněná krajinná oblast (CHKO), největší potenciál mají Novohradské hory. Řadu let se na tom shodují experti. Samospráva však není zcela jednoznačně případnému záměru nakloněna. Vyplývá to z informací ČTK. Novohradské hory se nacházejí na Českokrumlovsku a Českobudějovicku na hranicích s Rakouskem, do něhož částečně také zasahují. Na české straně se rozkládají na ploše 190 kilometrů čtverečních.

    Bartoň: Nový energetický zákon potřebujeme jako sůl. Jsme poslední v EU, prohlásil Krčmář

    Novelu energetického zákona podle ekonoma Petra Bartoně potřebuje český průmysl i veřejnost jako sůl. V pořadu Co na to vaše peněženka připomněl, že současná legislativa není nastavena na výzvy budoucnosti. Výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že Česko je poslední zemí v Evropské unii, která novelu zákona o obnovitelných zdrojích nemá.

    Moře vyplavilo záhadné bílé hroudy. Páchnou a celé nás zašpinily, stěžují si lidé

    Na pláži v britském Bournemouthu se objevily záhadné beztvaré hrudky s podivným zápachem, které znepříjemňovaly návštěvu pláže především pejskařům a rodinám s dětmi. Místní spekulovali, co by ona podivná substance mohla být zač – podle městské rady se však nejspíše nejedná o palmový tuk, houbu ani vosk, jak se někteří domnívali. Štiplavě zapáchající hmotu předběžně identifikovali jako bílou barvu.

    Stavba malých solárních elektráren v ohrožení? Dotace se krátí, zájem může upadat

    Vláda nejenže plánuje škrty v dotacích na provoz velkých solárních parků, ale výrazně omezila i podporu výstavby menších fotovoltaických elektráren. Zatímco ještě před rokem mohli žadatelé v rámci programu Zelená úsporám získat až 200 tisíc korun, nyní se podpora snížila na 140 tisíc a v některých případech dokonce jen na 100 tisíc korun.

    Mikroplasty zamořují stále více lidské mozky, varují vědci. Hromadí se i v jiných orgánech

    Drobné plastové částečky označované jako mikroplasty, které v posledních letech znečišťují životní prostředí a pronikají do lidského organismu, čím dál více zamořují i lidský mozek. Naznačují to nově publikovaná zjištění amerických vědců, na která upozornil deník The Guardian. Nová data ukazují také na výrazný nárůst koncentrace mikroplastů v lidských játrech.

    Zprávy o klimatických změnách a životním prostředí. Informace o ekologických projektech, znečištění, recyklaci, udržitelném rozvoji a dalších environmentálních tématech.