Ekologie

Nejnovější příspěvky k tématu

Věda a technologie

Vědce děsí tání ledovce Soudného dne. Zjistili příčinu, zastavit jeho rozpad neumějí

Vědce děsí tání Thwaitesova ledovce, jemuž se přezdívá ledovec Soudného dne. Jeho zhroucení by pro lidstvo znamenalo katastrofu v podobě významného zvýšení mořské hladiny o několik metrů. Vědci zjistili, že proces tání odstartoval extrémní jev El Niño ve 40. letech minulého století. Z nejnovější studie zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences vyplývá, že jakmile tání ledovce začne, je velmi obtížné ho zvrátit.

Blízký východ

Ekologická katastrofa v Rudém moři: Z napadené lodi vytéká ropa a hrozí zamoření chemikáliemi

Z nákladní lodě Rubymar, kterou v neděli v úžině Báb al-Mandab vážně poškodil útok Hútíů, unikla ropa. Skvrna má délku téměř 30 kilometrů. Navíc je na palubě přes 41 tisíc tun hnojiv, které by mohly uniknout do Rudého moře. Na sociální síti X o tom v noci na sobotu informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM, které hovoří o ekologické katastrofě.

CNN: Blíží se katastrofa v Amazonii. Plíce planety zkolabují už za 26 let, varují vědci

Studie brazilských vědců přišla s šokující předpovědí. Amazonský deštný prales dosáhne kritického bodu již v roce 2050, což bude mít zničující důsledky pro celý region i schopnost světa bojovat se změnou klimatu. Již nyní je Amazonie kvůli globálnímu oteplování sušší a teplejší, v důsledku lesních požárů a těžby dřeva produkuje více uhlíku, než pohlcuje.

EXKLUZIVNĚ: Mluvme o tom, zda jsme připraveni se bránit, říká Metsolaová. Běžte volit, nabádá

V blížících se volbách do europarlamentu mají Češi ovlivnit směr, kterým se bude ubírat Evropská unie i Česká republika, zdůraznila šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Kromě toho se vyjádřila také k plánovanému zákazu prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035 a reagovala na slova Donalda Trumpa, který nedávno prohlásil, že USA nebudou před Ruskem bránit ty země NATO, které nedávají dost peněz na obranu.

Nový cíl EU: Emise skleníkových plynů se mají do roku 2040 snížit o 90 procent

Evropská unie by si měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Vyplývá to z doporučení, která ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. Oproti původnímu návrhu unijní exekutiva vyšla vstříc protestujícím farmářům a upustila od konkrétních zmínek o snižování emisí v zemědělství, okomentovala to bruselská média.

Běžkařské dráhy plné jedů. „Věčná chemikálie“ prosakuje i do pitné vody v Česku, kde nejvíce?

Milují přírodu, přesto jí dlouhá léta ubližují, aniž by o tom věděli. Běžkaři po celém světě používají jedovaté vosky, které podle vědců mohou obsahovat i karcinogenní látky. Jde o vosky s přidaným fluorem, který dává skluznicím lepší vlastnosti a zrychluje lyže. Velcí světoví výrobci teď na základě nových poznatků od jeho používání ustupují.

McDonald's odstartoval v Česku ekologickou novinku. Cílem je ušetřit 84 tun plastu ročně

České pobočky restaurací s rychlým občerstvením McDonald's najíždějí na ekologičtější vlnu. Poté, co nahradily plastová brčka papírovými, přišly i s další změnou. Ta se tentokrát týká víček u nápojů, které od 15. ledna už zákazníci nebudou dostávat k nápojům automaticky. Nová pravidla podle odhadů společnosti přinesou úsporu zhruba 84 tun plastu ročně.

Dejte nám auta určená k likvidaci, žádal Kličko Londýn. Starosta odmítl, argumentoval ekologií

Starosta Londýna Sadiq Khan odmítl prosbu svého kyjevského kolegy Vitalije Klička o zaslání aut určených k sešrotování. Někdejší ukrajinský boxer argumentoval, že by vozy nesplňující přísné ekologické požadavky mohly posloužit v rámci obrany proti ruské agresi. Podle Khana by ale něco takového nesplňovalo cíl programu – ekonomický, sociální a environmentální přínos Londýňanům, informoval britský web Telegraph. Za svůj postoj si politik vysloužil kritiku.

Zakladatel Poslední generace je před německým soudem. Za poničení Braniborské brány

Za poškození Braniborské brány, jednoho ze symbolů Berlína, se bude před soudem v Berlíně zodpovídat šest lidí z klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace) včetně jednoho člověka z Prahy. V úterý to oznámilo berlínské státní zastupitelství. Aktivistou z Prahy je Kai Arne Springorum, který má vedle německého i české občanství. Ten svou účast na zářijové akci, kdy hnutí postříkalo bránu barvou do výšky několika metrů, potvrdil a řekl, že tak chtěl upozornit na hrozící klimatickou katastrofu. Škoda na významné památce podle Berlína činí 115 tisíc eur (2,8 milionu Kč).

Zprávy o klimatických změnách a životním prostředí. Informace o ekologických projektech, znečištění, recyklaci, udržitelném rozvoji a dalších environmentálních tématech.