Ekologie

Nejnovější příspěvky k tématu

Planeta se otepluje dvakrát rychleji, varuje OSN. Čas vypršel, organizace ukázala viníky

Členské státy OSN musí neprodleně zpřísnit svou klimatickou politiku, planeta se totiž podle Spojených národů řítí do pořádného průšvihu. Vyplývá to ze zprávy Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) vydané ve čtvrtek. Pokud nedojde k zásadním změnám, očekává se dvakrát vyšší oteplení planety, než se původně předpokládalo. Dramatický nárůst bude mít podle OSN vážné dopady na lidské životy i celosvětovou ekonomiku. Na většině emisí se přitom podílí státy G20.

Venezuela se chlubí dechberoucím „věčným bleskem“. Anomálie způsobuje nekonečnou bouři

Jihoamerická Venezuela se může pochlubit dechberoucím přírodním úkazem. Nad jezerem Maracaibo probíhá většinu nocí v roce bouře, při níž je možné zahlédnout až 30 blesků za minutu. Atmosférický jev Catatumbo, tedy „Dům blesků“, tak z vodní plochy dělá místo s největší koncentrací blesků na světě. O přírodním úkazu píše web Severe Weather Europe.

Prodejce stahuje z trhu vysavače světoznámé značky. Hrozí, že začnou hořet

Slovenská obchodní inspekce od středy varuje na doporučení prodejce před vybranými modely bezdrátových tyčových vysavačů značky Philips. Konkrétně se jedná o modely ze série Philips 2000 a Philips 3000. Akumulátory se mohou po nárazech samy vznítit. Dodavatel, společnost Versuni Czech Republic, nabízí bezplatnou výměnu akumulátoru. Vysavače mohly skončit i v rukou českých zákazníků.

Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie

Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.

REPORTÁŽ: Sběrač petek a plechovek vytáhne z košů i 15 eur denně. Slováci zálohování chválí

Miroslav Kuchár žije v romské osadě ve východoslovenské Veľké Šariši a živí ho sběr plastových a plechových obalů od nápojů. „Dneska jsem si vydělal 15 eur,“ říká po celodenní šichtě 42letý dlouhodobě nezaměstnaný muž. Češi zálohování PET lahví stále oddalují, Slováci systém využívají od roku 2022. Po jeho zavedení lidé vraceli 70 procent nápojových obalů, nyní je to 92 procent. Příroda i města jsou čistější a obyvatelům vyloučených lokalit odhozené petky a plech pomáhají z nejhorší nouze.

Vratné lahve a plechovky: Zálohový systém od roku 2026? Co o něm říkají experti i lidé

V České republice se ročně prodá přibližně 1,8 miliardy PET lahví a 800 milionů plechovek. Od ledna 2026 na ně bude povinně zavedena záloha ve výši 4 Kč. Jak správně třídit a recyklovat? Jak moc může recyklace pomoci životnímu prostředí? Jak je na tom Česko ve srovnání s ostatními státy? Nejen o tom mluvili v pořadu Co na to vaše peněženka Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování, a David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí na Ministerstvu životního prostředí.

Zprávy o klimatických změnách a životním prostředí. Informace o ekologických projektech, znečištění, recyklaci, udržitelném rozvoji a dalších environmentálních tématech.