reklama
CNN Prima News běloruský prezident

běloruský prezident

Výpis příspěvků ke štítku „běloruský prezident“

Říká se jí Matka běloruské revoluce. Důchodkyně se stala tváří časopisu Vogue

31. října 2020 23:53

Nina Baginská je již nějakou dobu vnímána jako jedna z tváří demonstrací v Bělorusku, které jsou namířené proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a jeho režimu. Mnozí tuto 73letou důchodkyni nazývají „matkou běloruské opozice“. Čiperná dáma se dočkala i jistého ocenění v zahraničí. Stala se totiž tváří známého italského módního časopisu Vogue.

Lukašenko: Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete

17. srpna 2020 08:17
Aktualizováno

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou. Podle jeho slov ho k tomu nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb, které se v zemi konaly 9. srpna. Informovala o tom tisková agentura Belta, podle níž je Lukašenko ochotný „podělit se o moc a změnit ústavu“, ale nikoli pod tlakem.

Má férový vítěz potřebu mlátit lidi na ulicích? Nejen Češi kritizují průběh voleb v Bělorusku

10. srpna 2020 12:10
Aktualizováno

Česká diplomacie odsoudila zásahy běloruské policie proti demonstrantům. Podle ministerstva zahraničí tamní prezidentské volby nelze označit za svobodné a demokratické. Podobně se vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO) i zástupci opozice. Policejní zásah proti demonstrantům v Minsku je podle nich nepřijatelný. Stejně to vidí i představitelé EU.

Běloruska žijící v Česku: Lukašenko nemohl vyhrát, protože volby nebyly svobodné

10. srpna 2020 10:23

Bělorusko povede pošesté v řadě Alexandr Lukašenko. Rozhodly o tom prezidentské volby, v nichž podle předběžných výsledků dosavadní vládce země získal přibližně 80 procent hlasů, zatímco kandidátka opozice Svjatlana Cichanouská necelých deset. Podle Kryściny Šyjanokové, zástupkyně největší facebookové skupiny Bělorusů žijících v Česku a koordinátorky mezinárodního exit pollu, je ale chybné označovat výsledek voleb za Lukašenkovo vítězství, protože hlasování nebylo svobodné.

Bělorusko podle Lukašenka zmařilo mezinárodní spiknutí. Obviňuje západ i východ

19. června 2020 22:52

Bělorusko překazilo mezinárodní spiknutí, jehož cílem bylo destabilizovat zemi před prezidentskými volbami. Tvrdí to tamní prezident Alexandr Lukašenko. Ve čtvrtek úřady zadržely jeho politického rivala Viktara Babaryku, který se chce autoritářskému vládci v srpnu postavit ve volbách hlavy státu. Ve večerních hodinách policie v Minsku zatýkala na demonstraci za Babarykovu podporu.

reklama