reklama

Běloruska žijící v Česku: Lukašenko nemohl vyhrát, protože volby nebyly svobodné

Bělorusko povede pošesté v řadě Alexandr Lukašenko. Rozhodly o tom prezidentské volby, v nichž podle předběžných výsledků dosavadní vládce země získal přibližně 80 procent hlasů, zatímco kandidátka opozice Svjatlana Cichanouská necelých deset. Podle Kryściny Šyjanokové, zástupkyně největší facebookové skupiny Bělorusů žijících v Česku a koordinátorky mezinárodního exit pollu, je ale chybné označovat výsledek voleb za Lukašenkovo vítězství, protože hlasování nebylo svobodné.

reklama

„Mně se příčí, když slyším formulace, že Lukašenko vyhrál, zvítězil nebo byl znovu zvolen. Chtěla bych připomenout, že žádné volby, kromě těch v roce 1994, nebyly uznány jako svobodné,“ řekla Šyjanoková pro CNN Prima NEWS. Zdůraznila, že nechápe, jak se někdo může bavit o jakémkoli vítězství, když během předčasných voleb, které se konaly od úterý do soboty, byly počty hlasujících uměle navýšeny až desetkrát.

K tématu

Žádní zahraniční novináři

Samotný proces voleb provázely velmi kontroverzní události, kvůli kterým hned v neděli vypukly po celém Bělorusku rozsáhlé protesty a demonstrace, během nichž zemřel minimálně jeden člověk. Jedná se například o situace, kdy lidé nestihli vůbec odvolit, protože před volebními místnostmi se tvořily velmi dlouhé fronty, které byly podle opozičních zástupců uměle vytvořené.

„Nebyli přizváni pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a zahraniční novináři nezískali akreditace,“ stěžovala si Šyjanoková. Během protestů běloruská policie některé demonstranty zatkla, podle některých svědků používala k rozhánění davů i slzný plyn.

Dohady o politických vězních

Není jasné, jakým směrem se bude situace v Bělorusku nadále vyvíjet. „Protesty nebyly centralizované a konaly se po celé republice. Aktuálně je v Bělorusku asi 25 politických vězňů, takže buď se s nimi začne obchodovat, za jakých podmínek budou propuštěni, nebo se začne zatýkat a bude jich daleko více,“ myslí si Šyjanoková.

Výsledky exit pollu (výzkumu, kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností, pozn. red.) v České republice hovoří jednoznačně pro opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, která získala přes 90 procent hlasů. Podle stejného výzkumu provedeného na mezinárodní úrovni získala Lukašenkova soupeřka až 85 procent hlasů, zatímco dosavadní prezident pouze pět.

K tématu

Tagy: Bělorusko Nový den volby Alexandr Lukašenko běloruský prezident Svjatlana Cichanouská Kryścina Šyjanok

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama