Bělorusko překazilo mezinárodní spiknutí, jehož cílem bylo destabilizovat zemi před prezidentskými volbami. Tvrdí to tamní prezident Alexandr Lukašenko. Ve čtvrtek úřady zadržely jeho politického rivala Viktara Babaryku, který se chce autoritářskému vládci v srpnu postavit ve volbách hlavy státu. Ve večerních hodinách policie v Minsku zatýkala na demonstraci za Babarykovu podporu.
Podle Lukašenka existoval rozsáhlý plán rozdmýchat revoluci podobnou pouličním protestům na Ukrajině v roce 2014. Politické síly „ze Západu i z Východu“ podle prezidenta soustředily své zájmy na Bělorusko a „určité síly zintenzivnily“ své úsilí.
„To byl cíl. Masky byly strženy nejen z některých loutek, které jsme tu měli, ale i z některých loutkářů mimo Bělorusko,“ řekl Lukašenko. Podrobnosti na podporu svých tvrzení neuvedl. Agentura Reuters připomíná, že v posledních měsících mělo Bělorusko napjaté vztahy s Ruskem.
Lukašenko vládne Bělorusku 26 let a nyní čelí největší výzvě za poslední roky, protože lidé jsou nespokojeni s tím, jak vlažně režim přistupoval ke koronavirové pandemii, a také se stavem hospodářství a lidských práv.
Ve čtvrtek úřady zadržely nejvážnějšího Lukašenkova oponenta Babaryku, který byl šéfem běloruské odnože ruské banky Gazprombank. Kanceláře Belgazprombank byly tento měsíc prohledány a zadrženo bylo dohromady 15 jejích zaměstnanců.
Demonstranti pak dva večery po sobě vytvořili v centru metropole Minsku dlouhý lidský řetěz, který měl vyjadřovat solidaritu se zadrženým Babaryky. Podle agentury AP policie ohradila kordonem centrální náměstí a část účastníků demonstrace i přítomných novinářů zatkla. Protivládní manifestace se uskutečnily i v dalších běloruských městech.
Napjaté vztahy s Ruskem
Agentura TASS dnes informovala, že Lukašenko telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nezabývali se však prý tématem Belgazprombank, ale „některými aspekty spolupráce mezi oběma zeměmi v boji proti koronavirové infekci“.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že Rusko se nechystá zasahovat do běloruských záležitostí a že Kreml „nemá kandidáta pro běloruské volby“.
Vztahy dvou tradičních spojenců jsou napjaté. Minsk mimo jiné odmítá volání Moskvy po vytvoření těsnějšího hospodářského sdružení. Lukašenko se snažil zlepšit vztahy se Západem, ale zákroky proti oponentům by podle Reuters mohly jeho úsilí o narovnání vztahů s EU opět přibrzdit.