Protesty v Bělorusku
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou. Podle jeho slov ho k tomu nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb, které se v zemi konaly 9. srpna. Informovala o tom tisková agentura Belta, podle níž je Lukašenko ochotný „podělit se o moc a změnit ústavu“, ale nikoli pod tlakem.
„Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem,“ prohlásil Lukašenko před skupinou dělníků v jedné z minských továren. „Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete,“ uvedl. Dodal nicméně, že na změnách ústavy už se pracuje.
Násilí vůči demonstrantům je nepřijatelné a nemůže být připuštěno
Situaci v Bělorusku ve středu proberou premiéři a prezidenti zemí Evropské unie na mimořádném jednání. V pondělí to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Občané Běloruska mají podle něj právo rozhodovat o své budoucnosti a zvolit si svobodně svého prezidenta.
Evropská unie už oznámila, že chystá sankce vůči konkrétním představitelům země odpovědným za falšování voleb i násilí vůči demonstrantům. Michel v prohlášení na twitteru dnes také uvedl, že „násilí vůči demonstrantům je nepřijatelné a nemůže být připuštěno“.
Podle agentur se jednání šéfů zemí evropské sedmadvacítky, svolané na středečních 12:00 SELČ, uskuteční prostřednictvím videokonference. Podle Reuters by na něm měli premiéři a prezidenti bloku prodiskutovat možnosti další evropské podpory lidí v Bělorusku, například vznik fondu pro oběti represí či na podporu plurality médií nebo třeba posílení studentských výměn.
Změňte stranu, vyzvala silové složky opoziční kandidátka
Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská krátce před Lukašenkovým posledním vyjádřením prohlásila, že je připravená postavit se do čela národa. Vyzvala bezpečnostní síly, aby změnily stranu. Po nedělní největší protivládní demonstraci, na které se sešlo až 200 tisíc Bělorusů, se budou v pondělí konat celostátní stávky. Demonstranti podle reportérky CNN Prima NEWS Darji Stomatové věří, že čím více zaměstnanců se ke stávce přidá, tím se jim podaří rychleji zvítězit a Alexandr Lukašenko ze své funkce odstoupí. Bělorusové budou navíc motivovaní prohlášením Cichanouské.
Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská Zdroj: AP
Podle štábu CNN Prima NEWS byla atmosféra demonstrace velmi pozitivní. „Překvapivě poté, čím si lidé prošli na začátku týdne, kdy policisté násilně zasahovali proti demonstrantům, z nich nebyl cítit vůbec žádný strach. Spíše mi přišlo, že mají pocit, že už se blíží k vítězství,“ komentovala včerejší demonstraci Stomatová.
V Minsku proti vládě protestovalo až 200 tisíc lidí. V pondělí se očekávají velké stávky
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes před shromážděním svých příznivců v Minsku prohlásil, že přes rozsáhlé protesty nehodlá uspořádat nové volby. V centru běloruské metropole se přitom sešla dosud největší protivládní demonstrace od nedělních voleb za účasti 100 až 200 tisíc lidí. Lidé nespokojení s děním okolo prezidentských voleb vyšli do ulic i v jiných městech. Podle štábu CNN Prima NEWS se lidé začínají rozcházet domů. Pondělí se očekávají mohutné stávky.
Stomatová i potvrdila, že se policejní jednotky stáhly z místa protestu a proti davu nijak nezasahovaly. „Neviděli jsme, že by někdo z policistů brutálně zasahoval proti demonstrantům. Ale je pravda, že se situace zde zmírnila už od 13 srpna. Přesto jsme všichni stále obezřetní,“ pokračovala Stomatová.
V ulicích ale nebyli pouze demonstranti, kteří nesouhlasí s vládou Lukašenka, ale i jeho příznivci. Ti zvolili jako symbol i vlajku sovětského svazu a podle štábu CNN Prima NEWS prohlašovali, že by chtěli, aby se Rusko a Bělorusko sjednotily.
Jsem připravena převzít odpovědnost a v tomto období jednat jako národní vůdce
Nezávislý ruský web Fontanka News navíc uvedl, že neoznačená nákladní vozidla z oblasti Petrohradu míří směrem k Bělorusku. Auta jsou stejná, jako ta, která používá ruská pořádková policie při hromadných akcích. Záběry byly natočené v oblasti Leningradu.
V pondělí se v Bělorusku očekávají další akce mířené proti hlavě státu. Především se mluví o celostátních stávkách, od kterých si demonstranti slibují brzké vítězství a následné odstoupení Lukašenka z funkce. Odvahu jim dodá i prohlášení běloruské opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské. Ta je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Bělorusko by podle jejích slov mělo co nejrychleji připravit právní rámec pro nové spravedlivé prezidentské volby.
Propustíme všechny politické vězně
„Všichni se chceme dostat z tohoto nekonečného kruhu, ve kterém jsme se ocitli před 26 lety. Jsem připravena převzít odpovědnost a v tomto období jednat jako národní vůdce, aby se země uklidnila,“ uvedla Cichanouská ve videonahrávce, kterou zveřejnila dnes ráno. „Propustíme všechny politické vězně a co nejdříve připravíme legislativní rámec a podmínky pro uspořádání nových prezidentských voleb. Skutečné, spravedlivé a transparentní volby, které světové společenství přijme bez výhrad,“ dodala.
Pokud se rozhodnete neuposlechnout rozkazy a přejdete na stranu lidí, odpustí vám
Ve svém prohlášení se také obrátila na bezpečnostní síly země, které v minulých dnech vůči protestujícím zasahovaly velmi tvrdým způsobem. Policisty vyzvala, aby přešli na stranu demonstrantů. „Chci oslovit všechny, kdo nyní slouží v uniformě. Bělorusové jsou lidé, kteří nepřijímají násilí, Bělorusové jsou velkorysí a spravedliví. A pokud se rozhodnete neuposlechnout rozkazy a přejdete na stranu lidí, odpustí vám, podpoří vás a v budoucnu vám nebudou nic vyčítat,“ řekla Cichanouská.
„Koneckonců všichni všichni tvoříme jeden celek. Jsme Bělorusové. Nemáme právo zvednout proti sobě ruku,“ dodala a ocenila odvahu obyvatel své země. „Bělorusové dnes ukazují zázraky hrdinství, solidarity a slušnosti. Čas od času předvádíme světu svou oddanost myšlenkám nenásilného odporu a tím dokazujeme, že pravda není na straně síly – pravda na straně statečnosti, poctivosti, slušnosti a odvahy, řekla.
Podle oficiálních výsledků v běloruských prezidentských volbách 9. srpna získal dosavadní prezident Alexandr Lukašenko 80,1 procenta hlasů, Cichanouská skončila s 10,1 procenta hlasů. Lukašenkovo vítězství však zpochybňuje jak opozice, tak široká veřejnost a zemí již týden zmítají masové protesty. Cichanouská se uchýlila do Litvy kvůli obovám o svou bezpečnost, a zřejmě i pod nátlakem bezpečnostních sil.