Bezdomovci a narkomani trápí Prahu 7. Do Tusarovy ulice je lákají služby Armády spásy


V dalším dílu našeho seriálu Místa strachu se podíváme na Prahu 7, do okolí Armády spásy v Tusarově ulici. Místní si stěžují na bezdomovce a narkomany, kteří se tam potulují.

Na jedné straně luxusní zástavba, moderní byty a jejich obyvatelé – na té druhé o pár desítek metrů dál lidé na okraji společnosti, kteří se tu zdržují. Někteří z nich navštěvují Armádu spásy.

ČTĚTE TAKÉ: Potyčky jsou na nádraží v Hradci na denním pořádku. Město zřídí mobilní služebnu strážníků

„Několikrát se stalo, že lidé využívající Armádu spásy byli pod vlivem nějakých látek a běhali tu po ulici, řvali a my jsme několikrát volali městskou nebo státní policii, aby přijela a pomohla nám to řešit,“ řekla místní obyvatelka pro CNN Prima NEWS.

„Většinou se jedná o taková opilecká dohadování o ničem a když přijedeme, tak se to rozuteče nebo uklidní,“ popsala strážnice Monika Šestáková. „Jsou pod velkým vlivem alkoholu a když se neuklidní, putují na záchytku,“ doplnil strážník Karel Chomát.

Hned vedle centra sociálních služeb stojí mateřská škola. Když projdete pár set metrů ulicí směrem k řece, dostanete se k parkovišti. I tady se podle místních bezdomovci zdržují. Za parkovištěm vede stezka, kterou si lidé zkracují cestu například do Karlína. „Několikrát jsme tam potkali lidi, kteří tam vařili drogy a i si je aplikovali přímo před zraky kolemjdoucích,“ uvedla místní obyvatelka.

Problémový bezdomovec v parku

Na stejné ulici se nachází i park, kam si chodí hrát děti. A ani tohle místo rozhodně nepatří k těm klidným. Během natáčení štábu CNN Prima NEWS někdo z obyvatel upozornil strážníky na opilého bezdomovce, který spal na lavičce. Místo toho, aby se muž zklidnil, vytáhl z kalhot přirození, strážníci ho proto z parku vykázali.

Po chvíli hlídku zavolali na nedalekou zastávku, aby pomohla cestujícímu, kterému se udělalo špatně. Když byla na místě, zastavila tramvaj a řidič z ní vyhodil toho samého muže, který předtím vyváděl v parku. Tentokrát skončil na ošetření v nemocnici.

Úřad slibuje zlepšení

Situaci kolem Armády spásy řeší obyvatelé roky. Stížnosti posílají na městský úřad, který slibuje zlepšení. Podle mluvčího Tomáše Vokuše by se měly v budoucnu omezit služby, které zařízení poskytuje, čímž by přitahovalo méně problémových lidí.

„To jediné, co opravdu pomůže, je, aby tam služby byly v menší míře a přesunuly se do dalších lokalit. Musí být vhodně rozmístěny po Praze a nezpůsobovat problémy na jednom místě,“ řekl Vokuš.

„Důrazně pracujeme s odborníky ze sociálního odboru na transformaci služeb Armády spásy, kterou jsme lidem v této lokalitě slíbili. Není ale jednoduché najít objekty, které by splňovaly všechny nároky. Praha takové nemovitosti nevlastní, takže jsme v tomto odkázáni i na příležitosti nákupu vhodných nemovitostí,“ uvedla náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS).

Plán nápravných opatření připravila podle radní i Armáda spásy. Strážníci v místě mívají buď nepřetržitý dohled, nebo zde provádějí častější kontroly. Magistrát tu také nechal nainstalovat více bezpečnostních kamer. Situace by se tak měla postupně zlepšovat.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zápach, odpadky a stříkačky trápí plzeňské autobusové nádraží. Změna možná přijde brzy