Davide Mattioli, italský zpěvák žijící v Česku, má rodinu v místě, kde umírají stovky lidí

Italský zpěvák Davide Mattioli pobývající už jednadvacet let v Česku je denně v kontaktu s příbuznými ve své rodné zemi. V ohnisku koronavirové nákazy žije jeho pětasedmdesátiletá maminka i sourozenci. V rozhovoru mimo jiné srovnává dopady pandemie v Česku a v Itálii.

Jeho obživou je zpěv a také provozování restaurace v centru Prahy. Ani jednu z profesí však Davide Mattioli nyní kvůli koronavirové pandemii nemůže vykonávat a ocitl se tak zcela bez příjmů. Daleko více ho však trápí, že se nemůže vídat se svou rodinou, pětasedmdesátiletou maminkou a sourozenci, kteří žijí ve střední Itálii, konkrétně ve městě Fano. Denně tam umírají stovky lidí. Mezi nimi i někteří kamarádi, se kterými vyrůstal.

Kdy jste byl v Itálii naposledy?

Třetího ledna. Od té doby jsem kvůli uzavřeným hranicím svoje nejbližší neviděl. Maminka žije sama, volám jí každý den přes videohovor. To je náš jediný kontakt, který máme a zaplaťpánbůh za něj. Jsou to hodiny a hodiny, co spolu propovídáme. Bavíme se o všem, maminka mi říká, co se v Itálii děje. I když v Čechách je to také hrůza a umírají lidé, s Itálií se to nedá vůbec srovnat. V Česku se to podchytilo ještě včas. Nedokážu ani popsat, jak se těším na ten den, až zase budu moci přijet do Itálie, uvidím se s maminkou, budu ji moci obejmout a říct jí do očí, jak ji miluji. Mám o ni a své blízké strašný strach!

Jak současnou situaci vaše maminka snáší?

Ze začátku dobře. Byla pozitivní. Teď už je ale trochu jiná. Má deprese. Jak je dlouhou dobu zavřená doma a nikam nemůže, začíná se to projevovat na její psychice. Zvlášť, když vidí, co se kolem ní děje. Jak umírají její vrstevníci, lidé, které dobře znala a měla ráda. I já jsem jich spoustu znal... Ty příběhy jsou velmi, velmi smutné...

Můžete popsat nějaký konkrétní?

Třeba jedna rodina, která bydlela kousek od nás. Žena ve věku asi třiceti let přišla kvůli koronaviru o manžela, dědečka a babičku. V mžiku se jí rozpadla skoro celá rodina. Zůstala jen ona a maminka. To je prostě šílené. Hodně mě také sebralo, že na tu nemoc zemřel i doktor, kterého jsem osobně znal. Byl to skvělý člověk, skvělý lékař, který celý život obětavě pomáhal ostatním.

Máte možnost srovnání. Je podle vás lékařská péče ohledně koronaviru na lepší úrovni v Česku, nebo v Itálii?

To se nedá moc porovnávat. V Itálii žije šedesát milionů obyvatel, tady deset. Což se také projevuje v úmrtnosti. Ale i tak, na počet obyvatel v Itálii zemřelo strašně moc lidí. Je to obrovské množství. Nevím, jestli Češi, jak se říká, mají tužší kořínek a jsou více odolní... Nevím. S jistotou však mohu říct, že doktoři i zdravotní personál v Itálii dělají od začátku pro záchrany životů maximum. Jinak by to byla ještě daleko větší tragédie. Ale bohužel se to nepodchytilo včas, to byla chyba. Co mám ale poslední zprávy, i v Itálii se to teď malinko zastavilo. Vyhráno ještě není, ale světýlko na konci tunelu je už vidět.

V Čechách vláda schválila pomoc pro osoby samostatně výdělečné činné, které zasáhla pandemie. Dostanou pětadvacet tisíc korun. Jak zareagovali italští zákonodárci?

V tom je naopak velký rozdíl. Musím českou vládu pochválit. To, co řekla, splnila. A i já, přestože jsem cizinec, už jsem ty peníze obdržel. V Itálii jsou ministři každý den v televizi, jen mluví a mluví, ale skutek utekl. Vůbec nic se neděje. Dva měsíce už je tam všechno zavřené, lidem dochází peníze a nedostali ještě ani korunu. Řada z nich se stává bezdomovci. Je to katastrofa.

Tagy: