Botanická zahrada Praha: Svět na pětadvaceti hektarech denně křižuje elektromobil

Co má společného Botanická zahrada Praha a elektromobily společnosti Hyundai? Lásku k přírodě a snahu o co nejšetrnější zacházení se životním prostředím při využití moderních technologií. I proto se společnost Hyundai stala v loňském roce generálním partnerem pražské botanické zahrady a pomáhá rozvíjet zdejší expozice a realizovat řady nových projektů. Vzpomeňte si na to, až se sem někdy vydáte na návštěvu a potkáte tu zaměstnance v elektromobilech, jak tiše křižují zdejší cesty.

Téměř celý svět na pouhých pětadvaceti hektarech. V Botanické zahradě Praha najdete stovky rostlin ze všech koutů planety, čtyři metry hluboké jezírko či vodopád nebo elektromobily. Vše tu funguje pěkně v harmonii a je si navzájem užitečné.

Když technologie chrání přírodu

Trvalo to dlouho, ale moderní technika je konečně na dobré cestě k tomu naši planetu měnit i k lepšímu. Dvacáté století a všechny možné vynálezy vytvořily v tomhle ohledu vůči naší planetě obrovský dluh a máme co dohánět. Je tak radost, když se zadaří a technologie pomáhají tam, kde je třeba. Právě botanické zahrady jsou přesně takovým místem.

Bez moderních vymožeností by nestál kupříkladu skleník Fata Morgana. Vyrostl mimo areál venkovních expozic, na prosluněném jižním svahu trojské stráně. Jedná se o velmi moderní architekturu zapuštěnou do skalnatého terénu. Najdete v něm rostliny z různých zemí tropického a částečně i subtropického klimatického pásma. A ti, kteří raději pozorují exotické živočichy, zajásají při pohledu na sladkovodní akvária nebo na život v tropických jezerech.

Není třeba zdůrazňovat, že žádný z organismů, kterým se ve skleníku daří, by bez moderní technologie, která jim zajišťuje ty správné podmínky k životu, v Praze asi těžko přežil. Teď se jim ale daří a vesele si rostou a stávají se tak významným studijním materiálem.

Velký důraz v Botanické zahradě kladou na udržitelnost. Tu zohledňují při každodenním provozu. Při filtrování vody, vytápění skleníků nebo při přemísťování zaměstnanců. To jim usnadňují elektromobily Hyundai, které je bez škodlivých emisí a pěkně potichu, dopraví, kam potřebují. Třeba k Vinici sv. Kláry.

Památkově chráněná vinice

Uchvátí vás a rozhodně nemusíte být zapřisáhlý vinař. Modré i červené víno se tu s velkou pravděpodobností pěstuje už od dob vlády Václava II. Na mále měla ovšem při krátkém období, kdy se z ní stal třešňový sad. V letech 1950-1953 se ale dočkala obnovy. Součástí Botanické zahrady Praha je od roku 1995 a posledních osmnáct let je přístupná veřejnosti. Součástí vinice jsou také viniční domek a Kaple sv. Kláry.

Tagy: