Brown o nové knize: Je to milostný dopis Praze. Rád kombinuji mýty a technologie

CNN Prima NEWS
Pavlína Wolfová
CNN Prima NEWS , Pavlína Wolfová
  • 23. zář 2025, 22:51

  • Kniha Tajemství všech tajemství je můj milostný dopis Praze. Tohle místo zbožňuju a z románu to je poznat. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl americký spisovatel Dan Brown. Autor legendárních knih o legendárním profesorovi Robertu Langdonovi do svého aktuálního díla zahrnul také známé legendy a pověsti, které českou metropoli obestírají. Na jejích stranách se tak můžete dočíst i o bájném Golemovi.

    „Praha je už od dob císaře Rudolfa II mystickým středobodem Evropy. Rudolf sem přivedl mystiky, alchymisty a kabalisty a od té doby všichni v Evropě považují Prahu za mystické místo,“ uvedl Brown v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Z toho důvodu je prý česká metropole ideální pro hlavní postavu jeho románů.

    ČTĚTE TAKÉ: Mozart a slavný pražský rodák. První premiéry sezóny Národního divadla mají prestižní obsazení

    „Pro Roberta Langdona neexistuje lepší lokace než Praha se vší svou krásou, tajnými chodbami, chrámy a hrady. O Praze se píše skvěle,“ pochvaluje si světoznámý spisovatel. Významnou roli v jeho novém románu hraje i mýtický Golem. Brown si jej prý vybral primárně proto, že mu zapadal do děje knihy. „Je to ochránce a i v mém románu je postava, která se považuje za ochránce. Golem je tedy výborná metafora,“ popsal.

    Spisovatel si Prahu dle svých slov velmi oblíbil a navštívil ji už sedmkrát. Čistě kvůli rešerším do města přijel čtyřikrát. „Tenhle román je milostný dopis Praze. Já tohle místo zbožňuju a z mé knihy je to poznat,“ sdělil.

    Tématy se jeho nejnovější kniha příliš neliší od těch předchozích. I v Tajemství všech tajemství kombinuje historii a mýty s technologií a vědou. „Rád píšu o starém i o novém. Tato kniha je o vědě a lidské mysli, ale je i o dějinách Prahy. Splétám to dohromady v dobrodružném příběhu, který snad bude čtenáře bavit,“ dodal.

    Na celý rozhovor s americkým spisovatelem, ve kterém promluvil mimo jiné o setkání s prezidentem Petrem Pavlem či o seriálové adaptaci románu, se můžete podívat ve videu v úvodu tohoto článku.

    MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Marta Kubišová před vyprodanou Lucernou odzpívala svůj poslední koncert