CNN Prima News technologie

technologie

Výpis příspěvků ke štítku „technologie“

PŘEHLEDNĚ: Jak si nenechat ukrást údaje k platební kartě? Pozor na veřejné wifi sítě

31. května 2023 15:09

Internetové podvody a hackerské útoky rostou na síle, a během letních prázdnin tomu nebude jinak. Kyberzločinci nejčastěji cílí na technicky méně zdatné a příliš důvěřivé osoby, využívají i veřejných wifi sítí, aby se dostali k citlivým údajům k platební kartě. Jak se jim bránit, na co si dát pozor a které formy ochrany jsou nejspolehlivější? Redakce CNN Prima NEWS se zeptala několika expertů na kyberbezpečnost a platební prostředí.

Česko má nejméně žen v IT oboru z celé Evropské unie. Na vině jsou i předsudky

28. května 2023 08:28

Technologie jsou nedílnou součástí pokroku a moderního světa. Zatím mu dominují muži, ale čím dál častěji do tohoto neustále se rozvíjejícího oboru pronikají také ženy. A ten se tak pro ně stává skvělou studijní i pracovní příležitostí se slibnými vyhlídkami do budoucna. A právě prosazení žen ve světě technologií má podpořit projekt Women in Tech, za nímž stojí společnost Huawei.

Future Farming vyvinul Aztéckou zahradu s umělým deštěm. Nejjednodušší způsob pěstování zeleniny

22. května 2023 13:53

Česká technologická firma Future Farming, která se zabývá vývojem pokročilé aquaponie a dalších nových technologií pro moderní zemědělství, má za sebou rekordní rok. Firma hlásí rekordní tržby ve výši 225 milionů korun a v meziročním srovnání i 2,5 krát vyšší zisk ve výši 25 milionů korun. V červnu se firma chystá vstoupit na evropský trh se zcela novou technologií nazvanou Aztécká zahrada.

Ferag: Automatizace je nevyhnutelná. Lidi ale nenahradí, říkají experti v oblasti interlogistiky

21. května 2023 15:30

Rostoucí poptávka po zboží všeho druhu a s ní také vzestup e-commerce. Na druhé straně nedostatek prostoru pro skladování vyrobených produktů i minimum lidských sil. To jsou podmínky, s nimiž se potýkají výrobci i prodejci po celém světě, a mimochodem také výzvy k řešení pro profesionály v oboru interlogistiky. K nim beze sporu patří společnost Ferag, která funguje déle než šedesát let a která sází na automatizaci a rozvoj technologií.

Umělá inteligence může ohrozit volby v USA, tvrdí experti. Popsali možnosti jejího zneužití

20. května 2023 21:12

Umělá inteligence představuje vážné riziko pro nadcházející prezidentské volby plánované v USA na rok 2024. Obavy dle expertů oslovených zpravodajskou agenturou AP panují především ohledně zneužití chytrého softwaru k manipulaci a klamání voličů. Za problematickou odborníci označují například schopnost počítačových programů rychle vytvářet falešný obsah v podobě hyperrealistických obrázků, videí nebo zvukových nahrávek, a to s minimálními náklady.

Napíše referát, spočítá příklad. Studenti stále častěji užívají programy umělé inteligence

16. května 2023 07:20

Studenti středních i vysokých škol čím dál častěji využívají umělou inteligenci (AI). Speciální programy na základě zadání vypracovávají referáty či seminární práce. AI v současnosti kromě napsání souvislého textu dokáže vypočítat i matematické příklady. Učitelé přiznávají, že odhalování takových podvodů je složité. I proto uvažují o formě zkoušení, na kterou bude i umělá inteligence krátká.

Internet se mění. Poznat lež bude náročnější, zvlášť pro „naivní důvěřivce“, varují experti

30. dubna 2023 22:39

Technologie postupuje dopředu příliš rychle a lidé jejímu tempu nestačí. S příchodem lepší umělé inteligence (AI) a kvalitních generátorů textu či obrazu hrozí, že se uživatelé internetu čím dál jednodušeji stanou oběťmi dezinformační scény. Obavy neplynou jen z šíření falešných zpráv, ale také z podvodů v e-mailech či na sociálních sítích. „Rozpoznat, co je pravda, co dezinformace a co lež, bude čím dál náročnější,“ uvedli IT experti oslovení redakci CNN Prima NEWS.

Green Deal pro letadla popírá fyzikální zákony. Ohrozilo by to cestující, varují čeští výrobci

29. dubna 2023 08:03

Letecký průmysl zřejmě nečeká stejný osud jako ten automobilový, v kterém nebude od roku 2035 možné vyrábět auta s klasickými spalovacími motory. Přestože by si Evropská unie přála omezovat i letecké emise, alternativní motory zatím nejsou na takové úrovni, aby mohly být považovány za spolehlivé. Podle českých výrobců letadel by ohrožovaly bezpečnost cestujících.

Televizor se zabudovanou umělou inteligencí? Novinkám od Samsungu pomáhá zlepšovat obraz

27. dubna 2023 15:00

Umělá inteligence hýbe světem. Nejinak tomu je i u elektroniky, kde dokáže překvapivě velké divy. V případě letošních Neo QLED televizorů od Samsungu si umělá inteligence dokáže pohrát nejen s jasem a kontrastem, ale také se samotnou kvalitou obrazu. Díky výkonnému jádru s neurálními sítěmi si například zvládne obsah s nízkým rozlišením sama „dopočítat“ a nabídnout mnohem ostřejší obraz. A zdaleka to není jediná novinka, kterou se mohou televizory od Samsungu pochlubit.

Komplikace pro ukrajinské vojáky. Ruští okupanti se chlubí „neviditelnými plášti“

25. dubna 2023 22:39

Okupanti na frontě začali používat speciální obleky s prvky tepelně izolačního materiálu. Tvrdí to alespoň ruská média. Vojenská uniforma ze zmíněné látky výrazně ztěžuje vidění člověka v noci přes termokameru, kterou využívají ukrajinští snipeři i operátoři bezpilotních letounů. Zbraně vybavené termokamerou Ukrajině dosud poskytují určitou převahu na bojišti.