CNN Prima News literatura

literatura

Výpis příspěvků ke štítku „literatura“

Začal pištět a já mu uštědřil facku, vzpomíná Viewegh na napadení kritika. Byl za násilníka

Píše už pětatřicet let a je autorem více než třiceti knižních titulů. Ten nejnovější z pera Michala Viewegha je dokonce dvojitý, protože obsahuje dvě novely. První se věnuje poněkud kontroverznímu tématu, a sice erotickým službám v domovech důchodců. A slavný spisovatel do příběhu Obyčejná laskavost zapojil i prezidenta Petra Pavla, který udělí hlavní hrdince vyznamenání. „Já tam naznačuju, že mu to našeptala manželka,“ říká Viewegh v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zavzpomínal také na některé kauzy z minulosti, jako například napadení jednoho literárního kritika.

Na Floridě zakázali stovky knih, vadí i populární klasiky. Bijte na poplach, vyzývají aktivisté

V americkém státě Florida zmizelo za poslední rok na 700 knih ze školních knihoven. Mezi zakázané tituly patří například klasika od George Orwella 1984, Deník Anny Frankové, horory Stephena Kinga, ale i populární fantasy série a díla s LGBT tematikou. Florida stojí v popředí celonárodního střetu, jak lze na škole vyučovat rasu, historii a sexualitu.

ROZHOVORY Terezie Tománkové: První kniha moderátorky nabídne devět příběhů inspirativních žen

Tenistka Barbora Strýcová, diplomatka a politička Dita Charanzová, modelka Tereza Maxová, neuroložka Eva Kubala Havrdová, lékařka v mobilním hospici Katarína Vlčková, advokátka Lucie Hrdá, novinářka a fotografka Lenka Klicperová, pedagožka Magdalena Málková a členka představenstva banky, která ji připravuje na budoucnost z pohledu technologií, inovací a digitalizace, Michaela Bauer. Devět žen, devět příběhů, devět otevřených rozhovorů. Terezie Tománková ve svých ROZHOVORECH (nastole, 369 Kč) předkládá – nejen ženám – inspirativní zamyšlení. Co stojí za úspěchem těchto výjimečných žen, které se věnují různým profesím? Odvaha. To je to, co všechny ženy a jejich příběhy spojuje.

Sbohem, tištěné Lidovky. Deník vydal poslední číslo, z titulní strany čiší nostalgie

Poslední číslo tištěných Lidových novin (LN), které vyšlo tuto sobotu, otevírá 36 titulních stran z historie listu. Zachycují důležité historické momenty, které nejstarší tuzemský deník během 131 let od svého založení zaznamenal. Celkem 26 stran sobotního vydání obsahuje i tradiční přílohy Orientace a Relax. V elektronické podobě bude list pokračovat na adrese Lidovky.cz, kam bude i nadále přispívat část současných autorů. Sobotní příloha Orientace se stane od příštího týdne součástí tištěného deníku Mladá fronta Dnes, který rovněž vydává vydavatelství Mafra.

Zemřel renomovaný literární vědec Jiří Opelík. Byl expertem na díla bratří Čapků

Ve věku 93 let zemřel literární kritik, editor a historik Jiří Opelík. Informoval o tom web Echo24. Opelík se zabýval českou moderní literaturou, byl mimo jiné znalcem díla bratří Čapků. Za svou činnost byl oceněn Cenou F. X. Šaldy či Cenou Toma Stopparda, kterou mu udělila Nadace Charty 77. Byl rovněž spoluautorem rozsáhlého Lexikonu české literatury, který v roce 2009 získal cenu za přínos české literatuře v soutěži Magnesia Litera. Opelík zemřel v noci na 3. srpna, uvedl web Echo24.

V české beletrii mi teď chybí řemeslná dovednost, říká Michal Viewegh. Psaním se uživí málokdo

Je nejvýraznějším symbolem české porevoluční literatury. První knihu vydal v roce 1990, obří úspěch zaznamenal už jeho další titul Báječná léta pod psa. Michal Viewegh ve svých příbězích často odráží aktuální tuzemské dění a mnohdy se inspiruje vlastním životem. Jako tomu bylo v případě poslední novely Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva, v níž uplatnil zkušenosti ze soužití s válečnou uprchlicí z Ukrajiny, která se brzy stala jeho partnerkou. „Musím říct, že Olenka je tradiční žena v tom nejlepším slova smyslu,“ pochvaluje si slavný spisovatel nový vztah v rozhovoru pro ročenku CNN Prima NEWS. Když je ale řeč o budoucnosti české literatury, jeho optimismus mizí.

Sladkost vztahu, zapsal si Franz Kafka o ženě ze Zlatých Hor. Od jeho smrti uplynulo 100 let

Jobova zvěst dostihla spisovatele Franze Kafku (1883-1924) v srpnu roku 1917, když začal chrlit krev a lékaři nemoc diagnostikovali jako tuberkulózu. V té době na ní umírala zhruba polovina pacientů, takže Kafka se celkem logicky prohlásil za „beznadějný případ“. Zemřel sedm let poté, 3. června 1924. Německy píšící pražský židovský spisovatel se proslavil až posmrtně, zato ve světovém kontextu. „Kafka je autor, který mě naprosto zásadně ovlivnil. Vlastně kvůli němu jsem se poprvé vydala do Prahy,“ říká pro CNN Prima NEWS tchajwanská spisovatelka Hung Ai-Chu. Připomeňme si v kostce Kafkův život i dílo a podívejme se do polských Głuchołaz a českých Zlatých Hor. To jsou Kafkovými životopisci dosud málo probádaná místa, která slavný spisovatel navštívil, a kde prožil milostné okouzlení.