CNN Prima News literatura

literatura

Výpis příspěvků ke štítku „literatura“

Válka na Ukrajině neskončí, dokud bude Putin naživu. Západ to neovlivní, míní spisovatel

23. listopadu 2022 05:22

Po devíti měsících od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu je naděje na příměří mezi Kyjevem a Moskvou stále v nedohledu. Jeden z nejvýznamnějších ruských spisovatelů současnosti, Michail Šiškin, je přesvědčen, že zástupci Západu ani Ukrajiny nemůžou mír zajistit sami. Podle něj totiž konflikt bude trvat do té doby, dokud bude naživu ruský prezident Vladimir Putin. Šiškin, který je velkým kritikem kremelské politiky, to řekl v rozhovoru pro švýcarský deník Berner Zeitung.

Překládal Cervantese a Márqueze, vyznamenal ho španělský král. Zemřel hispanista Forbelský

15. listopadu 2022 10:04

V pondělí večer zemřel hispanista Josef Forbelský, bylo mu 91 let. V úterý to za rodinu oznámil jeho zeť Petr Nikolaev. Forbelský psal o dějinách španělské literatury, překládal španělské a latinskoamerické autory. V roce 2017 dostal Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší beletristický překlad předchozího roku za převod románu Miguela de Cervantese Persiles a Sigismunda. Španělský král Forbelského vyznamenal za celoživotní odbornou práci věnovanou španělskému jazyku a kultuře.

Nobelovu cenu za literaturu má francouzská spisovatelka Ernauxová. Její memoáry vyšly česky

6. října 2022 13:11

Nobelovu cenu za literaturu letos získala francouzská spisovatelka Annie Ernauxová. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Dvaaosmdesátiletá autorka podle akademiků dostala ocenění za to, s jakou precizností a odvahou ve svých literárních textech zkoumá lidskou paměť. Ta je ústředním tématem jednoho z jejích nejznámějších děl, memoárů Roky (2008), které letos vyšly i česky.

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko

12. srpna 2022 17:41
Aktualizováno

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl kolem 17:00 místního času stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý. Autor se nachází na jednotce intenzivní péče, zřejmě přijde o oko, uvedl jeho agent Andrew Wylie v prohlášení tisku.

Také na Islandu lidé podléhají dezinformacím Kremlu, říká exstarosta Reykjavíku

7. července 2022 09:09

Exstarosta islandské metropole Jón Gnarr je autorem globálně úspěšného bestselleru Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku a chtěl změnit svět. Volby vyhrál v roce 2010 s recesistickým seskupením Nejlepší strana (Besti Flokkurinn), dnes je spisovatelem na volné noze a udivuje ho, jak velká část islandské společnosti naslouchá Kremlu. „Bohužel, tito moji spoluobčané považují veřejnoprávní média na Islandu za pouhou západní propagandu,“ říká pro CNN Prima NEWS.

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

16. ledna 2022 07:45

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

Češi ve Vídni nebyli jen dělníky. Patřili také mezi elity, říká spisovatelka Horáková

9. ledna 2022 13:35

Pavla Horáková patří mezi nejúspěšnější české spisovatele současnosti. Pozitivní ohlasy za svá díla sklízí jak od odborné veřejnosti, tak od čtenářů. Za svůj román Teorie podivnosti navíc v roce 2019 získala cenu Magnesia Litera. V předvánočních měsících zaplavila česká knihkupectví její nejnovější kniha Srdce Evropy, v níž autorka přibližuje českou stoupu, která byla zanechána ve Vídni po rozsáhlé české imigraci na přelomu 19. a 20. století.

Otec elfů a hobitů Tolkien byl génius i podivín. Mordor vymyslel podle první světové války

3. ledna 2022 19:12

Před 130 lety se narodil John R. R. Tolkien, autor dnes už klasických fantasy Hobit nebo Pán prstenů. Jeho fascinující svět Středozemě s elfy, trpaslíky, čarodějem Gandalfem či skřety zpopularizovaly veleúspěšné Jacksonovy filmy, baví lidi po celé planetě i půl století po Tolkienově smrti. Teolog Pavel Hošek napsal o anglickém jazykovědci knihu, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS s laskavou nadsázkou tvrdí, že Tolkien byl génius i podivín.