Poullain o seznámení s Polívkou: Zamilovala jsem se ve vteřině. Nic jsem neobětovala
literatura
Výpis příspěvků ke štítku „literatura“
Válka na Ukrajině neskončí, dokud bude Putin naživu. Západ to neovlivní, míní spisovatel
Po devíti měsících od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu je naděje na příměří mezi Kyjevem a Moskvou stále v nedohledu. Jeden z nejvýznamnějších ruských spisovatelů současnosti, Michail Šiškin, je přesvědčen, že zástupci Západu ani Ukrajiny nemůžou mír zajistit sami. Podle něj totiž konflikt bude trvat do té doby, dokud bude naživu ruský prezident Vladimir Putin. Šiškin, který je velkým kritikem kremelské politiky, to řekl v rozhovoru pro švýcarský deník Berner Zeitung.
Překládal Cervantese a Márqueze, vyznamenal ho španělský král. Zemřel hispanista Forbelský
V pondělí večer zemřel hispanista Josef Forbelský, bylo mu 91 let. V úterý to za rodinu oznámil jeho zeť Petr Nikolaev. Forbelský psal o dějinách španělské literatury, překládal španělské a latinskoamerické autory. V roce 2017 dostal Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší beletristický překlad předchozího roku za převod románu Miguela de Cervantese Persiles a Sigismunda. Španělský král Forbelského vyznamenal za celoživotní odbornou práci věnovanou španělskému jazyku a kultuře.
Nobelovu cenu za literaturu má francouzská spisovatelka Ernauxová. Její memoáry vyšly česky
Nobelovu cenu za literaturu letos získala francouzská spisovatelka Annie Ernauxová. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Dvaaosmdesátiletá autorka podle akademiků dostala ocenění za to, s jakou precizností a odvahou ve svých literárních textech zkoumá lidskou paměť. Ta je ústředním tématem jednoho z jejích nejznámějších děl, memoárů Roky (2008), které letos vyšly i česky.
Máme strach, snad je Rushdie v pořádku. Politici odsoudili brutální útok na spisovatele
Politici i spisovatelé po celém světě odsoudili útok na britského autora indického původu Salmana Rushdieho. Ten skončil v nemocnici poté, co ho v pátek při vystoupení v New Yorku pobodal útočník. Své znepokojení z celého incidentu vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. Policisté útočníka již zadrželi, nyní je ve vazbě.
Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko
Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl kolem 17:00 místního času stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý. Autor se nachází na jednotce intenzivní péče, zřejmě přijde o oko, uvedl jeho agent Andrew Wylie v prohlášení tisku.
Také na Islandu lidé podléhají dezinformacím Kremlu, říká exstarosta Reykjavíku
Exstarosta islandské metropole Jón Gnarr je autorem globálně úspěšného bestselleru Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku a chtěl změnit svět. Volby vyhrál v roce 2010 s recesistickým seskupením Nejlepší strana (Besti Flokkurinn), dnes je spisovatelem na volné noze a udivuje ho, jak velká část islandské společnosti naslouchá Kremlu. „Bohužel, tito moji spoluobčané považují veřejnoprávní média na Islandu za pouhou západní propagandu,“ říká pro CNN Prima NEWS.
Zesnulý Radko Pytlík: Rodina s ním trávila jeho poslední chvíle. Nechyběl ani Vojtěch Dyk
Rodina známého herce Vojtěcha Dyka zažívá těžké chvíle. V pondělí zemřel jeho otec Radko Pytlík. Známý literární historik se dožil úctyhodných 93 let. Když naposledy vydechl, jeho rodina mu byla nablízku. Vdova Věra Dyková deníku Blesk popsala, jak vypadaly jeho poslední chvíle.
Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci
„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.
Zemřel spisovatel Stanislav Rudolf. Napsal legendární díla jako Kopretiny pro zámeckou paní
V sobotu zemřel v Brandýse nad Labem spisovatel, scenárista a filmový dramaturg Stanislav Rudolf. Bylo mu 89 let. Informaci sdělil jeho syn Martin. Mezi nejznámější Rudolfovy knihy, které byly i zfilmovány, patří Metráček, Kopretiny pro zámeckou paní nebo Operace mé dcery. Poslední rozloučení bude v rodinném kruhu.
Češi ve Vídni nebyli jen dělníky. Patřili také mezi elity, říká spisovatelka Horáková
Pavla Horáková patří mezi nejúspěšnější české spisovatele současnosti. Pozitivní ohlasy za svá díla sklízí jak od odborné veřejnosti, tak od čtenářů. Za svůj román Teorie podivnosti navíc v roce 2019 získala cenu Magnesia Litera. V předvánočních měsících zaplavila česká knihkupectví její nejnovější kniha Srdce Evropy, v níž autorka přibližuje českou stoupu, která byla zanechána ve Vídni po rozsáhlé české imigraci na přelomu 19. a 20. století.
Otec elfů a hobitů Tolkien byl génius i podivín. Mordor vymyslel podle první světové války
Před 130 lety se narodil John R. R. Tolkien, autor dnes už klasických fantasy Hobit nebo Pán prstenů. Jeho fascinující svět Středozemě s elfy, trpaslíky, čarodějem Gandalfem či skřety zpopularizovaly veleúspěšné Jacksonovy filmy, baví lidi po celé planetě i půl století po Tolkienově smrti. Teolog Pavel Hošek napsal o anglickém jazykovědci knihu, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS s laskavou nadsázkou tvrdí, že Tolkien byl génius i podivín.
Zemřel významný básník Karel Šiktanc, bylo mu 93 let. Od Klause dostal metál
V neděli ráno zemřel básník, textař a bývalý novinář Karel Šiktanc. Oceňovanému umělci bylo 93 let. Smutnou zprávu zveřejnil na svém Facebooku spisovatel Jan Němec. Za svou literární tvorbu získal Šiktanc celou řadu ocenění, mimo jiné dvakrát cenu Jaroslava Seiferta či medaili Za zásluhy od někdejšího prezidenta Václava Klause.