reklama
CNN Prima News literatura

literatura

Výpis příspěvků ke štítku „literatura“

Nobelovu cenu za literaturu dostal spisovatel z Tanzanie. Píše o dopadech kolonialismu

7. října 2021 13:18
Aktualizováno

Nobelovu cenu za literaturu letos získal anglicky píšící tanzanský spisovatel Abdulrazak Gurnah. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Autor, který se narodil v roce 1948 a trvale žije a vyučuje v Británii, na sebe upoutal pozornost například románem Paradise (Ráj). Ten se v roce 1994 dostal mezi finalisty při udílení Bookerovy ceny. Nyní akademici ocenili spisovatele zejména za zpracování tématu kolonialismu a jeho dopadů.

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

30. července 2021 07:08

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Spisovatelem navzdory. Autor Rozmarného léta Vančura se narodil před 130 lety

23. června 2021 07:31

Rozmarné léto, Markéta Lazarová nebo Kubula a Kuba Kubikula patří dnes ke klasickým dílům české literatury. Jejich autor Vladislav Vančura se narodil přesně před 130 lety, třeba knize Rozmarné léto je tak už téměř sto let. Za druhé světové války se Vančura zapojil do odboje, což ho stálo život. Popraven byl v roce 1942 na Kobyliské střelnici. Jeho smrt měla Čechy zastrašit po atentátu na Heydricha, přestože s ním neměl nic společného.

Danteho Božská komedie vychází bez stěžejní pasáže. Mohamed už netrpí v pekle

26. března 2021 18:56

Literární klasika italského básníka Dante Alighieriho Božská komedie vychází v Nizozemí v novém překladu. Kniha však bude postrádat jednu ze stěžejních pasáží, a to o proroku Mohamedovi. Podle belgické překladatelky Lies Lavrijsenové je pasáž necitlivá a mohla by urazit velkou skupinu čtenářů. Kniha by se podle ní měla zpřístupnit také mladšímu publiku.

Řežeme pod sebou větev a říkáme tomu pokrok, varuje novinářka Pavla Jazairiová

9. ledna 2021 12:47

Novinářka Pavla Jazairiová se o takzvané rozvojové země zajímá od roku 1965. Známy jsou její rozhlasové a knižní reportáže, kniha Z Etiopie a odjinud je v pořadí její dvacátou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovoří třeba o tom, zda existuje „pravé hodnoty“ společné všem národům nebo jak dokázala zpacifikovat mužský mejdan v Pákistánu.

Zemřel autor špionážních románů John le Carré. Bylo mu 89 let

14. prosince 2020 07:14

Zemřel britský autor špionážních a politických bestsellerů David Cornwell, spíše známý jako John le Carré. Bylo mu 89 let. Naposledy vydechl v sobotu večer, informoval s odkazem na Cornwellova agenta web americké televize CNN. Podle románu Le Carrého byl natočen třeba film Jeden musí z kola ven.

reklama