CNN Prima News literatura

literatura

Výpis příspěvků ke štítku „literatura“

Den přijímaček PŘEHLEDNĚ: Co když dítě onemocní, kolik má času a kdy zjistí výsledky

Po novém systému podávání přihlášek přicházejí přijímací zkoušky. Už 12. dubna usednou první žáci devátých tříd do školních lavic s cílem dostat se na střední školu, druhý řádný termín je vypsán o tři dny později. Jak zkouškový den probíhá? Co vše mohou studenti a cizinci u Cermat testů používat a čím mohou ovlivnit finální bodování? Průběh přijímací zkoušky včetně následných důležitých termínů a případného odvolání pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

REPORTÁŽ: U hrobu básníka Wolkera 100 let od pohřbu. Tady mu zmrzlo srdce, líčila jeho matka

Do hrobu ho spustili před pátou odpoledne, v sobotu 5. ledna 1924. Pohřeb spisovatele Jiřího Wolkera v moravském Prostějově tehdy doprovázely teploty hluboko pod nulou. „Za třeskutého mrazu, kdy pod kroky chodců praskal zledovělý sníh a slzy v očích na víčka přimrzaly,“ líčila počasí během obřadu básníkova matka Zdena. O 100 let později ukazuje teploměr 9 stupňů nad bodem mrazu a svítí slunce.

Velvyslanec: Kundera si přál být pohřben v Česku. Přednášel nám ve vinárně, vzpomínal Bočan

Nejen literární svět zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů Milana Kundery, který v úterý zemřel v Paříži ve věku 94 let. V prostorech českého velvyslanectví ve francouzské metropoli bude umístěna kondolenční kniha, uvažuje se také o výstavě literátových kreseb. Ve vysílání Radiožurnálu to uvedl velvyslanec ve Francii Michal Fleischmann. Sdělil také, že podle své manželky Věry Kunderové si známý autor přál být pohřben ve svém rodišti Brně. Na pedagogické působení Kundery na FAMU si ve vysílání CNN Prima NEWS vzpomněl také scénárista Hynek Bočan.

Zemřel Milan Kundera. Celosvětově uznávanému spisovateli bylo 94 let

Ve věku 94 let zemřel česko-francouzský spisovatel Milan Kundera. Informaci potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny v Brně Anna Mrázová. Kundera za svůj život prošel zásadní transformací. V období únorového převratu byl přesvědčeným komunistou, poté se stal jednou z výrazných tváří pražského jara a po srpnové okupaci nakonec emigroval do Francie. Jeden z nejvýznamnějších světových autorů 20. století se do své vlasti vracel po revoluci zcela výjimečně.

Mí přátelé už tvoří malý hřbitov, říká spisovatelka ze zákopů. Umírají učitelé i prodavači

Smrt je všudypřítomná již od polsko-ukrajinských hranic. Stačí cestou od přechodu Korczowa/Krakovec dorazit do prvních ukrajinských obcí. Každá vesnice má válečné oběti. „Padlé hrdiny pohřbívají na čestná místa, která jsou ozdobena vlajkami. Jsou nepřehlédnutelná a opravdu je najdete téměř na každém funkčním hřbitově,“ říká o dvě hodiny později v ukrajinském Lvově dobrovolnice a zároveň spisovatelka Kateryna Kalytko. „Když to řeknu obrazně, tak jeden malý hřbitov vlastně tvoří mí padlí přátelé,“ dodá před pouličním graffiti s nápisem Sláva Ukrajině.

Soudruh Švejk. Spisovatel Hašek se v Rusku přidal k bolševikům, podílel se na rudém teroru?

Jako spisovatele ho obdivujeme, jeho Švejka miluje celý svět. Jaroslav Hašek, od jehož narození uplynulo přesně 140 let, byl však komplikovaná povaha. Rozporuplná je především jedna jeho životní kapitola – působení v Rusku za první světové války, kdy se přidal k bolševikům. Legionáři ho měli za zrádce, kolovaly o něm i dosti drastické historky. Zapojil se opravdu do zvěrstev Leninovy sebranky? Stal se přítelem Trockého, jednoho ze strůjců rudého teroru? Nebo to jsou všechno pomluvy?

Saturnin vznikal v koupelně za krvavé heydrichiády. Román měl na svědomí „muž jediné knihy“

Karel IV., Švejk, Gott, Jágr, ale také Saturnin. Stejnojmenný humoristický román Zdeňka Jirotky (1911–2003) patří k českým fenoménům, v národních anketách se stal Knihou století i Knihou mého srdce. A ačkoli je Saturnin nemyslitelný bez Vltavy, málo se ví, že Jirotka byl křtěn slezskou řekou Ostravicí. Vyrůstal v Ostravě a k pražským kavárnám a lufťáckému životu přičichl až kolem třicítky. Smrt ho zastihla v úctyhodném věku 92 let, zemřel 12. dubna 2003.