CNN Prima News Budějovický Budvar

Budějovický Budvar

Výpis příspěvků ke štítku „Budějovický Budvar“

Vyšší DPH u piva může vést ke krachu vesnických hospod, míní experti. Odhadli, o kolik zdraží

Zvýšení DPH u piva z 10 na 21 procent, které začne platit od nového roku, se do výsledné ceny promítne zřejmě celé, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ředitel národního podniku Budějovický Budvar Petr Dvořák. S agrárním ekonomem Tomášem Maierem se shodl, že to bude znamenat problém zejména pro hospody v malých městech a na vesnicích, které kvůli tomu mohou zkrachovat. Podle Maiera by pivo mohlo průměrně zdražit zhruba o tři koruny.

Pivo může zdražit, pokud vzroste DPH. Odnesou to hlavně vesnické hospody, varuje expert

Zvýšení DPH na pivo se buď propíše do ceny pro zákazníka, nebo si to hospodští vezmou z vlastních marží, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ředitel pivovaru Budějovický Budvar Petr Dvořák. Podle něj je ale druhá zmíněná možnost po covidovém období nepravděpodobná. Zvýšení daně tedy zřejmě pocítí zákazníci v cenách nápoje.

Zemřel Robert Peňažka. Jeho vánoční reklama se zlatým prasátkem okouzlila miliony Čechů

Ikonická věta z reklamy na Kofolu se stala jedním z novodobých symbolů Vánoc v Česku. Po 19 let lidé poslouchají při sledování televize slova roztomilé holčičky o zlatém prasátku: „Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím.“ Autorem celé scény je Robert Peňažka, letos se však na své dílo v televizních obrazovkách nepodívá. Podlehl totiž dlouhé nemoci.

Spor v koalici: Pekarová chce prodat Budvar, Nekula je proti. Schytal to od Kalouska

Vládní koalice řeší další vnitřní pnutí. Předmětem sporu je výrok předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že by měl stát prodat budějovický pivovar Budvar. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ale ztrátu Budvaru přirovnal ke ztrátě ropných polí pro Saúdskou Arábii. Za toto přirovnání nyní schytává kritiku, ke které se připojil i bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Nekulova slova označil za „bezkonkurenčně největší blbost letošního roku“.