CNN Prima News Čáslav

Čáslav

Výpis příspěvků ke štítku „Čáslav“

Na hluk startujících gripenů si v Čáslavi už zvykli. Budou stíhačky F-35 ještě horší?

22. července 2022 23:18

Česká armáda možná bude mít nové stíhací letouny F-35. Pokud je vojáci získají, budou stroje vzlétat mimo jiné i z vojenského letiště v Čáslavi. Tam už mnoho let způsobují hluk stíhačky Gripen a místní obyvatelé se s nimi víceméně smířili. Nad hlukovou zátěží F-35 zatím visí otazník, ale pokud to bude potřeba, chce armáda nechat vypracovat odborný posudek.

Ostatky generála Moravce už jsou v Česku. Urnu z USA dopravil vojenský speciál

26. dubna 2022 10:02
Aktualizováno

Nedlouho před 80. výročím atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se v úterý do Česka posmrtně vrátil brigádní generál František Moravec, označovaný za autora tohoto plánu. Urnu s popelem někdejšího velitele československé rozvědky přepravil ze Spojených států vojenský speciál a vojáci čestné stráže ji za účasti veřejnosti, politiků, zástupců armády i Moravcovy rodiny uložili v kolumbáriu na čáslavském hřbitově. Moravec po komunistickém puči v roce 1948 opustil republiku a do konce života pracoval jako poradce na ministerstvu obrany USA. Jeho ostatky se vrátily do vlasti téměř 56 let po jeho smrti.

V Česku je počasí jako v Egyptě. Teploty v tuzemsku letos poprvé překonaly 20 stupňů

23. března 2022 18:15

Teploty v České republice ve středu poprvé v letošním roce překročily 20 stupňů Celsia. Rekord pro 23. březen padl na 66 ze 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Borohrádku na Rychnovsku, kde naměřili 22,5 stupně Celsia, informoval Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové upozornili, že podobně teplo jako v Česku bylo ve středu třeba i v egyptských letoviscích.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

1. srpna 2021 14:40

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

Letounu v Čáslavi při cvičném letu odpadl kryt kabiny. Armáda po troskách pátrá

26. března 2021 14:25
Aktualizováno

Vojenskému letounu L-159 Alca v pátek při výcvikovém letu odpadl kryt kabiny, posádka se strojem přistála na základně v Čáslavi. Sdělila to Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu. Provoz letounů L-159 byl dočasně pozastaven. Armáda nemá informace, že by byl při nehodě někdo zraněn, po troskách krytu nyní pátrá. Příčinu incidentu vyšetřuje komise velitele vzdušných sil a odboru dohledu nad vojenským letectvím ministerstva obrany.

Na letouny v Čáslavi dohlíží 16 dravců. Chrání je před jinými ptáky a zajíci

20. března 2021 11:40

Na bezpečí stíhacích letounů české armády na čáslavském letišti dohlíží 16 dravců. V popisu práce mají uchránit letiště od jiných ptáků nebo třeba zajíců, se kterými by se mohli stíhači srazit. Sokolníci se svými svěřenci čáslavskou základnu hlídají od roku 1984, uvedla na webu ministerstva obrany mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Hana Havrdová.

V Pardubicích ho odmítli a poslali do Čáslavi. Pacient s koronavirem pak zemřel v Praze

19. srpna 2020 19:37

Společnost Nemocnice Pardubického kraje (NPK) odmítá, že by pochybila v případu muže, který v pondělí 10. srpna přijel do pardubické nemocnice na vyšetření a byl nasměrován do nemocnice v Čáslavi. Tam byla u pacienta zjištěna nákaza koronavirem, jeho stav se začal zhoršovat a i přes podání Remdesiviru po převozu do pražské Nemocnice Na Bulovce zemřel.