reklama

Česká senzace: Dříve než v Torontu zachránili kotě bez řitního otvoru u nás

Nejspíš jste zaregistrovali příběh kočky Dory v kanadském Torontu, která se narodila bez řitního otvoru a jejíž příběh vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Na její operaci a léčbu se vybralo přes 200 tisíc korun. Dory ale nemá vyhráno a momentálně čeká na další operaci. O Dory psal celý svět jako o senzaci, možná vás tak překvapí, že v České republice zachránili kotě se stejně vzácnou diagnózou. Když se našlo, bylo ještě o týden mladší než Dory z Toronta: Jmenuje se Knedlička a dnes si díky organizace Destiny Pet užívá krásného života už v novém domově. Zpočátku Knedličce ale lidé moc nadějí nedávali.

reklama

Knedlička bez zadečku

„Ahoj, jmenuji se Knedlička, je mi 7 týdnů a bojuju o život. Pomůžete mi prosím žít?“ Tak zněl první příspěvek, který odstartoval Knedliččinu popularitu. Majitelka sedmitýdenního kotěte se původně obrátila na organizaci v Krkonoších a ta poprosila právě Destiny Pet, kteří povětšinou pečují o případy, kterým se nedává moc šancí, zda by koťátko přijali.

„Bylo na ni vidět, že tu chce být, snažila se hrát si a nevzdávala to. Nevzdali jsme to ani my. Knedlička se narodila s atrézií anu s rektovaginální fistulací. Jednoduše řečeno měla spojený vývod pro pohlaví, čůrání i trávící systém. Když měla tuhou stravu, „bobky“ nešly ven – močová trubice je totiž užší – a docházelo k zácpě,“ popisuje příchod Knedličky zakladatelka organizace Destiny Pet Tereza Peřinová.

Společně s veterinárními lékaři se rozhodli pro operaci

„Otázkou, kterou jsme se zabývali, byla bohužel velká úmrtnost takto malých pacientů při takových zákrocích a i velké riziko fekální inkontinence. Často se s touto vadou vyskytují i další vrozené vývojové vady, jako je rozštěp patra nebo hydrocefalus, ty jsme naštěstí neobjevili. Jedinou abnormalitou navíc, která je spíše roztomilá – jsou chloupky vyrůstající přímo z nosní houby,“ vzpomíná veterinární lékařka Klára Kunčická z kliniky v Nuslích.

Také podotkla, že u Knedly (jak jí Terezka domácky říká) se začalo vše řešit včas, přišla ještě v celkem dobré tělesné kondici. Nejdřív se musela stabilizovat, pak přišla samotná operace, kdy jí veterinární lékař Kamil Schwetter vytvořil plastikou nový rektální otvor a uzavřel tak i močopohlavní cesty vlastním vývodem.

Stejně jako v Torontu se na operaci Dory lidé složili, i v Česku Knedlin příběh chytl za srdce a veřejnost organizaci pomohla léčbu zaplatit.

Jak se má Knedla dnes

„Knedlička se hojila skvěle, v domácí péči v azylu velmi prospívala. V rekonvalescenci jí hodně pomohl pravidelný pohyb a dovádění s kočičími kamarády v azylu. Je na tom tak dobře, že v současné době nemusí mít v podstatě žádné léky ani podpůrné preparáty, chodí spořádaně do kočičí toalety,“ dodává Klára.

Knedla našla nový domov

„Musím říct, že je to holka zcestovalá a nic jí nerozhází. Strašně mi povahově připomíná Moodyho a bude to po delší době někdo, kdo až půjde do domova, tak bude oplakán. Ona je totiž tak strašně úžasná. Už mám slzy v očích, jenom si to loučení představím,“ říkala Tereza, když Knedlička hledala domov. Knedla dnes zdraví z nového domova.

My jsme v Destiny Pet natáčeli náš pořad Prima Mazlíček a to právě o zmíněném Moodym, který byl nalezen jako kotě do ruky s vyhnilýma očima, dírou v hlavě a herpes virem. Opět se ho organizace ujala a vyléčila, dnes má nový milující domov se dvěma kočičími kamarády.

Tam, kde by ostatní volili uspání, Destiny Pet volí život. Momentálně je ale trápí prostory, kterých nemají dostatek na to, aby mohli pomáhat tak, jak by chtěli. Proto vytvořili sbírku, kam můžete přispět. Pomůžete jim vybudovat přistav naděje i vy?

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman v neděli jmenuje Fialu premiérem. Prezident bude zřejmě za plexisklem
Miloš Zeman

Zeman v neděli jmenuje Fialu premiérem. Prezident bude zřejmě za plexisklem

 • Aktualizováno
 • Prezident Miloš Zeman by měl být při jmenování lídra koalice Spolu Petra Fialy premiérem v oddělené místnosti nebo za úplnou skleněnou bariérou, uvedla v sobotu vpodvečer hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Kancléř Vratislav Mynář později sdělil, že prezident podobu jmenování odsouhlasil, neuvedl však žádné další podrobnosti. Podle Českého rozhlasu by měl být prezident za plexisklem. Zemanovi ve čtvrtek vyšel pozitivní test na koronavirus. Fialu má uvést do funkce v neděli v 11:00 hodin v Lánech.

  Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

  Aktualizováno

  Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

  Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

  Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

  Aktualizováno

  V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  reklama