reklama

Česká senzace: Dříve než v Torontu zachránili kotě bez řitního otvoru u nás

Nejspíš jste zaregistrovali příběh kočky Dory v kanadském Torontu, která se narodila bez řitního otvoru a jejíž příběh vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Na její operaci a léčbu se vybralo přes 200 tisíc korun. Dory ale nemá vyhráno a momentálně čeká na další operaci. O Dory psal celý svět jako o senzaci, možná vás tak překvapí, že v České republice zachránili kotě se stejně vzácnou diagnózou. Když se našlo, bylo ještě o týden mladší než Dory z Toronta: Jmenuje se Knedlička a dnes si díky organizace Destiny Pet užívá krásného života a brzy bude hledat nový domov. Zpočátku Knedličce ale lidé moc nadějí nedávali.

reklama

Knedlička bez zadečku

„Ahoj, jmenuji se Knedlička, je mi 7 týdnů a bojuju o život. Pomůžete mi prosím žít?“ Tak zněl první příspěvek, který odstartoval Knedliččinu popularitu. Majitelka sedmitýdenního kotěte se původně obrátila na organizaci v Krkonoších a ta poprosila právě Destiny Pet, kteří povětšinou pečují o případy, kterým se nedává moc šancí, zda by koťátko přijali.

„Bylo na ni vidět, že tu chce být, snažila se hrát si a nevzdávala to. Nevzdali jsme to ani my. Knedlička se narodila s atrézií anu s rektovaginální fistulací. Jednoduše řečeno měla spojený vývod pro pohlaví, čůrání i trávící systém. Když měla tuhou stravu, „bobky“ nešly ven – močová trubice je totiž užší – a docházelo k zácpě,“ popisuje příchod Knedličky zakladatelka organizace Destiny Pet Tereza Peřinová.

Společně s veterinárními lékaři se rozhodli pro operaci

„Otázkou, kterou jsme se zabývali, byla bohužel velká úmrtnost takto malých pacientů při takových zákrocích a i velké riziko fekální inkontinence. Často se s touto vadou vyskytují i další vrozené vývojové vady, jako je rozštěp patra nebo hydrocefalus, ty jsme naštěstí neobjevili. Jedinou abnormalitou navíc, která je spíše roztomilá – jsou chloupky vyrůstající přímo z nosní houby,“ vzpomíná veterinární lékařka Klára Kunčická z kliniky v Nuslích.

Také podotkla, že u Knedly (jak jí Terezka domácky říká) se začalo vše řešit včas, přišla ještě v celkem dobré tělesné kondici. Nejdřív se musela stabilizovat, pak přišla samotná operace, kdy jí veterinární lékař Kamil Schwetter vytvořil plastikou nový rektální otvor a uzavřel tak i močopohlavní cesty vlastním vývodem.

Stejně jako v Torontu se na operaci Dory lidé složili, i v Česku Knedlin příběh chytl za srdce a veřejnost organizaci pomohla léčbu zaplatit.

Jak se má Knedla dnes

„Knedlička se hojila skvěle, v domácí péči v azylu velmi prospívala. V rekonvalescenci jí hodně pomohl pravidelný pohyb a dovádění s kočičími kamarády v azylu. Je na tom tak dobře, že v současné době nemusí mít v podstatě žádné léky ani podpůrné preparáty, chodí spořádaně do kočičí toalety,“ dodává Klára.

Jediné, co bude muset dodržovat je gastro dieta, pak ji čeká kastrace a hurá do nového domova. „Musím říct, že je to holka zcestovalá a nic jí nerozhází. Strašně mi povahově připomíná Moodyho a bude to po delší době někdo, kdo až půjde do domova, tak bude oplakán. Ona je totiž tak strašně úžasná. Už mám slzy v očích, jenom si to loučení představím,“ říká Tereza.

My jsme v Destiny Pet natáčeli náš pořad Prima Mazlíček a to právě o zmíněném Moodym, který byl nalezen jako kotě do ruky s vyhnilýma očima, dírou v hlavě a herpes virem. Opět se ho organizace ujala a vyléčila, dnes má nový milující domov se dvěma kočičími kamarády.

Tam, kde by ostatní volili uspání, Destiny Pet volí život. Momentálně je ale trápí prostory, kterých nemají dostatek na to, aby mohli pomáhat tak, jak by chtěli. Proto vytvořili sbírku, kam můžete přispět. Pomůžete jim vybudovat přistav naděje i vy?

Tagy:
Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví
360°

Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví

Zuzana Majerová Zahradníková věří, že krize v hnutí Trikolóra už byla zažehnána, ve volbách by jí udělal radost dvouciferný výsledek. V úctě má některé konkurenční poslance, třebaže jsou názorově jinde. Dobré vztahy má například s Janem Skopečkem z ODS, po lidské rovině jí nevadí Pirát Ondřej Polanský a humorem ji baví Jaroslav Foldyna z SPD, řekla ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama