CNN Prima News Česká školní inspekce

Česká školní inspekce

Výpis příspěvků ke štítku „Česká školní inspekce“

Laxní řešení brutální šikany. Naštvaní rodiče z Blovic kritizují školu, podepisují petici

Aktualizováno

Nespokojeným rodičům ze západočeských Blovic se nelíbí postup vedení školy při řešení údajné šikany. Z toho důvodu sepsali petici, kterou hodlají předat městskému úřadu. Zastupitelé by se měli tématem zabývat. Vše odstartoval případ, kdy měli žáci nutit třináctiletou spolužačku k mimořádně perverzním praktikám.

Dívka z Plzeňska zažívala od spolužáků peklo. Škola šikanu neřeší, tvrdí rodiče dalších dětí

Policisté na jižním Plzeňsku vyšetřují extrémní šikanu na základní škole v Blovicích, jejíž obětí má být 13letá dívka. Případ policii nahlásili šokovaní rodiče i vedení školy. Podobných incidentů má být ale více a podle rozzlobených rodičů dalších dětí nemají zaměstnanci vzdělávacího zařízení čas na to, aby tento dlouhodobý problém řešili.

Moc Kartága, málo Havla. Školství řeší problémy s dějepisem, učitelé se neshodnou

Může se zdát, že české školství se na úkor moderních dějin příliš věnuje pravěku, antice či středověku. Podobné závěry podporuje i zpráva České školní inspekce. Podle Jaroslava Pinkase z Národního pedagogického institutu jsou častou příčinou podobných problémů „staré mentální vzorce“ mnohých učitelů. Petr Svoboda, který vyučuje dějepis na pražském gymnáziu, spatřuje ale kámen úrazu v systémovém nastavení.

Skutky, které prospívají zdraví. Vědci odhalili, jaký vliv má laskavost na psychiku člověka

Téma psychického zdraví, ať už dětí, nebo dospělých, se v Česku řeší zejména na podzim. Ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) vyplynulo, že třetina deváťáků projevuje příznaky středně těžké až těžké úzkosti, 40 procent z nich vykazuje příznaky deprese. Pomoci jim nemusejí jen odborníci či předepsané medikamenty, ale i pouhá laskavost. Jak zjistili psychologové ze státní univerzity v Ohiu, konání dobrých skutků snižuje deprese, úzkosti a naopak zvyšuje spokojenost v životě.

Alarmující data: Deváťáci v Česku trpí depresí a úzkostí, třetině by prospěla odborná pomoc

Úzkost, deprese a zhoršený wellbeing. To vše ve velké míře prožívají čeští deváťáci. Jak vyplynulo ze studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Českou školní inspekcí, třetině žáků devátých tříd by prospěla odborná pomoc. Psychické problémy navíc častěji provázejí dívky, a to až dvojnásobně. Ředitel NUDZ Petr Winkler v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vysvětlil, čemu v dnešní době mladí musejí čelit.

Školy zoufale hledají učitele. Mají těžší práci a horší platy, říká šéf Pedagogické komory

Některé školy řeší před zahájením výuky složité problémy. Chybí jim pedagogové, kterých je už delší dobu v Česku nedostatek. Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi pro CNN Prima NEWS uvedl, že jsou kantoři frustrovaní z velmi nízkých platů. Ty současné jsou totiž na úrovni z roku 2019. Školství čekají potíže, i když by se platy kantorů měly odvíjet od 130 procent průměrné mzdy.

Dětem hrozí výuka v kontejnerech, řekl Bek. Nedostatek míst hlásí nejen školy u Prahy

Školy kolem velkých měst mají problém s kapacitou. Například v Chýni u Prahy se děti musejí učit v kontejnerech. Pokud se nic neudělá, mohla by podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) taková situace nastat i jinde. Ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil také problém s integrací ukrajinských dětí. Ta podle něj vázne kvůli jazykové bariéře, neboť neumíme učit češtinu jako cizí jazyk.

Prvňáčci vyfasovali za nepořádek diplom s „prasetem“. Učitelky dostaly peněžitý trest

„To jsem já, neuklízím,“ píše se na diplomu pro prvňáčky ze Základní školy Kuncova v Praze. Osvědčení, které dostali na škole v přírodě, je doplněno o obrázek prasete. Na „krajně nevhodný přístup“ upozornil pedagog a vzdělavatel učitelů Robert Čapek, který vystupuje pod přezdívkou Líný učitel. Věc prošetřil i ředitel školy, diplomy označil za nesmysl. S pedagogy se už domluvil na dalším postupu.