Školství

Nejnovější příspěvky k tématu

Bude ve školách nový předmět socio-emoční výchova? Ministr souhlasí, vidí ale rizika
Školství

Bude ve školách nový předmět socio-emoční výchova? Ministr souhlasí, vidí ale rizika

Děti by ve školách už na prvním stupni mohly mít nový povinný předmět – tzv. socio-emoční výchovu. V ní by se učily psychické odolnosti, regulaci emocí nebo zvládání stresových situací. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) jsou nové rámcové vzdělávací programy na osobnostní rozvoj dítěte skutečně zaměřené, ale aby vznikl zcela nový předmět, považuje za složité. V tom s ním souhlasí i zástupci učitelů a ředitelů, byť návrh vítají.

Stejné platy v Praze jako na venkově? Nerealistické, říká ministr školství Mikuláš Bek

Kraje a obce by měly mít větší zodpovědnost za to, jak vypadají jimi zřizované školy, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Jeho návrh na převedení financování platů školních kuchařek a uklízeček ze státu na kraje a obce vyvolává kritiku jak u zástupců krajů a obcí, tak nově i v samotné vládě. Od koaličních lidovců dokonce zaznívají slova o tom, že Bek návrh nezvládl komunikovat. Ministr vysvětluje, proč je podle něj změna financování nutná a jakým způsobem samosprávy dostanou na platy peníze.

Velký přijímačkový byznys: Děti se chystají na zkoušky, přípravné kurzy hlásí plnou kapacitu

Podávání přihlášek na střední školy i víceletá gymnázia je v plném proudu. A stejně tak přípravné kurzy na přijímačky. Ty bývaly luxusem a konkurenční výhodou, dnes už jsou v mnoha případech běžnou praxí. Na přijímačky už to jednoduše děti nechodí jen „zkusit“. Stále více se jich na zkoušky cíleně připravuje, a to v kurzech za tisíce korun. Některé firmy, které kurzy nabízejí, hlásí i přes vysoké ceny plné stavy.

REPORTÁŽ: Hodonínská ulice má o šikaně školačky jasno. Byl v tom rasismus, tvrdí místní

Šikanu nezletilé dívky řeší celá republika, nyní i přípravu vraždy na stejné škole. A co na to hodonínská ulice? „No já vám nevím, jako děti jsme se ve škole pořádně řezali, kolikrát jsem domů přišel s monoklem,“ porovnává 80letý Květoslav Flašar, bývalý vojenský pilot. Zajímá mě reálný hlas Hodonína se skutečnými jmény občanů, nikoli anonymní výkřiky na sociálních sítích. „Jsem taky Romka, bohužel. A tvrdím, že v tom byl rasismus,“ je přesvědčena 30letá Viktorie Danielová. Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala rovněž matku fyzicky napadené žákyně. K situaci se však nechce dále vyjadřovat.

Konec výuky pohřebnictví v Česku. O obor není zájem, poslední škola už neotevře nové ročníky

Přestože tyto služby jednou za život potřebuje každý, na práci s nebožtíky se fronty nestojí. Škola ve Světlé nad Sázavou, která se netradičnímu oboru jako poslední v Česku věnovala, dokonce pro nezájem ani neotevře další ročníky. Odborníci přesto vidí toto odvětví jako perspektivní a dá se v něm prý vydělat i dost peněz.

PŘEHLEDNĚ: Co když dítě skončí po přijímačkách „pod čarou“? Na odvolání zapomeňte, nepomůže

Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.

Gregor: Politický tlak se musí z univerzit přesunout. Téma transgender do výuky nepatří

Na univerzitách panuje ohromný politický nátlak, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda mládežnické organizace Motoristé sobě Motorgen Matěj Gregor s tím, že ten se projevuje v podobě klimatických stávek nebo vlajek LGBT+ na budovách škol. Cestou je podle něj vytvoření názorových klubů, které by „přenesly politické hřiště z výuky“. Gregor se rovněž ohradil proti tvrzení, že by představitelé mladých Motoristů brojili proti výuce homosexuality v rámci sexuální výchovy. Naopak se postavil proti tématu transgenderu, o němž by se podle něj mělo mluvit ve školách až v pozdějším věku.

Začal boj o střední školy: Přihlášku má podat přes 100 tisíc dětí, jak postupovat?

Od 1. února se mohou zájemci o studium na střední školy přihlásit na přijímací zkoušky – elektronicky, „po staru papírově“ i v kombinaci. Opět se očekává obří nápor dětí na nejžádanější školy – stejně jako loni, také letos se má na přijímačky přihlásit přes 100 tisíc zájemců. Kapacitně jsou na tom ale střední školy stejně jako minulý rok. Řada rodičů se navíc musí v prvních dnech seznamovat s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy), který se loni spustil za doprovodu porodních bolestí.

TEST: Jak byste si vedli u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z matematiky

Více než 100 tisíc žáků devátých tříd si od 1. února bude podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce na své vybrané střední školy a gymnázia. Ještě než dojde na ostré skládání zkoušek, mohou si studenti vyzkoušet i přijímačky ve škole či doma prostřednictvím aplikace nebo testových zadání z předchozích let. Větší strach mnozí mají z úloh týkajících se matematiky. Jsou skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z loňského roku.

Spor o zkušební přijímačky: Cermat si ulehčil práci, tvrdí kritici. Které úlohy se opakují?

Deváťáci mají za sebou přijímací zkoušky na střední školy nanečisto. Část pedagogů upozornila na problém se zadáním: některé úlohy z matematiky se opakovaly. Ředitelé základních škol to považují za polovičatou práci, poslankyně Jana Berkovcová (ANO) viní společnost Cermat, která přijímací řízení spravuje. Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková ale namítla, že úloh jsou stovky a že jde o stoprocentní simulaci ostrého termínu.

Bude stát více investovat do škol, a zajistí tím lepší vzdělání dětí, nebo naši budoucnost zachrání soukromé školy? Sledujte s námi trendy ve vzdělávání a novinky ve školství.