Školství

Nejnovější příspěvky k tématu

Učitelé si i přes nejasnosti polepší. Mají dostat nejméně 130 procent průměrné hrubé mzdy
Školství

Učitelé si i přes nejasnosti polepší. Mají dostat nejméně 130 procent průměrné hrubé mzdy

Na platy učitelů má stát dávat od příštího roku ze zákona v průměru nejméně 130 procent průměrné hrubé nominální mzdy na jednoho pedagoga. Senát to ve čtvrtek schválil po více než tříhodinové debatě navzdory nejasnostem, z jakých dat bude objem peněz na platy pedagogů vycházet. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) chce o určení výše učitelských platů jednat se školskými odbory. Uzákonění platů nyní dostane k podpisu prezident.

Omezení víceletých gymnázií? Naopak, navýšil bych kapacitu těch šestiletých, překvapil Bek
Školství

Omezení víceletých gymnázií? Naopak, navýšil bych kapacitu těch šestiletých, překvapil Bek

Omezování víceletých gymnázií není na pořadu dne, naopak by se mohlo například v Praze uvažovat o navýšení kapacit těch šestiletých. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Jeho předchůdci přitom z důvodu zvýšení kvality druhých stupňů základních škol ještě donedávna uvažovali právě o postupném omezování například osmiletých gymnázií.

Drama u prešovského gymnázia. Mladík se polil alkoholem a zapálil, bojuje o život

31. května 2023 22:55

V prostorách prešovského Gymnázia Jána Adama Rajmana se ve středu pokusil upálit mladík. Na místo vyrazili lékaři, hasiči i záchranářský vrtulník. Chlapce se ještě před jejich příjezdem žákům a učiteli podařilo uhasit, píše web stanice TA3. Rozhlas a televize Slovenska informovaly, že má popáleniny na 80 procentech těla a bojuje o život.

Gymnázia? Kdepak. Velký zájem je o řemeslníky. Firmy by nám utrhaly ruce, hlásí učiliště

31. května 2023 12:06

Zatímco gymnázia a střední obchodní školy jsou beznadějně plné, poměrně dost volných míst je v oborech, které mezi studenty očividně nejsou tolik atraktivní, například zedník nebo tesař. Poptávka po šikovných řemeslnících se neustále zvyšuje. Spolupracujeme se zhruba 150 firmami, které by nám utrhaly ruce za každého řemeslníka, uvedl ředitel jednoho z olomouckých odborných učilišť.

Bek: Chystám se zavést nové typy vysokých škol. Také ty střední se výrazně promění

31. května 2023 05:39

Delší povinná docházka by se mohla týkat již dětí, které nastoupí na základní školu v roce 2026, střední školy mají být více všeobecné a naopak odborné znalosti by studenti mohli získat na nově vzniklých polytechnikách. Čerstvý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovořil o svých plánech na reformování českého vzdělávacího systému.

KOMENTÁŘ: Přeplněné školy? Zájmy dětí nikdo nehájí. Dejme jejich volební hlasy rodičům

30. května 2023 06:24

Smutné záběry silného ročníku 2008 v nekončících frontách před branami některých středních škol spolu s každoročním stresem rodičů, zda dostanou tříleté děti ve větších městech do školky, ukazují jednoznačný problém české společnosti. Zájem dětí o dostupné vzdělání tu žádná politická síla skutečně nehájí a důvod je pragmaticky prostý. Děti nemají volební právo.

Tlak rodičů bývá extrémní. Nevyčítejte dětem neúspěch, nemají se trápit, radí psychologové

29. května 2023 05:18

Stůjme při dětech. Jejich píle a snaha nezmizí jedním neúspěchem, radí oslovení psychologové rodičům žáků, kterým se nezadařilo během přijímacích zkoušek na střední školy. Boj o volné židle ve třídách sice zdaleka nekončí, děti by si měly ale zároveň přes prázdniny oddychnout. „Nemůžeme od dítěte čekat, že se bude celé dva nebo tři měsíce trápit,“ řekl CNN Prima NEWS psycholog Václav Mertin. Podle psycholožky Galiny Jarolímkové by rodiče neměli dětem nic vyčítat a spíš je podporovat v tom, že i na jiné než preferované škole mohou být spokojené.

Tlak na střední školy bude příští rok ještě větší, varuje Bek. Třídy by mohly mít 34 žáků

27. května 2023 17:02

Letošní zásadní nedostatek kapacit středních škol by se mohl vyřešit rozšířením tříd na 34 studentů, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Příští rok však školy čeká ještě větší nápor zájemců. Stát a kraje proto podle něj musí do té doby vyřešit elektronizaci přijímacích řízení, aby byla dostupná data, kde konkrétně je potřeba problémy řešit. Celý rozhovor s již třetím ministrem školství vlády Petra Fialy (ODS) si budete moct přečíst v příštích dnech.

Prase pro nepořádné prvňáčky: Učitelky čelí výhrůžkám smrtí, rodiče se jich zastávají

27. května 2023 16:37

Diplom s prasetem za nepořádek a posměch ostatních dětí si odnesli tři prvňáčci ze školy v přírodě. Diplom pro ně připravily přímo jejich třídní učitelky základní školy v Praze-Stodůlkách a podle některých je také zesměšňovaly před ostatními dětmi. Učitelky se ale brání, že tomu tak nebylo. Lidé, kteří událost komentují na sociálních sítích, teď učitelkám vyhrožují i smrtí.

Zpožděné příspěvky ohrožují fungování dětských skupin. Pro některé to může být likvidační

27. května 2023 09:10

Některé dětské skupiny se ocitají v nepříjemné situaci. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které jim má vyplácet příspěvky na provoz, zpozdilo odeslání peněz. Organizace tak nemají na výplaty zaměstnanců, některým hrozí omezení provozu. V mnoha případech jsou přitom právě tyto skupiny jedinou pomocí pro rodiče, kteří potřebují chodit do práce.

Vybrala jsem si děti. Ředitelka střední v Liberci neuposlechla pokyn kraje, otevře více tříd

25. května 2023 21:58

Rodiče stovek dětí na Liberecku, které se na žádnou střední školu v prvním kole přijímaček nedostaly, doslova nadzvedlo podle nich absurdní rozhodnutí kraje. Na jedné z mála škol, kde ještě volná místa jsou, požádal ředitelku, aby otevřela místo čtyř plánovaných tříd pouze tři a místo 120 dětí přijala jen 90. Pokyn však odmítla uposlechnout a jak sama tvrdí, vybrala si děti.

Posadíme 34 žáků do každé třídy, navrhuje Fiala. Ohrozí to kvalitu výuky, varují učitelé

25. května 2023 16:20
Aktualizováno

Nedostatek kapacit středních škol pro školní rok 2023 až 2024 chce stát řešit využitím maximální kapacity až 34 žáků ve třídě. V nejžádanějších oborech mohou vznikat nové třídy. Po čtvrtečním jednání s hejtmany a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle školských asociací by však takový krok mohl vést ke snížení kvality výuky a naplnění tříd mohou navíc bránit prostorové možnosti školních budov.

Bude stát více investovat do škol, a zajistí tím lepší vzdělání dětí, nebo naši budoucnost zachrání soukromé školy? Sledujte s námi trendy ve vzdělávání a novinky ve školství.