reklama

Školství

Nejnovější příspěvky k tématu

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů
Školství

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů

Na stupeň dosaženého vzdělání českých dětí má výrazný vliv, zda i jejich rodiče vystudovali vysokou školu. Šance dětí vysokoškoláků na získání bakalářského či magisterského diplomu je v Česku 2,5krát vyšší než dětí rodičů, kteří mají jen maturitu. Vyplývá to z aktuální studie Institutu pro demokracii a ekonomiku, think-tanku Národohospodářského ústavu akademie věd ČR.

Školy se zavírat nebudou, slibuje Vojtěch. Nákaza se šíří mezi neočkovanými dětmi

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připustil, že testování na školách může i nadále pokračovat. Nikoliv však plošně, ale na regionální úrovni. Šéf resortu zdravotnictví to řekl na středeční tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Zároveň prohlásil, že vláda už neplánuje školy znovu zavírat, jako tomu bylo v loňském roce. Vojtěch také doplnil, že nákaza se podle dat šíří zejména mezi mladými neočkovanými lidmi.

Vrátili jsme se o 20 let zpět. Tálibán povolil univerzitní vzdělávání, má to ale háček

Většina škol po celém světě se začíná postupně otevírat. Vysoké školy byly vlivem pandemie jedny z nejpostiženějších segmentů lidské společnosti a nejinak tomu bylo i v Afghánistánu. Právě tamější současná situace prohloubila problémy ve vzdělání ještě více. Hnutí Tálibán sice opět povolilo otevření soukromých univerzit v zemi, ale zavedlo velmi kontroverzní pravidlo pro rozdělení studentů ve třídě. Ženy musí nosit nikáby a ve třídách jsou odděleny závěsem. K podmínkám studia na veřejných vysokých školách se tálibánské hnutí stále nevyjádřilo.

Hlavní zprávy

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser
Nový den

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici
Slovensko

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici

Slovenská vláda zažívá další otřesy. Tentokrát je způsobily obvinění elitních policistů, kteří vyšetřují citlivé kauzy, a avizované změny ve fungování justice či policie, o nichž informoval slovenský premiér Eduard Heger. Ten následně utvořil pracovní skupinu, která má změny připravit. Na ní se ovšem nehodlá podílet jeden z členů vládní koalice – hnutí Jsme rodina.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku
Vláda

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama

Školství

Vše, co byste měli vědět o školství. Nová nařízení, postřehy, rady a tipy pro žáky, učitele, ale i rodiče.