Školství

Nejnovější příspěvky k tématu

Řada rodičů neplatí školkám za jídlo. Na peníze čeká každá osmá, soudy se ale nevyplatí
Školství

Řada rodičů neplatí školkám za jídlo. Na peníze čeká každá osmá, soudy se ale nevyplatí

Mateřské školy musejí zajistit pro děti, které do nich docházejí, pravidelné stravování – snídani, svačinu, oběd a odpolední svačinu. Jenže jak to vypadá, někteří rodiče se zřejmě domnívají, že je to zadarmo. Každá osmá školka má problém s neplacením. A to i přesto, že ministerstvo práce a sociálních věcí poskytuje rodinám v nouzi finanční pomoc právě na jídlo ve školce.

Mendelova univerzita přišla o část akreditací. Není to pochybení Nerudové, říká Plaga

19. ledna 2023 13:33

Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) se shodla na odebrání institucionální akreditace Mendelově univerzitě pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách, uvedl šéf úřadu Robert Plaga. Rada podle něj zároveň odebrala univerzitě možnost uskutečňovat doktorské studijní programy Ekonomika a management v českém a anglickém jazyce. Opatření se týká Provozně ekonomické fakulty. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Plaga se zároveň zastal bývalé rektorky Danuše Nerudové, jež je s kauzou spojována, na vině je podle něj děkan fakulty a garanti oborů. Univerzita čeká na písemné zdůvodnění rozhodnutí úřadu, podnikla prý však již některé kroky k nápravě chyb.

Ani pro jedničkáře už nemáme místo. Střední školy očekávají rekordní počet odmítnutých dětí

17. ledna 2023 05:24

Pražské střední školy trápí nedostatek míst pro nové studenty. Jistou židli ve třídách už nemají ani jedničkáři. Premiantů se skvělými výsledky bylo v loňských přijímacích zkouškách tolik, že byli mnozí z nich odmítnuti. Podle ředitelů gymnázií a středních škol nebude letošní situace o nic lepší, spíše naopak – očekávají mimořádně vysoký počet přihlášek a rekordní počet nepřijatých zájemců. Řešení problému se navíc může protáhnout na dlouhé roky, školám totiž kromě prostor chybí i pedagogové.

Je mravním ohrožením mládeže, rýpl si Pavel do Okamury. Šéf SPD ostře reagoval

11. ledna 2023 22:57

Šlo by o mravní ohrožení výchovy mládeže. Tak reagoval generál Petr Pavel na dotaz, zda by hypoteticky jmenoval šéfa SPD Tomia Okamuru ministrem školství. Ta se v superdebatě na CNN Prima NEWS vztahovala k tématu nastavení mantinelů prezidentských pravomocí v otázce jmenování členů vlády. Okamura na výrok prezidentského kandidáta ostře reagoval.

Univerzita není armáda. Nerudová odmítla Pavlovu kritiku ohledně kauzy s „rychlotituly“

3. ledna 2023 15:55

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel si v předvolební prezidentské debatě na webu Blesk.cz rýpl do ekonomky Danuše Nerudové kvůli kauze „rychlotitulů“ a plagiátů na brněnské Mendelově univerzitě. Kandidátka na prezidentku, která byla rektorkou v době, kdy k problémům na škole mělo docházet, si stojí za tím, že zásadně nepochybila. Pavlovi mimo jiné vysvětlovala, jaký je rozdíl mezi chodem univerzity a armády.

Drahota tvrdě dopadá i na studenty. Vysokoškolské koleje zdražily až o třetinu

25. prosince 2022 18:46

Zdražování citelně zasáhlo i studenty, kteří se musejí vyrovnávat mimo jiné s vyšší cenou za bydlení na kolejích. Studentské ubytování zdražilo až o 34 procent. Pro některé vysokoškoláky to znamená nutnost hledání nového přivýdělku, případně se ocitají ve finanční nouzi. Koleje přesto stále zůstávají o dost levnější variantou než pronájem bytu, takže je o ně nadále velký zájem.

Bude stát více investovat do škol, a zajistí tím lepší vzdělání dětí, nebo naši budoucnost zachrání soukromé školy? Sledujte s námi trendy ve vzdělávání a novinky ve školství.