
Publicista z Kyjeva: Česko asi musí zasáhnout raketa, aby někteří lidé přestali hájit Putina
V pátek odstartovala první kola přijímacích zkoušek na střední školy. V úvodní vlně se před záznamovými archy ocitli mladí uchazeči o čtyřleté studijní obory. S jakými zapeklitými úlohami se museli poprat v testech z matematiky a českého jazyka? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných ministerstvem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Resortu školství nejvíce ublížilo prostřídání několika ministrů, zhodnotila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Mladých starostů Zdena Kašparová. Současnému ministru Mikuláši Bekovi (STAN) prý situaci nezávidí. Současně však poukázala na viditelné změny, jež jsou na ministerstvu vidět. Kašparová rovněž promluvila o postavení žen v Poslanecké sněmovně a připustila, že STAN na rozdíl od koalice Spolu netíží názorové rozkoly. Doufá každopádně, že strany současné vlády zaznamenají na podzim co největší úspěch.
Akademickou obec zasáhla smutná zpráva o úmrtí profesora Martina Nejedlého. Tento přední historik, specializující se na dějiny středověku, byl nejen respektovaným vědcem, ale také významným pedagogem působícím na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Bylo mu 60 let.
Úryvek z knihy Kluk v sukních v čítance pro 5. ročník základní školy a zejména následná křížovka, jejíž tajenkou bylo slovo transgender, pobouřila rodiče na sociálních sítích. Podle vyjádření maminky, která cvičení a své rozhořčení veřejně sdílela, měly děti pracovní učebnici jen ve škole, a tak si její obsah nemohla přečíst. Nyní apeluje na ostatní rodiče, aby mluvili s dětmi o tom, co ve škole probírají. Obdobný vzkaz pro ně má i dětský psycholog Václav Mertin. Toho téma zvlášť neznepokojilo, podle něj je nejvyšší čas s dětmi mluvit o nejrůznějších tématech.
Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.
Povinná školní docházka na osm let na základní škole, ovšem s navazujícími dvěma lety na střední? S návrhem velké reformy školství přišla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která nyní k tomuto tématu iniciovala kulatý stůl se zřizovateli škol a odborníky na vzdělávání. Zákonodárkyně si od změny slibuje plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami. Kritici však namítají, že změny by byly implementovány ve špatné chvíli.
Dvanáctiletý žák na škole v Německu během vyučování napadl učitelku a několikrát ji udeřil do hrudníku, informuje deník Bild. Ostatní studenti měli navíc pedagožce nadávat kvůli jejímu ruskému původu. Rasistické útoky jsou podle některých rodičů na škole běžné.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepíše dlouho očekávaný dokument. Výnos má vést ke zrušení federálního ministerstva školství a navrácení vzdělávání do rukou jednotlivých států. O podobném kroku Republikánská strana snila téměř ihned od vzniku centrálního resortu v roce 1980, píše web The New York Times. Co jim na ministerstvu vadí?
Po sérii útoků a nárůstu výhrůžek vzdělávacím institucím představilo ministerstvo školství „desatero bezpečné školy“. Klíčem k ochraně je přísná kontrola vstupů – moderní systémy už dokážou rozpoznat nebezpečnou osobu a okamžitě jí zablokovat přístup. Nejúčinnějším opatřením však nadále zůstává včasný zásah rodičů a škol, kterým však stále chybí dostatek psychologů, kteří by pomohli odhalit varovné signály.
I třetinu ceny můžete ušetřit, když si necháte auto zkontrolovat v učňovské autodílně namísto specializovaného servisu. Za dohledu profesionálů kontroly provádějí mladí učni. Podobné to je i se zákusky nebo pečivem. Zájem o služby je podle ředitelů, které CNN Prima NEWS oslovila, obrovský. Studenti získávají cenné zkušenosti, ale i peníze, které jsou pro ně motivací.
Kauza blovické základní školy, kde mělo několik dětí ubližovat spolužačce, má nečekané pokračování. Příběh, který na první pohled působil jako děsivá ukázka šikany, se nakonec ukázal být z velké části smyšlený.
Bude stát více investovat do škol, a zajistí tím lepší vzdělání dětí, nebo naši budoucnost zachrání soukromé školy? Sledujte s námi trendy ve vzdělávání a novinky ve školství.