
Muž se na Berounsku zřítil do sila a zapadl do obilí. Kvůli crush syndromu zasahoval vrtulník
Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) přijal ve středu návrh na odvolání rektora Vojtěcha Petráčka z funkce. Rektory odvolává podle zákona na návrh akademického senátu prezident. Pro návrh hlasovalo v tajném hlasování 39 senátorů, k přijetí bylo potřeba 27 hlasů. Podle návrhu na odvolání není Petráček dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity. Dalším důvodem je i to, že opakovaně nereflektuje závažná doporučení Rady pro vnitřní hodnocení ČVUT. Závažným důvodem byla i ztráta důvěry a problémy v komunikaci, doplnil předkladatel návrhu Jiří Vokřínek.
Policisté s dlouhými zbraněmi, v neprůstřelných vestách a s balistickými štíty zasahovali v pátek na Střední průmyslové škole v Ústí nad Labem. Podle zjištění CNN Prima NEWS tam měl jeden ze studentů vyhrožovat, že školu vystřílí. Údajně si podle některých svědků sepsal i seznam lidí, kterých se to týká, a doplnil ho výrazy typu Alláhu akbar (Bůh je velký). To ale policie ani vedení školy nepotvrdily.
Chcete dát i o letních prázdninách dítě do školky? Dokažte, že vám v práci nedají dovolenou. I to požadují některé mateřské školy jako součást přihlášky. Další rovnou říkají, že letní provoz není pro děti, jejichž maminky jsou na mateřské dovolené. Podle ministerstva školství to však není možné, a pokud po vás někdo takové věci chce, měli byste to nahlásit.
Státní organizace Cermat zveřejnila předběžný seznam středních škol s volnými místy pro druhé kolo přijímacích zkoušek, během pondělí se může ještě měnit. Kompletní bude k dispozici v úterý, uvedla ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková. Přihlášky na střední školu do druhého kola uchazeči podávají od úterý 20. do pondělí 26. května. Rosůlková připomněla, že do maturitních oborů, ve kterých se vyžaduje jednotná přijímací zkouška, se v druhém kole mohou hlásit jen žáci, kteří ji skládali v prvním kole.
Domácí úkol navíc, přepisování školního řádu nebo vykázání za dveře. Kdysi běžná praxe, kterou však dnešní děti již zažívat nesmí. Přesto se to na některých školách stále děje. Rodiče takové praktiky často vnímají jako nepřijatelné, někdy až jako šikanu, a poukazují na to, že učitelé smějí udělovat jen kázeňské tresty, jako jsou poznámka nebo důtka.
V maturitním testu z matematiky odhalila kontrola u jedné úlohy dvě možná řešení. Cermat proto udělil body i těm, kteří neodpověděli. Informace o více než jednom řešení se objevila ve zveřejněném klíči se správnými odpověďmi. Jako první o tom informoval web Seznam Zprávy.
Na střední školu se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Loni to podle aktualizovaných dat ministerstva bylo asi 93 procent. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Tři čtvrtiny uchazečů se dostaly na školu, na kterou chtěli nejvíce, uvedla ředitelka státní organizace Cermat, která přijímací řízení organizuje, Barbora Rosůlková. V prvním kole se o studium na střední škole ucházelo asi 100 100 žáků z devátých tříd ZŠ.
Přijímací zkoušky mají žáky rozřazovat. Pokud by všichni uchazeči měli plný počet bodů, neplnily by svůj účel. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekla Barbora Rosůlková, ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat. Podle ní byly testy vypracovány v souladu s požadovanými kritérii, což potvrdily dvě nezávislé komise. Dodala, že šance na úspěch u odvolání kvůli možnému pochybení při vyhodnocování testů je velmi malá.
Od čtvrtečního rána jsou zveřejněny výsledky prvního kola přijímacích zkoušek. Mnozí uchazeči o studium na střední škole si nejspíše oddychnou, ale zdaleka ne všichni. Někteří se nedostali na své preferované školy, nebo se rozhodnou pro jinou. Pro ty se na obzoru rýsuje druhé kolo přijímacího řízení. Které termíny si musíte pohlídat, kdy budou známy výsledky a kam se podívat na seznam škol s dostupnými kapacitami? Podívejte se na přehled redakce CNN Prima NEWS.
V Česku můžeme mít mnohem více nadaných dětí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Vyplývá to z nové studie pod záštitou Ekonomického ústavu Akademie věd ČR. Výjimečné schopnosti v matematickém a logickém přemýšlení může podle autorek vykazovat až 13 procent žáků. Základní školy však uvádějí, že tento druh kvantitativního nadání zaznamenávají u pouhých 0,2 procenta dětí. Vědkyně rovněž upozorňují, že mezi přehlížené skupiny v tomto ohledu patří dívky a žáci ze znevýhodněného prostředí.
Zástupci středních odborných učilišť si stěžují oprávněně, že jsou ve školském systému až na poslední koleji, uvedla pro CNN Prima NEWS členka sněmovního školského výboru Renáta Zajíčková (ODS). Situaci vnímá jako příznak selhání systému, který může přinést výdaje navíc. Plánované slučování oborů naopak vnímá jako vhodný krok. Poslankyni Janě Berkovcové (ANO) vadí stereotypní vnímání „učňáků“ jako méněcenných. „Musíme změnit představu, že gymnázium nebo maturitní obor je jediná správná cesta,“ tvrdí. Poslanec Zdeněk Kettner (SPD) zmínil, že by ministerstvo mělo v této otázce více kooperovat s průmyslníky a obchodníky.
Jedna z úloh v letošním maturitním testu z češtiny je nejednoznačná. Na možnou nesrovnalost upozornil lektor Jarmil Vepřek, který na sociálních sítích vystupuje jako Běžící češtinář. Cermat by podle něj měl uznat obě možné odpovědi. Pokud k tomu nedojde, doporučuje studentům, aby se proti výsledku odvolali. Některé z nich to může zachránit před propadnutím, podotkl pro CNN Prima NEWS. Cermat záležitost odmítl do zveřejnění výsledků komentovat.
Vaše dítě ano, vaše bohužel ne. O přijetí budoucích prvňáčků na libereckou základní školu v Lesní ulici rozhodoval los. Na místa ve třídách byl totiž velký převis zájemců. Podle náměstka primátora je to i kvůli tomu, že někteří rodiče fingují adresy bydliště, aby se dostali do spádové oblasti.
Bude stát více investovat do škol, a zajistí tím lepší vzdělání dětí, nebo naši budoucnost zachrání soukromé školy? Sledujte s námi trendy ve vzdělávání a novinky ve školství.