Školství

Nejnovější příspěvky k tématu

Školství

Ministr Bek: Pokud školství nedostane dost peněz, Starostové by nezvedli ruku pro rozpočet

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) by nehlasoval pro rozpočet na příští rok, který by podle něj nebyl férový vůči kapitole školství, a za riskantní by považoval to, zda by ho podpořili poslanci vládního hnutí STAN, které zastupuje. Řekl to v úterý novinářům po jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě. Nechtěl prozradit, jaké navýšení rozpočtu by si na příští rok představoval, první ostré kolo debat na vládě začne ve druhé polovině srpna. S prezidentem dále hovořil o podpoře profesního vzdělávání a revizi vzdělávacího programu pro základní školy.

Školství

Bek chce změnit výuku jazyků: Angličtina má být povinná od 1. třídy, v 6. třídě by se přidal další

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) bude v souvislosti s revizí vzdělávacího programu pro základní školy prosazovat, aby se žáci minimálně od první třídy povinně učili anglicky a od šesté třídy měli povinně druhý cizí jazyk: němčinu, francouzštinu nebo španělštinu. Při revizi vzdělávacích programů pro střední školy pak chce zajistit, aby na všech školách byla odpovídající nabídka druhých cizích jazyků. Bek to dnes uvedl na síti X.

Zrušme víceletá gymnázia, žádá poslankyně ANO. Nesmysl, nikoho netrestejme, odmítá koalice

Hnutí ANO oživuje „školský evergreen“. Podle poslankyně Jany Berkovcové, která je zároveň stínovou ministryní školství hnutí ANO, by se měla v Praze zrušit víceletá gymnázia a přetvořit je na čtyřletá. Myslí si, že by se tak vyřešil přetlak na střední školy v hlavním městě. Koaliční politici včetně ministra školství jsou ale striktně proti. Berkovcová podle nich nabízí nefunkční řešení.

Expertka k migraci v Německu: V některých třídách se mluví až osmi jazyky. Školy čelí výzvám

O problémech spojených s migrací, se kterými se potýká německý vzdělávací systém, promluvila vedoucí katedry německých a rakouských studií FSV UK Zuzana Lizcová. „Na jedné škole žáci mluví desítkami různých jazyků, v jedné školní třídě třeba pěti až osmi,“ popsala ve vysílání CNN Prima NEWS. Obavy o bezpečí má podle ní skoro polovina Němců.

Přijímačky na střední školy čekají změny, prozradil ministr Bek. Slíbil inventuru systému

Ministerstvo školství plánuje na letní prázdniny inventuru systému přijímacího řízení na střední školy, které bylo letos poprvé plně elektronické. Bude se zabývat jeho harmonogramem a počítá se s úpravami jednotlivých termínů či lhůt na základě zpětné vazby od ředitelů středních škol. Novinářům to v pátek řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který přijel předat vysvědčení žákům devátých tříd školy v Ořechově na Brněnsku.

Zdravé svačinové bufety ve školách. ReFresh Bistro reaguje na pamlskovou vyhlášku a žákům chutná

Školní stravování se v posledních letech mění k nepoznání. Pryč jsou časy plné soli, slazených limonád a instantních směsí. Školy už zdaleka nenabízí pouze jeden druh jídla k obědu. Pokrmy jsou modernější i zdravější a strava je bohatá na celozrnné potraviny a čerstvou zeleninu. Navíc mimo oběd si už v mnoha školách žáci mohou sami koupit svačinu v bufetu. Jedno takové funguje ke spokojenosti studentů i vedení školy na pražských Hájích v Základní škole Milíčov.

Ševčík se vrací do vedení fakulty VŠE. Nová děkanka z něj chce udělat svého zástupce

Miroslav Ševčík se vrací do vedení Vysoké školy ekonomické (VŠE). Tentokrát jako proděkan pro ekonomiku Národohospodářské fakulty. Informoval o tom server iRozhlas. Do funkce ho jmenovala nová děkanka Adéla Zubíková, která byla proděkankou pro studium v době, kdy fakultu ještě řídil Ševčík. Společně s ostatními navrženými členy vedení ho v pátek představí akademickému senátu. Ševčík by měl spravovat i rozpočet fakulty.

Rektorka o střelbě na filozofické fakultě: Bezpečí a duševní zdraví společnosti jsou prioritou

Univerzita Karlova je institucí, která musí být odolná. Na tiskové konferenci k půl roku od tragédie na filozofické fakultě to řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Apelovala na to, aby se nejen ve školství, ale v české společnosti dbalo na psychosociální zdraví. Podotkla také, že i když byla univerzita výrazně zasažena, kráčí dál. Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková řekla, že hodlá ve spolupráci s ministerstvem vnitra předložit vládě návrh na zlepšení psychosociální podpory.

Bude stát více investovat do škol, a zajistí tím lepší vzdělání dětí, nebo naši budoucnost zachrání soukromé školy? Sledujte s námi trendy ve vzdělávání a novinky ve školství.