reklama

Český královský institut oficiálně zahájil svou činnost

Doslova na vlnách Vltavy zahájil v pátek 24.9. svou činnost Český královský institut. Akce, která se nesla v duchu hesla “monarchie, ne anarchie”, odstartovala v 19 hodin na lodi na pražském Dvořákově nábřeží. Slavnostní plavbu poctila svou návštěvou řada významných osobností jako například honorární konzul Sultanátu Omán Ivo Vaněk. Dále spisovatel Petr Ludwig nebo Muž roku 2017 a syn zpěváka Standy Hložka Matyáš Hložek. Celým večerem pak provedl moderátor Matěj Misař a o hudební představení se postaral zpěvák Adam Mišík.

reklama

V rámci večera pak čekalo hosty hned několik překvapení. Prvním byla zdravice zpěváka Daniela Landy, který se nemohl dostavit, a tak podpořil Český královský institut alespoň formou krátkého videa, kde zmínil, jaké hodnoty by měla ctít hlava státu, a to právě i v případě, kdy by to byl monarcha. Dalším překvapením bylo promítnutí nápisu “monarchie, ne anarchie” na několik pražských památek nebo na Náplavku.

Český královský institut jako nepolitickou organizaci založil úspěšný podnikatel JUDr. Zdeněk Prázdný, podle kterého se celý večer vydařil.

“Myslím, že dnešní večer a kontakt s lidmi ukázal, že zájem o podobné myšlenky je. Mnoho celebrit s námi chce spolupracovat a jsou ochotni chodit na debaty nebo přednášky. Já doufám, že ten trend vydrží a budeme vidět, budeme slyšet, a to tak jako tou bylo dnes.”

Ředitel institutu zároveň doplnil, že je jedním z cílů také podnítit veřejnost k tomu, aby začala přemýšlet o reálné možnosti, že by třeba Česko mohlo zase jednou být monarchií. “My musíme zaujmout všechny. Chceme-li tedy docílit toho, aby se tady o monarchii skutečně uvažovalo, tak jsou dvě cesty. První cesta je politická. To znamená, že politické garnitury rozhodnou o změně ústavy, druhá cesta je tzv. zespodu. Znamená to, že lid bude mít přání, které projeví třeba v referendu a politické garnitury budou tuto vůli respektovat.”

Podle honorárního konzula Sultanátu Omán, Iva Vaňka, je Český královský institut osvícenou myšlenkou, která si rozhodně zaslouží velkou pozornost. “Už jenom proto, že demokracie, ve které dnes žijeme, je podle mého názoru tak trochu na úbytě a je potřeba dál přemýšlet o tom, jaká společenská zřízení do budoucna mají smysl.”

Myšlenka zaujala i publicistu a spisovatele Petra Ludwiga, který popřál Českému královskému institutu do začátku hlavně odvahu. “V dnešní době je dobrý, když někdo navrací určité hodnoty do českého diskurzu a myslím si, že je to zajímavá myšlenka, minimálně se o tom bavit.”

Český královský institut už teď chystá další akce, tou nejbližší bude kulatý stůl, který proběhne už v listopadu.

Tagy:
Český královský institut

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama